romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak bude vypadat památník v Letech u Písku? Odpověď bude hledat diskuze v pražské Galerii VI PER

12.4.2018 15:08
Model tzv. cikánského tábora Lety u Písku (Foto: archiv Romea.cz)
Model tzv. cikánského tábora Lety u Písku (Foto: archiv Romea.cz)

Ve středu 18. dubna pořádá od 18 hodin Galerie VI PER diskuzi nazvanou Budování památníku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech. Diskuze by měl přinést odpovědi na otázky týkající se úpravy místa bývalého koncentračního tábora v nový památník.

"Ačkoliv předání areálu bývalého vepřína do rukou Muzea romské kultury je symbolicky nesmírně významný okamžik, periodicky se opakující výroky politiků zpochybňující utrpení vězňů v táboře odhalují, že kauza Lety stále žije. Existence vepřína totiž spíše umocňovala obecnější spor o výklad historie tábora a jeho místo ve vyprávění českých dějin," uvádějí pořadatelé diskuze.

Diskuze se bude věnovat úpravě místa bývalého koncentračního tábora v nový památník a bude hledat odpovědi na otázky: Co, jakým způsobem a pro koho by měl památník připomínat? Jak budovat památník v situaci, kdy se na různých rovinách stále vede spor o výklad daného místa a jeho role v kolektivní paměti? Jaké funkce – umělecká, vzdělávací, vzpomínková apod. – by památník měl plnit? Zároveň se diskuze dotkne též předpokládaného časového harmonogramu výstavby nebo možností participace lokální i odborné veřejnosti.

Právě harmonogram a participaci považuje za klíčové téma jeden z panelistů, umělec Pavel Sterec z Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. "Jde o urgentní problém. Po vysoutěžení projektu již nebude mnoho cest k změnám. Rád bych se dostal od samotného výkupu vepřína a obhajoby existence nového památníku k podmínkám jeho vytvoření, jeho ideovému a koncepčnímu ukotvení," uvedl pro server Romea.cz Pavel Sterec.

"Navzdory dojmu z veřejných diskuzí nejde o metodologicky korektní participativní plánování, není však stanovena ani komise, která by odpovědně a odborně formulovala zadání architektonické soutěže. Požadavek na rychlost plánování doprovázený absencí financí na pokrytí produkční a odborné pracovní síly (ze strany ministerstva kultury) podrývá možnost realizovat památník způsobem odpovídajícím jeho významu," dodal Sterec.

Pozvání jako panelisté diskuze vedle Pavla Sterce dále přijali historička umění a kritička Anežka Bartlová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ředitelka Muzea romské kultury, historička a etnografka Jana Horváthová a historik a redaktor Čeněk Pýcha z Ústavu pro studium totalitních režimů. Moderace se ujme historik Pavel Baloun z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a z Wiener Wiesenthal Institutu.

Galerie VI PER se svým působením snaží propojit téma architektury a umění s širšími společenskými problémy. Jak se lze dočíst na jejich webových stránkách, zaměřuje se na architekturu v nejširším slova smyslu a její vazby a průsečíky k současnému umění, urbanismu, designu, médiím, technologiím, politickým, právním, sociálním, ekonomickým či ekologickým kontextům. Diskuze o budování památníku je pořádána jako doprovodný program k výstavě Forensic Architecture: The Architecture of Conflict.

K tématu pořádá diskuze i ROMEA o.p.s.. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury je připravována debata 25. dubna od 17 hodin přímo v kulturním sále Obecního úřadu v Letech u Písku. Debatou by MRK rádo dalo prostor především obyvatelům Let u Písku zeptat se na cokoli ve vztahu k aktuální situaci areálu a diskutovalo nad možnou budoucností a napojení Památníku na obec.

O měsíc později 21. května pak ROMEA pořádá diskuzi s Pražským fórem pro romské dějiny a s MRK s názvem Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu. Debata bude tentokrát vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu a panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací a aktivismem. Diskuze bude součástí doprovodného programu výstavy obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Mé černobílé stíny aneb memento mori.

Přečteno: 860x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, diskuse, památník, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo