romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak se žije v Ostravě - Přednádraží a podobných lokalitách? Existuje z tíživé situace vůbec cesta ven?

Praha, 22.4.2013 12:19, (ROMEA)
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Dnes proběhne ve studiu Divus v budově bývalých Elektrických (později dopravních) podniků nedaleko stanice metra Vltavská od 18.00 hodin další seminář obnoveného projektu Pražská škola alternativ, podporovaného tentokrát finančně Nadací Rosy Luxemburgové. V pravidelných intervalech nabízí přednášky, semináře a workshopy k aktuálním politickým, kulturním, ekologickým a ekonomickým tématům.

Ten dnešní se bude věnovat situaci v Ostravě-Přednádraží, Krupce, Předlicích a Krásném Březně, diskutovat přijeli obyvatelé a aktivist, nejen o životě v těchto lokalitách,ale také o příčinách problémů a názorech Romů na to, jak je řešit.

"Dokud města nebudou spolupracovat s Romskými aktivisty, moc se toho nezmění", říká Josef Miker ze severočeské Krupky.

Má v komunikaci s městem hojné zkušenosti. A na sídlišti, kde žije několik tisíc Romů, je Miker významnou postavou. Místo zná, je moudrý a systematicky dosahuje drobných úspěchů. Vede zájmovou skupinu mladých kluků, spolupracuje při zaměstnávání Romů i podpoře jejich vzdělanosti. Je aktivní ve výboru občanského sdružení Konexe, které čítá několik desítek romských členů. V současné době je činnost Jozefa Mikera jednou z prvních vlaštovek v komunitní práci.

Kromě Jozefa Mikera z Krupky vystoupí Ivana Mariposa Čonková za Universal Zulu Nation a Romský krizový štáb a obyvatel Ostravy – Přednádraží Imrich Horvát.

Profesionálně propadla aktivismu právě po zkušenosti na ubytovně v Krásném Březně. Promluví o své cestě k romství, o potřebě vědomí romské identity, sebeurčení, bezpečném prostoru a cestě k rovnoprávnosti namísto "integrace". Nedávno absolvovala cestu do Evropského Parlamentu – bylo to jen "stěžování" si v Bruselu, nebo šlo smysluplnou politickou debatu?

"Už se mi nechce mlčet." To jsou slova jedenadvacetiletého romského aktivisty z Ostravy Imricha Horváta. Jeho nadšení a touha jednat jsou neobvykle silné. Mezi mladými Romy z ghet je to poměrně neobvyklé a výpovědi, které přináší, jsou podstatné pro hledání řešení problémů romské komunity.Přečteno: 1060x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Romové, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo