romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeští Romové si připomněli 73. výročí transportu vězňů z Hodonína u Kunštátu do Osvětimi

24.8.2016 11:55
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury
Pietní akce k 73.výročí. Foto: Muzeum romské kultury

Na uplynulý víkend nepřipadlo jen výročí okupace Československa sovětskou armádou. Čeští Romové si v tento den připomněli i tragické výročí 73 let od největšího transportu Romů z někdejšího "cikánského tábora" v Hodoníně u Kunštátu do Osvětimi.

Transport mužů, žen a dětí byl nejpočetnějším přesunem Romů z hodonínského tábora - týkal se necelých osmi set vězňů, z nichž většina se z Osvětimi nevrátila. U hromadného hrobu v lese u tábora si letos tragickou událost připomněla zhruba stovka účastníků. Pietní akt zde už poněkolikáté pořádalo Muzeum romské kultury. Jeho součástí byly kromě proslovů zúčastněných také bohoslužba a uctění památky obětí holocaustu.

"(...) je potřeba, aby mladí věděli, co se dělo, aby poznali, kam byli jejich rodiče odvedeni, co zažili, v jakých hrůzných podmínkách tady žili," uvedla pro Českou televizi na místě shromáždění pamětnice Jiřina Somsiová.

V českých zemích přežila druhou světovou válku jen zhruba desetina původního romského obyvatelstva. „Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů byla jednou z nejdůsledněji provedených genocid války," uvedla pro Brněnský deník mluvčí MRK Alica Sigmund Heráková.

Přečteno: 1674x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, Výročí, Holocaust, Hodonín u Kunštátu, Romové, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo