romea - logo
27. září 2021 (pondělí)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fanfare Ciocarlia zahrají zítra v Ústí nad Labem a začátkem března v Praze. Těšte se na fúzi s gypsy swingem

20.2.2017 14:22, (AKTUALIZOVÁNO 24. 2. 2017, 10:55)
Kapela Fanfare Ciocarlia z Rumunska.  Foto: Copyright Arne Reinhardt.
Kapela Fanfare Ciocarlia z Rumunska. Foto: Copyright Arne Reinhardt.

Nejrychlejší a nejhlasitější balkánská dechovka Fanfare Cocarlia nabízí změnu: spojila se s kanadským kytaristou Adrianem Raso, navazující na „gypsy swing“, u jehož zrodu stál v první polovině 20. století kytarista Django Reinhardt z Belgie. Již zítra se o jejich umu můžete přesvědčit na koncertu v Ústí nad Labem a prvního března v Praze v Paláci Akropolis.

Po nedlouhé pauze přijede do České republiky začátkem března oblíbená balkánská dechovka Fanfare Cocarlia. Tentokrát vsadila na spojení stylů, které mají společný základ: romské hudby z Východní Evropy a jazzu západoevropských Romů.

Adrian Raso pochází z Toronta a vedle romského jazzu ho ovlivnil i rock a blues. Spolupráce zviditelnila i skryté souvislosti:Fanfare Ciocarlia najednou zní jako pouliční kapela z New Orleansu z doby, kdy se tu zrodil jazz. Na společném albu Devil's Talese setkává široká paleta vlivů – včetně zvonivých kytar, typických pro filmovou hudbu amerických westernů. Album se drželo rekordní čas 3 měsíce v čele tabulky World Music Charts Europe a v německý gramofonový průmysl mu udělil Cenu kritiky.

Balkánské dechovky pronikly do světa především díky filmové hudbě Gorana Bregoviće. Historie těchto ansámblů, jejichž styl se od českých či německých dechovek dramaticky liší, trvá několik staletí. Na jedné straně sahá k vojenským kapelám z doby Rakousko-Uherska – a na straně druhé do doby, kdy východní Evropu okupovali Turci, kteří s sebou přinesli hudbu s výraznou příchutí Orientu. V posledních dekádách se balkánské styly staly na Západě módou, z níž výrazně vybočuje rumunská sestavaFanfare Ciocarlia, která kombinuje dechové nástroje s úderností punk-rockové kapely.

Fanfare Ciocarlia vystoupí v Ústí nad Labem již zítra 25. února 2017 od 20:00 hod v Národním domě (Velká Hradební 33, vstupné 150 Kč)

a ve středu 1. března v pražském Paláci Akropolis od 19:00.

adg, Palác Akropolis
Přečteno: 2431x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Hudba, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo