romea - logo
26. května 2018 (sobota)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak bude vypadat památník v Letech u Písku? Odpověď bude hledat diskuze v pražské Galerii VI PER

12.4.2018 15:08
Model tzv. cikánského tábora Lety u Písku (Foto: archiv Romea.cz)
Model tzv. cikánského tábora Lety u Písku (Foto: archiv Romea.cz)

Ve středu 18. dubna pořádá od 18 hodin Galerie VI PER diskuzi nazvanou Budování památníku na místě bývalého koncentračního tábora v Letech. Diskuze by měl přinést odpovědi na otázky týkající se úpravy místa bývalého koncentračního tábora v nový památník.

"Ačkoliv předání areálu bývalého vepřína do rukou Muzea romské kultury je symbolicky nesmírně významný okamžik, periodicky se opakující výroky politiků zpochybňující utrpení vězňů v táboře odhalují, že kauza Lety stále žije. Existence vepřína totiž spíše umocňovala obecnější spor o výklad historie tábora a jeho místo ve vyprávění českých dějin," uvádějí pořadatelé diskuze.

Diskuze se bude věnovat úpravě místa bývalého koncentračního tábora v nový památník a bude hledat odpovědi na otázky: Co, jakým způsobem a pro koho by měl památník připomínat? Jak budovat památník v situaci, kdy se na různých rovinách stále vede spor o výklad daného místa a jeho role v kolektivní paměti? Jaké funkce – umělecká, vzdělávací, vzpomínková apod. – by památník měl plnit? Zároveň se diskuze dotkne též předpokládaného časového harmonogramu výstavby nebo možností participace lokální i odborné veřejnosti.

Právě harmonogram a participaci považuje za klíčové téma jeden z panelistů, umělec Pavel Sterec z Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. "Jde o urgentní problém. Po vysoutěžení projektu již nebude mnoho cest k změnám. Rád bych se dostal od samotného výkupu vepřína a obhajoby existence nového památníku k podmínkám jeho vytvoření, jeho ideovému a koncepčnímu ukotvení," uvedl pro server Romea.cz Pavel Sterec.

"Navzdory dojmu z veřejných diskuzí nejde o metodologicky korektní participativní plánování, není však stanovena ani komise, která by odpovědně a odborně formulovala zadání architektonické soutěže. Požadavek na rychlost plánování doprovázený absencí financí na pokrytí produkční a odborné pracovní síly (ze strany ministerstva kultury) podrývá možnost realizovat památník způsobem odpovídajícím jeho významu," dodal Sterec.

Pozvání jako panelisté diskuze vedle Pavla Sterce dále přijali historička umění a kritička Anežka Bartlová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ředitelka Muzea romské kultury, historička a etnografka Jana Horváthová a historik a redaktor Čeněk Pýcha z Ústavu pro studium totalitních režimů. Moderace se ujme historik Pavel Baloun z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a z Wiener Wiesenthal Institutu.

Galerie VI PER se svým působením snaží propojit téma architektury a umění s širšími společenskými problémy. Jak se lze dočíst na jejich webových stránkách, zaměřuje se na architekturu v nejširším slova smyslu a její vazby a průsečíky k současnému umění, urbanismu, designu, médiím, technologiím, politickým, právním, sociálním, ekonomickým či ekologickým kontextům. Diskuze o budování památníku je pořádána jako doprovodný program k výstavě Forensic Architecture: The Architecture of Conflict.

K tématu pořádá diskuze i ROMEA o.p.s.. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury je připravována debata 25. dubna od 17 hodin přímo v kulturním sále Obecního úřadu v Letech u Písku. Debatou by MRK rádo dalo prostor především obyvatelům Let u Písku zeptat se na cokoli ve vztahu k aktuální situaci areálu a diskutovalo nad možnou budoucností a napojení Památníku na obec.

O měsíc později 21. května pak ROMEA pořádá diskuzi s Pražským fórem pro romské dějiny a s MRK s názvem Současný výzkum romského holokaustu v československém kontextu. Debata bude tentokrát vztažena nejen k Letům u Písku, ale k celému československému regionu a panelisté se zaměří na historický výzkum romského holokaustu a jak se tento prolíná s komemorací a aktivismem. Diskuze bude součástí doprovodného programu výstavy obrazů architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Mé černobílé stíny aneb memento mori.

Přečteno: 675x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, diskuse, památník, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

V městečku Saintes Marie de la Mer na jihu Francie se každoročně koná tradiční pouť k uctění Kali Sáry. (FOTO: Wikimedia Commons)

Ve čtvrtek začíná ve Francii tradiční oslava romské patronky Kaľi Sáry

22.5.2018 22:15
Již tento čtvrtek začíná v jihofrancouzském městečku Saintes Maries de la Mer tradiční romská pouť, na kterou se sjíždějí Romové ze všech koutů světa, aby uctili svou patronku černou Sáru. Na několik dní tak jinak poklidné městečko ožívá romskou hudbou všech stylů. Tradice této pouťě, která oslavuje kromě Kaľi Sáry také svaté Marie Jakobé a Salomé, sahá až do středověku.
 celý článek

Brutální zákrok slovenských policistů 16. dubna 2017 ve Zborově, okres Bardejov. (FOTO: repro ERRC)

videoBrutální zásah proti Romům ve Zborově: Policejní inspekce uzavřela vyšetřování, nešlo o trestný čin

22.5.2018 16:45
Po roce vyšetřování brutálního policejního zásahu, který se odehrál loni v květnu v romské osadě ve Zborově u Bardějova, policejní inspekce případ uzavřela, podle ní policie nepochybila. Informuje o tom RTVS.
 celý článek

Ida Kelarová 26. 10. 2017 na chodbě Krajského soudu v Děčíně, který řešil případ napadení romských dětí a střelby na táboře v Jiřetíně pod Jedlovou v létě 2016. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Svědek v případu střelby na romském táboře: Děti se bály a plakaly. Střelec nadával pořadateli že je zm.. cikánskej a buzerant

22.5.2018 16:09
Výslechem dalších svědků pokračovalo dnes u děčínského okresního soudu projednávání střelby na táboře romského pěveckého sboru. Obžalobě z výtržnictví čelí Martin Kout, který podle obžaloby předloni u dětského tábora v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku střílel a rasisticky nadával jeho účastníkům. Na táboře byly romské děti. Kout již dříve jakoukoli vinu odmítl, hrozí mu dva roky vězení.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo