romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeští Romové si připomněli 73. výročí transportu vězňů z Hodonína u Kunštátu do Osvětimi

24.8.2016 11:55
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury

Na uplynulý víkend nepřipadlo jen výročí okupace Československa sovětskou armádou. Čeští Romové si v tento den připomněli i tragické výročí 73 let od největšího transportu Romů z někdejšího "cikánského tábora" v Hodoníně u Kunštátu do Osvětimi.

Transport mužů, žen a dětí byl nejpočetnějším přesunem Romů z hodonínského tábora - týkal se necelých osmi set vězňů, z nichž většina se z Osvětimi nevrátila. U hromadného hrobu v lese u tábora si letos tragickou událost připomněla zhruba stovka účastníků. Pietní akt zde už poněkolikáté pořádalo Muzeum romské kultury. Jeho součástí byly kromě proslovů zúčastněných také bohoslužba a uctění památky obětí holocaustu.

"(...) je potřeba, aby mladí věděli, co se dělo, aby poznali, kam byli jejich rodiče odvedeni, co zažili, v jakých hrůzných podmínkách tady žili," uvedla pro Českou televizi na místě shromáždění pamětnice Jiřina Somsiová.

V českých zemích přežila druhou světovou válku jen zhruba desetina původního romského obyvatelstva. „Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů byla jednou z nejdůsledněji provedených genocid války," uvedla pro Brněnský deník mluvčí MRK Alica Sigmund Heráková.

Přečteno: 1763x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, Výročí, Holocaust, Hodonín u Kunštátu, Romové, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo