Aliance IHRA jednala s českou vládou o odstranění vepřína v Letech u Písku

Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA) v čele s předsedou Mihnea Constantinescu jednala 12. července s českou vládou o budoucnosti bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, kde v současnosti stojí vepřín. Setkání se zúčastnila i Martina Maschke, předsedkyně Výboru pro genocidu Romů a Mirjam Karoly, poradkyně kontaktního místa OBSE pro Romy a Sinty.
Server Romea.cz zveřejňuje zprávu, tak jak byla zveřejněna v srpnu na webu IHRA.
Mirovice jsou malé městečko v blízkosti Letů u Písku v Jižních Čechách. Mají klidné náměstí odrážející zašlou slávu z dob Rakousko-Uherska. Mirovice a Lety mají společná tajemství, která lze odhalit pouze těmi, kteří hledají pro svou komunitu spravedlnost. Český Rom Čeněk Růžička je jedním z nich. Provedl nás klidným hřbitovem v Mirovicích. Na jedné straně bylo místo, kde jsou pochovány desítky romských dětí, na straně druhé hroby dospělých.
Čeněk Růžička zapálil svíčky a tichým hlasem nám vyprávěl o osudech mužů, žen a dětí, kteří zde zahynuli. Většina z nich zemřela v důsledku podvýživy a vyčerpání v tzv. „cikánském táboře“ v Letech u Písku, vzdáleném 5 km od Mirovic. Přežil málokdo, ale k přeživším patřila i jeho matka. „Byl to zázrak,“ vyprávěl Čeněk. Mlčky jsme naslouchali a dívali se na plyšové medvídky umístěné u dětských hrobů.
Čeněk nám vyprávěl o svém úsilí a boji vedoucímu k zajištění důstojné vzpomínky na oběti bývalého pracovního tábora v Letech u Písku. O této temné historii široká veřejnost téměř nic neví. Přežilo jen velmi málo Romů, kteří žili na předválečném území České republiky.
Vydáváme do Letů. Přibližujeme se k pietnímu místu a začínáme cítit silný zápach čpavku linoucího se od vepřína. Bylo nám řečeno, že farma byla založena na počátku 70. let na místě bývalého koncentračního tábora a jeho masového hrobu. Rušivý zápach z vepřína jsme cítili i na nedalekém pietním méstě. Čeněk Růžička nás vedl kolem památníku. Ten je symbolem uznání faktu, že během 2. světové války docházelo k zabíjení a pronásledování Romů. Památník odhalil Václav Havel v roce 1995 a je také zčásti zásluhou neúnavného úsilí Čeňka Růžičky o to, aby historie a perzekuce jeho komunity byla známa i široké veřejnosti. Jeho desetiletý trvající boj o důstojné uctění památky obětí tábora ještě neskončil. Před našim odchodem nás poprosil, aby jsme pomohli s nalezením řešení pro odstranění prasat.
Zděšení celou situací a pronásledovaní zápachem z prasečí farmy jsme nastoupili do autobusu a vraceli se do Prahy, kde jsme měli naplánované setkání s dběma odpovědnými ministry, Jiřím Dienstbierem (ministr pro lidská práva) a Danielem Hermanem (ministr kultury). Předseda IHRA vyjádřil hlubokou nespokojenost se současným stavem věcí a vyzval české úřady, aby byly provedeny okamžité kroky vedoucí k zahájení odstranění vepřína. Delegace také vyjádřila podporu České republice při hledání řešení tohoto problému. Cílem naší návštěvy bylo projevit nesouhlas se znesvěcením důstojnosti romských obětí v Letech.
Tzv. cikánský tábor „Lety“ byl založen 2. srpna 1942 v Protektorátu Čechy a Morava za účelem izolace „cikánů“ a „cikánských míšenců“ od zbytku společnosti. Tábor byl v provozu až do 4. května 1943. Za 9 měsíců provozu prošlo táborem zhruba 1400 vězňů, 362 lidí zemřelo přímo v táboře, 540 lidí zemřelo při transportu do Osvětimi a celkem 513 obětí zahynulo zplynováním.
Výbor IHRA věnující se genocidě Romů v roce 2014 prověřoval situace pamětních míst, které naléhavě vyžadují řešení. Tato návštěva Letů následovala po první návštěvě v březnu 2015. V roce 2015 česká vláda přijala strategii romské integrace do roku 2020, která rovněž stanovila za cíl nalézt řešení pro odstranění vepřína. Na základě tohoto závazku ministr Dienstbier a ministr Herman uspořádali několik setkání s majiteli vepřína, prozatím však nedošlo k žádnému viditelnému pokroku.
K odstranění vepřína bylo dáno několik výzev, včetně rezoluce EU ze dne 28. dubna 2005 a 31. ledna 2008, Rady Evropy pro lidská práva ze dne 11. března 2011 a Výboru OSN pro lidská práva ze dne 25. července 2013.
Tábor v Letech u Písku však není ojedinělý případ takto ohrožené lokality. Aliance má obavy týkající se počtu těchto lokalit v členských a pozorovatelských zemích souvisejících s mezinárodními památkami obětí holocaustu. Již v roce 2007 se členské země shodly na tom, že je důležité zkoumat a připomínat si místa, kde docházelo k holocaustu, a odsouhlasily, že budou chránit památku těchto míst, aby nebyla zapomenuta. Pro předsedu IHRA je v současné době klíčové zajistit, aby byla tato doporučení transformováno také do politických rozhodnutí.
IHRA je mezivládní organizace, jejímž účelem je podpora politických a společenských představitelů, zaměřuje se na vzdělávání o holocaustu, připomínání a výzkum na národní i mezinárodní úrovni. 31 členských zemí se ztotožňuje s principy Stockholmské deklarace. Velký důraz klade IHRA především na ohrožené lokality jako jsou Lety u Písku.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Podle policie není trestné vydávat knihu popírající holokaust. Případ „bible popíračů“ prošetří Nejvyšší státní zastupitelství
- Muzeum v Osvětimi se ostře ohradilo proti článku amerického magazínu New Yorker o polském postoji k holokaustu jako proti překrucování skutečnosti
- Zemřel Paul Polansky, který upozornil na koncentrační tábor v Letech
- Německý policejní komisař čelí stíhání za sdílení fotek Hitlera
- Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro ROMEA TV: Památku obětí holocaustu si musíme stále připomínat, jinak zlo přijde přivřenými dveřmi
- Muzeum romské kultury podepsalo smlouvu s architekty budoucího památníku v Letech u Písku
- Památník ticha bude novou organizací ministerstva kultury. Bude vzdělávat a bojovat proti xenofobii, antisemitismu a dalším extremistickým projevům
- Renata Berkyová: Romové své romství po válce tajili
- Dokumentární film LETY získal ocenění na festivalu AKE DIKHEA? v Berlíně
- Veronika Patočková exkluzivně pro ROMEA TV: V Berlíně odstartoval festival romského filmu "AKE DIKHEA?"
- Dokumentární film LETY bude v pátek vysílán na internetu. Promítání proběhne v rámci filmového festivalu AKE DIKHEA
- Za protiromské cedule u památníku v Letech rozdal soud podmínky. Muzeum romské kultury rozsudek přivítalo
Štítky:
Lety u Písku, genocida, ministr pro lidská práva, Ministerstvo kultury, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY
