romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Forum 2000 bude zahájeno debatou o segregaci Romů v českém školství

13.9.2015 10:54
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Pod názvem Demokracie a vzdělání začne dnes v Praze 19. ročník konference Forum 2000. Do středy nabídne tato akce, u jejíhož zrodu stál bývalý prezident Václav Havel, řadu přednášek a diskusí i v několika dalších městech. Zúčastní se jí přes 150 delegátů z celého světa, včetně například bývalého jihoafrického prezidenta Frederika Willema de Klerka, slovenské expremiérky Ivety Radičové či běloruského aktivisty Alese Bjaljackého.

Konference odstartuje ve 13:15 debatou na téma Jak ukončit segregaci v českém vzdělávacím systému. "Problematika nerovného vzdělávání Romů v Čechách je letitým diskutovaným problémem. Romové jako někdo, kdo nemá na to, aby vyšel běžnou základní školu, jako někdo, komu přeci stačí jen speciální škola, jako někdo, kdo určitě nepotřebuje maturitu natož pak vysokou. Takto je po desetiletí vnímán romský žák/yně v běžném českém školství. Ojediněle se setkáváme z příklady přirozené inkluze. Jak jí můžeme rozšířit, jaké politické nástroje k tomu budou potřeba a co to bude žádat od rodičů jak majoritní, tak romské společnosti? Na tyto otázky budeme v rámci debaty hledat odpověď," píšou spoluorganizátoři debaty z organizace ERGO Network.

V diskusním panelu vystoupí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, Magdaléna Karvayová nebo Kristýna Grunzová. Debatu bude moderovat Ivana Čonková.

Forum 2000 se letos bude zabývat mimo jiné tím, zda je možné demokracii naučit i v oblastech bez její tradice. Nebude chybět ani téma uprchlíků či Islámského státu. Kromě Prahy se bude konference konat v Brně, Českých Budějovicích, Kutné Hoře, Liberci, Litomyšli, Opavě, Ostravě, Vodňanech, Mnichově a Žilině. Většina akcí je otevřena veřejnosti, část jednání bude možné sledovat na internetu.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Od té doby ji navštívilo přes 700 osobností, například tibetský duchovní vůdce dalajlama, barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij či bývalý americký prezident Bill Clinton.

Přečteno: 1345x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Konference, seminářHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo