romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Forum 2000 bude zahájeno debatou o segregaci Romů v českém školství

13.9.2015 10:54
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Pod názvem Demokracie a vzdělání začne dnes v Praze 19. ročník konference Forum 2000. Do středy nabídne tato akce, u jejíhož zrodu stál bývalý prezident Václav Havel, řadu přednášek a diskusí i v několika dalších městech. Zúčastní se jí přes 150 delegátů z celého světa, včetně například bývalého jihoafrického prezidenta Frederika Willema de Klerka, slovenské expremiérky Ivety Radičové či běloruského aktivisty Alese Bjaljackého.

Konference odstartuje ve 13:15 debatou na téma Jak ukončit segregaci v českém vzdělávacím systému. "Problematika nerovného vzdělávání Romů v Čechách je letitým diskutovaným problémem. Romové jako někdo, kdo nemá na to, aby vyšel běžnou základní školu, jako někdo, komu přeci stačí jen speciální škola, jako někdo, kdo určitě nepotřebuje maturitu natož pak vysokou. Takto je po desetiletí vnímán romský žák/yně v běžném českém školství. Ojediněle se setkáváme z příklady přirozené inkluze. Jak jí můžeme rozšířit, jaké politické nástroje k tomu budou potřeba a co to bude žádat od rodičů jak majoritní, tak romské společnosti? Na tyto otázky budeme v rámci debaty hledat odpověď," píšou spoluorganizátoři debaty z organizace ERGO Network.

V diskusním panelu vystoupí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, Magdaléna Karvayová nebo Kristýna Grunzová. Debatu bude moderovat Ivana Čonková.

Forum 2000 se letos bude zabývat mimo jiné tím, zda je možné demokracii naučit i v oblastech bez její tradice. Nebude chybět ani téma uprchlíků či Islámského státu. Kromě Prahy se bude konference konat v Brně, Českých Budějovicích, Kutné Hoře, Liberci, Litomyšli, Opavě, Ostravě, Vodňanech, Mnichově a Žilině. Většina akcí je otevřena veřejnosti, část jednání bude možné sledovat na internetu.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Od té doby ji navštívilo přes 700 osobností, například tibetský duchovní vůdce dalajlama, barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij či bývalý americký prezident Bill Clinton.

Přečteno: 1328x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Konference, seminářHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo