romea - logo
16. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeští Romové si připomněli 73. výročí transportu vězňů z Hodonína u Kunštátu do Osvětimi

24.8.2016 11:55
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury

Na uplynulý víkend nepřipadlo jen výročí okupace Československa sovětskou armádou. Čeští Romové si v tento den připomněli i tragické výročí 73 let od největšího transportu Romů z někdejšího "cikánského tábora" v Hodoníně u Kunštátu do Osvětimi.

Transport mužů, žen a dětí byl nejpočetnějším přesunem Romů z hodonínského tábora - týkal se necelých osmi set vězňů, z nichž většina se z Osvětimi nevrátila. U hromadného hrobu v lese u tábora si letos tragickou událost připomněla zhruba stovka účastníků. Pietní akt zde už poněkolikáté pořádalo Muzeum romské kultury. Jeho součástí byly kromě proslovů zúčastněných také bohoslužba a uctění památky obětí holocaustu.

"(...) je potřeba, aby mladí věděli, co se dělo, aby poznali, kam byli jejich rodiče odvedeni, co zažili, v jakých hrůzných podmínkách tady žili," uvedla pro Českou televizi na místě shromáždění pamětnice Jiřina Somsiová.

V českých zemích přežila druhou světovou válku jen zhruba desetina původního romského obyvatelstva. „Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů byla jednou z nejdůsledněji provedených genocid války," uvedla pro Brněnský deník mluvčí MRK Alica Sigmund Heráková.

Přečteno: 1718x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, Výročí, Holocaust, Hodonín u Kunštátu, Romové, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo