romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AKTUALIZOVÁNO: Nedělního pietního setkání v Hodoníně u Kunštátu se zúčastní premiér Sobotka

18.8.2017 14:42
Památník Hodonín u Kunštátu. (FOTO: npmk.cz)
Památník Hodonín u Kunštátu. (FOTO: npmk.cz)

Kancelář premiéra Bohuslava Sobotky dnes oznámila, že se předseda vlády zúčastní nedělního pietního aktu v Hodoníně u Kunštátu. Premiér Sobotka tak uctí oběti romského holocaustu společně s ostatními účastníky akce, kterou tradičně pořádá Muzeum romské kultury v Brně.

Shromáždění se koná na místně hromadného hrobu na tzv. Žalově v místech bývalého tábora pro Romy v Hodoníně u Kunštátu. Po zahájení je na prograrmu kladení věnců a projevy jednotlivých účastníků. Předseda vlády promluví v 11 hodin. 

V letošním roce uplyne už 74 let od vypravení velkého transportu romských žen, mužů a dětí z tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Muzeu romské kultury se i letos chystá uctít památku obětí rasově motivované perzekuce a genocidy na místě, které je jedním ze symbolů holocaustu Romů na území někdejšího protektorátu Čechy a Morava. Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu se letos uskuteční v neděli 20.8.

Pod dosud viditelnými terénními vlnami jsou na místě od dob tábora uloženy ostatky 121 romských mužů, žen a dětí, kteří věznění nepřežili. Nacistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu asi 5000 Romů, kteří byli násilně deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583 Romů.

Přečteno: 1708x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Akce, Pietní akce, Vláda, Holocaust, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo