romea - logo
12. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Benedikt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeští Romové si připomněli 73. výročí transportu vězňů z Hodonína u Kunštátu do Osvětimi

24.8.2016 11:55
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury

Na uplynulý víkend nepřipadlo jen výročí okupace Československa sovětskou armádou. Čeští Romové si v tento den připomněli i tragické výročí 73 let od největšího transportu Romů z někdejšího "cikánského tábora" v Hodoníně u Kunštátu do Osvětimi.

Transport mužů, žen a dětí byl nejpočetnějším přesunem Romů z hodonínského tábora - týkal se necelých osmi set vězňů, z nichž většina se z Osvětimi nevrátila. U hromadného hrobu v lese u tábora si letos tragickou událost připomněla zhruba stovka účastníků. Pietní akt zde už poněkolikáté pořádalo Muzeum romské kultury. Jeho součástí byly kromě proslovů zúčastněných také bohoslužba a uctění památky obětí holocaustu.

"(...) je potřeba, aby mladí věděli, co se dělo, aby poznali, kam byli jejich rodiče odvedeni, co zažili, v jakých hrůzných podmínkách tady žili," uvedla pro Českou televizi na místě shromáždění pamětnice Jiřina Somsiová.

V českých zemích přežila druhou světovou válku jen zhruba desetina původního romského obyvatelstva. „Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů byla jednou z nejdůsledněji provedených genocid války," uvedla pro Brněnský deník mluvčí MRK Alica Sigmund Heráková.

Přečteno: 1683x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, Výročí, Holocaust, Hodonín u Kunštátu, Romové, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo