romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

E-novela romské autorky Ireny Eliášové bude pokřtěna v rámci festivalu Khamoro

Praha, 28.5.2013 9:41, (ROMEA)
Obálka knihy Ireny Eliášové Listopad, kterou v dubnu 2013 vydalo nakladetelství KHER
Obálka knihy Ireny Eliášové Listopad, kterou v dubnu 2013 vydalo nakladetelství KHER

E-novelu romské autorky Ireny Eliášové s názvem Listopad, kterou před měsícem vydalo nakladatelství romské literatury KHER, slavnostně pokřtí v rámci světového romského festivalu Khamoro v Domě národnostních menšin hudebník a moderátor Vojta Lavička.

V rámci doprovodného programu světového romského festivalu Khamoro proběhne ve čtvrtek 30. května od 17:30 v pražském Domě národnostních menšin slavnostní křest novely Ireny Eliášové s názvem Listopad. Ta balancuje na hranici červené knihovny a detektivky, když rozehrává skutečný příběh z prostředí obchodu se ženami. Publikaci před měsícem vydalo jako e-kniha nakladatelství KHER a je na jeho webu ke stažení zdarma.

„Lili, jak zněl její profesní pseudonym, jsem osobně znala. Svůj příběh mi vyprávěla a prosila, abych o ní napsala. Ne snad pro získání slávy, ale proto, aby si prostřednictvím jejího příběhu dívky měly možnost uvědomit, že sex nemusí být vždy nadstavbou lásky a že si žena musí svého těla vážit,“ popisuje v předmluvě ke své knize Irena Eliášová, padesátiletá romská žena žijící v severočeské Mimoni.
Listopad, novela popisující životní osudy jedné ze severočeských prostitutek, je v mnoha ohledech výjimečná. Pro romské ženy jsou otázky intimity téměř nepřekročitelným tabu. Je nepřístojné, aby se žena veřejnosti svěřovala se svými intimními problémy, chodila před svým otcem či dalšími členy rodiny byť jen ve spodním prádle nebo i třeba jen náznakem mluvila o sexu.  Irena Eliášová svou novelou toto tabu nečekaně překračuje. Přestože tak činí s ostychem a cudností, objevují se v knize místa, kde právě ona náznakovost a nedořečené skutečnosti přidávají na síle popisovaného svědectví. Ukazuje se, že papír takové skutečnosti snést může, vyslovit nahlas ale nejdou.

Kmotrem e-knihy se stane známý romský hudebník a moderátor Vojta Lavička, který současně bude čtení Ireny Eliášové ze své knihy hudebně doprovázet. Čtení bude střídat řízený rozhovor s autorkou, do kterého budou moct vstupovat i samotní návštěvníci.

Po autorském čtení a samotném křtu bude následovat také vernisáž výstavy s názvem Cigán sa ně prevelice lúbí... Ojedinělá výstava s podtitulem Plakáty ze sbírek Muzea romské kultury v Brně je průřezem nejzajímavějších sbírkových předmětů fondu plakátu a pozvánek. Zachycuje dobu minulých třiceti let (s výjimkou ústředního plakátu z první čtvrtiny 20. století), a to už je kus historie k zamyšlení. Přístup a vztah většiny k romské menšině vždy velice dobře ilustruje stav a nálady celé společnosti. A to je zřejmé i při pohledu na jednotlivé plakáty zastoupené na naší výstavě, protože právě plakát je jedinečným dokladem své doby. Každý z nich má svůj vlastní příběh a otevírá okno do minulosti - předkládá svědectví o kulturním a společenském životě a postavení Romů. Dokonce i neexistence romských plakátů v určitém období má svou vypovídací hodnotu. Název výstavy „Cigán sa ně prevelice lúbí…“ je inspirován známou romskou písní a jejím pojítkem je právě téma romství. Návštěvníci výstavy zhlédnou 17 zasklených plakátů nejrůznějších autorů a stylů, namátkou například reklamní plakát na zubní pastu Emila Kosy z roku 1914, plakát avizující Miss Roma v roce 1991 nebo plakáty nejrůznějších významných romských umělců, ať již se jedná o romského virtuose Jarko Jovanoviče či Věru Bílou se skupinou Kale.

Vstup na obě akce je zdarma.
Jiřina Stolařová, KHER o.s
Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Khamoro, KHERHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo