romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Film Vojta Lavička: Nahoru a dolů jde do kin

Praha, 27.3.2013 11:11, (ROMEA)
Vojta Lavička (Zdroj: film Vojta Lavička: Nahoru a dolů)
Vojta Lavička (Zdroj: film Vojta Lavička: Nahoru a dolů)

Šestnáct let dokumentovala režisérka Helena Třeštíková události v životě romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky. Film nazvala Vojta Lavička: Nahoru a dolů a po uvedení na festivalu Jeden svět bude mít distribuční premiéru 4. dubna. Na pozadí Lavičkova osobního života snímek poskytuje vhled do života Romů v České republice.

Třeštíková začala Lavičku, už tehdy známého muzikanta a redaktora romského vysílání v rozhlase, natáčet v roce 1996. Točila pět let a výsledek uvedla v roce 2001 pod názvem Být Romem. Po pětileté pauze se znovu setkali a točili až do loňského roku.

Lavička vystřídal několik zaměstnání, která ale vždy nějak souvisela s romstvím. Snaha změnit vztah Romů a většinové české populace provází celý jeho dosavadní život, sám ale v závěru filmu přiznává, že jeho prvotní kritika Romů nevedla téměř k ničemu, jen posílila pozice rasistů. Dlouhou dobu Lavička řeší romskou emigraci, včetně odchodu příbuzných své partnerky, které odešla do Kanady celá rodina. V důsledku toho třeba odkládají svatbu, protože romská veselka je velkou rodinnou událostí s účastí širokého příbuzenstva.

Lavička se ve filmu mimo jiné přiznává k tomu, že dlouhá léta, byť s přestávkami, hraje na výherních automatech. Řeší, zda zůstávat v zaměstnání s relativní společenskou prestiží, ve kterém mu však spolupracovníci za zády nadávají do Cikánů. Má radost, že prvorozený syn zdědil jeho muzikantský talent, ale mrzí ho, že opustil jeho matku. S novou partnerkou prožívá potěšení z druhého syna, ale obavy o jeho život v xenofobní společnosti trvají.

"Vždycky, když mám možnost být spokojený a šťastný, nadělám si nějaké problémy," říká Lavička, jehož smutek i radost ve filmu ilustruje romská hudba. Největší popularitu Lavičkovi přinesla účast v kapele Gipsy.cz, která měla v době největší slávy mezinárodní dosah a ve filmu jsou vidět třeba záběry z korejské reklamy na zmrzlinu podbarvené písní Romano hip hop.

Ve stejný den, kdy vstoupí do kin film o Lavičkovi, bude mít premiéru Třeštíkové dokument Život s Kašparem o divadelníkovi Jakubu Špalkovi. Oba filmy mají společného to, že zachycují turbulentní události v životech dvou výrazných osobností i atmosféru proměňující se české společnosti 90. let a nového tisíciletí.

brf, ČTK
Přečteno: 1203x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vojtěch Lavička, Film, Dokumenty, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo