romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Forum 2000 bude zahájeno debatou o segregaci Romů v českém školství

13.9.2015 10:54
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Pod názvem Demokracie a vzdělání začne dnes v Praze 19. ročník konference Forum 2000. Do středy nabídne tato akce, u jejíhož zrodu stál bývalý prezident Václav Havel, řadu přednášek a diskusí i v několika dalších městech. Zúčastní se jí přes 150 delegátů z celého světa, včetně například bývalého jihoafrického prezidenta Frederika Willema de Klerka, slovenské expremiérky Ivety Radičové či běloruského aktivisty Alese Bjaljackého.

Konference odstartuje ve 13:15 debatou na téma Jak ukončit segregaci v českém vzdělávacím systému. "Problematika nerovného vzdělávání Romů v Čechách je letitým diskutovaným problémem. Romové jako někdo, kdo nemá na to, aby vyšel běžnou základní školu, jako někdo, komu přeci stačí jen speciální škola, jako někdo, kdo určitě nepotřebuje maturitu natož pak vysokou. Takto je po desetiletí vnímán romský žák/yně v běžném českém školství. Ojediněle se setkáváme z příklady přirozené inkluze. Jak jí můžeme rozšířit, jaké politické nástroje k tomu budou potřeba a co to bude žádat od rodičů jak majoritní, tak romské společnosti? Na tyto otázky budeme v rámci debaty hledat odpověď," píšou spoluorganizátoři debaty z organizace ERGO Network.

V diskusním panelu vystoupí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, Magdaléna Karvayová nebo Kristýna Grunzová. Debatu bude moderovat Ivana Čonková.

Forum 2000 se letos bude zabývat mimo jiné tím, zda je možné demokracii naučit i v oblastech bez její tradice. Nebude chybět ani téma uprchlíků či Islámského státu. Kromě Prahy se bude konference konat v Brně, Českých Budějovicích, Kutné Hoře, Liberci, Litomyšli, Opavě, Ostravě, Vodňanech, Mnichově a Žilině. Většina akcí je otevřena veřejnosti, část jednání bude možné sledovat na internetu.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Od té doby ji navštívilo přes 700 osobností, například tibetský duchovní vůdce dalajlama, barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij či bývalý americký prezident Bill Clinton.

Přečteno: 1317x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Konference, seminářHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo