romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Již zítra představí v Táboře na festivalu TaBook tři romské autorky své povídky na téma Možnosti samoty. Vystoupí také rapper Čavalenky

1.10.2020 11:20
Tabook 2020
Tabook 2020

Páteční večer 2. října bude v táborské kavárně Jednota patřit třem romským autorkám – Květoslavě Podhradské, Věře Duždové Horváthové a Márii Hušové. Ty představí návštěvníkům knižního festivalu TaBook své povídky, jež vznikly v průběhu jarní karantény v rámci literární výzvy nakladatelství Kher. Jejím záměrem bylo přinést čtenářům v nelehké době povzbuzení, společným jmenovatelem povídek romských autorek je tak vypořádání se s náročnou životní situací, samota a izolace; každá z autorek však téma pojímá svým specifickým způsobem, s notnou dávkou vhledu i nadhledu a překvapivě rovněž humoru.

Autorské čtení, které připravilo nakladatelství romské literatury Kher, se koná v pátek 2. října od 20 hodin v táborské kavárně Jednota (Pražská 1).

Tabook je festival a mezinárodní setkání malých nakladatelů, který pořádá v Táboře Nakladatelství Baobab. Je specifický zaměřením na autorskou ilustraci a fenomén obrazové knihy. Letošní 9. ročník se koná 1.–3. října a nese podtitul Splendid isolation – Možnosti samoty. „Nás na samotě zajímá ten střet. Samota jako něco ubíjejícího a na druhé straně jako něco, co generuje potenciál,“ vysvětluje volbu hlavního tématu pořadatelka Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab. 

V Táboře se představí také rapper Čavalenky

V sobotu od 20:00 na stage zvané Cesta vystoupí rapper  Čavalenky. Rapper Rudo Danihel aka Čavalenky je zjevením, kterému uvěříte každé slovo. Na nic si nemusí hrát, vše je podložené reálnými zkušenostmi – k tomu originální projev, skvělé flow a výborné podklady. Umělec rapuje záhorácky o drsném životě na ulici, rasismu, gamblingu, hazardě, drogách, zadluženosti i exekucích. Čavalenky nedávno vydal desku Stoka Rap. Doprovází ho jeho věrný DJ Hallabeat. Více na stránkách festivalu  a facebookových stránkách pořadatele.

O AUTORKÁCH

Květoslava Podhradská se narodila v Prešově, dětství prožila v romské osadě nedaleko Sabinova, odkud se rodina přestěhovala do Ostravy-Poruby. Po dvouleté rodinné škole pracovala v mlékárně, později v květinářství, při práci v boskovickém Domově pro seniory vystudovala na SŠ prof. Zdeňka Matějčka obor Sociální činnost pro národnostní menšiny. Několik let žila v Anglii, kde s dětmi provozovala supermarket. Psát romsky začala během studia střední školy. Ve sborníku Romano suno vyšla její povídka E cikňi čhajori pale Slovensko (Malé děvčátko ze Slovenska). Publikovala povídku Sametová revoluce z pohledu obyčejné romské ženy (2019, na Romea.cz). Do sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019) napsala povídku Když smrt přichází. Ve sborníku Romano džaniben vyšla její povídka Miri britsko odiseja (Moje britská odysea). Žije ve Svitávce u Boskovic.

Věra Duždová Horváthová strávila dětství v Lenešicích u Loun. Studovala v ateliéru Nová média I pražské AVU, absolvovala roční kurz FAMU International a následně stáž na katedře dokumentaristiky. Pracovala v MF Dnes, jako krupiérka, kustodka, v neziskových organizacích jako projektová manažerka a mentorka, podílela se na vzniku internetového zpravodajství Hiri televize Romea TV, působila jako kurátorka galerie Phundrado vudar (Otevřené dveře). Je známá především jako vizuální umělkyně, svá díla vystavovala mj. v Grazu, v Berlíně, ve Štrasburku, v pražských galeriích Containall, DOX nebo Artivist Lab. Působí v umělecké aktivistické skupině Romane Kale Panthera, podílela se na přípravě právě probíhající výstavy Bílá místa v ústecké Galerii Hraničář. V e-knize Moji milí (Kher, 2014) vyšla její povídka Má sametová, povídky Sametovou naději vystřídal strach o život a Angel publikovala ve sborníku Romano džaniben 1/2019. Žije v Praze.

Mária Hušová pochází z východního Slovenska z obce Ondavské Matiašovce. Na SUŠ v Košicích vystudovala herectví. Z důvodu stěhování do Čech nemohla dokončit studia na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Košicích. Od roku 2008 žije v Mladé Boleslavi. Jako novinářka působila v romských, většinových i zahraničních médiích. Momentálně je na mateřské dovolené. Od dětství píše poezii, elektronicky vydala sbírku básní pod názvem Láska a život (2010), její prozaický debut „Postrážim ti dieťa“ vyšel ve sbírce O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019).

Nakladatelství Kher založili absolventi romistiky v roce 2012 s cílem podporovat, rozvíjet a propagovat literaturu Romů a romský jazyk. Více na www.kher.cz a facebookových stránkách.

Přečteno: 913x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, literární čtení, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo