romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Již zítra představí v Táboře na festivalu TaBook tři romské autorky své povídky na téma Možnosti samoty. Vystoupí také rapper Čavalenky

1.10.2020 11:20
Tabook 2020
Tabook 2020

Páteční večer 2. října bude v táborské kavárně Jednota patřit třem romským autorkám – Květoslavě Podhradské, Věře Duždové Horváthové a Márii Hušové. Ty představí návštěvníkům knižního festivalu TaBook své povídky, jež vznikly v průběhu jarní karantény v rámci literární výzvy nakladatelství Kher. Jejím záměrem bylo přinést čtenářům v nelehké době povzbuzení, společným jmenovatelem povídek romských autorek je tak vypořádání se s náročnou životní situací, samota a izolace; každá z autorek však téma pojímá svým specifickým způsobem, s notnou dávkou vhledu i nadhledu a překvapivě rovněž humoru.

Autorské čtení, které připravilo nakladatelství romské literatury Kher, se koná v pátek 2. října od 20 hodin v táborské kavárně Jednota (Pražská 1).

Tabook je festival a mezinárodní setkání malých nakladatelů, který pořádá v Táboře Nakladatelství Baobab. Je specifický zaměřením na autorskou ilustraci a fenomén obrazové knihy. Letošní 9. ročník se koná 1.–3. října a nese podtitul Splendid isolation – Možnosti samoty. „Nás na samotě zajímá ten střet. Samota jako něco ubíjejícího a na druhé straně jako něco, co generuje potenciál,“ vysvětluje volbu hlavního tématu pořadatelka Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab. 

V Táboře se představí také rapper Čavalenky

V sobotu od 20:00 na stage zvané Cesta vystoupí rapper  Čavalenky. Rapper Rudo Danihel aka Čavalenky je zjevením, kterému uvěříte každé slovo. Na nic si nemusí hrát, vše je podložené reálnými zkušenostmi – k tomu originální projev, skvělé flow a výborné podklady. Umělec rapuje záhorácky o drsném životě na ulici, rasismu, gamblingu, hazardě, drogách, zadluženosti i exekucích. Čavalenky nedávno vydal desku Stoka Rap. Doprovází ho jeho věrný DJ Hallabeat. Více na stránkách festivalu  a facebookových stránkách pořadatele.

O AUTORKÁCH

Květoslava Podhradská se narodila v Prešově, dětství prožila v romské osadě nedaleko Sabinova, odkud se rodina přestěhovala do Ostravy-Poruby. Po dvouleté rodinné škole pracovala v mlékárně, později v květinářství, při práci v boskovickém Domově pro seniory vystudovala na SŠ prof. Zdeňka Matějčka obor Sociální činnost pro národnostní menšiny. Několik let žila v Anglii, kde s dětmi provozovala supermarket. Psát romsky začala během studia střední školy. Ve sborníku Romano suno vyšla její povídka E cikňi čhajori pale Slovensko (Malé děvčátko ze Slovenska). Publikovala povídku Sametová revoluce z pohledu obyčejné romské ženy (2019, na Romea.cz). Do sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019) napsala povídku Když smrt přichází. Ve sborníku Romano džaniben vyšla její povídka Miri britsko odiseja (Moje britská odysea). Žije ve Svitávce u Boskovic.

Věra Duždová Horváthová strávila dětství v Lenešicích u Loun. Studovala v ateliéru Nová média I pražské AVU, absolvovala roční kurz FAMU International a následně stáž na katedře dokumentaristiky. Pracovala v MF Dnes, jako krupiérka, kustodka, v neziskových organizacích jako projektová manažerka a mentorka, podílela se na vzniku internetového zpravodajství Hiri televize Romea TV, působila jako kurátorka galerie Phundrado vudar (Otevřené dveře). Je známá především jako vizuální umělkyně, svá díla vystavovala mj. v Grazu, v Berlíně, ve Štrasburku, v pražských galeriích Containall, DOX nebo Artivist Lab. Působí v umělecké aktivistické skupině Romane Kale Panthera, podílela se na přípravě právě probíhající výstavy Bílá místa v ústecké Galerii Hraničář. V e-knize Moji milí (Kher, 2014) vyšla její povídka Má sametová, povídky Sametovou naději vystřídal strach o život a Angel publikovala ve sborníku Romano džaniben 1/2019. Žije v Praze.

Mária Hušová pochází z východního Slovenska z obce Ondavské Matiašovce. Na SUŠ v Košicích vystudovala herectví. Z důvodu stěhování do Čech nemohla dokončit studia na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Košicích. Od roku 2008 žije v Mladé Boleslavi. Jako novinářka působila v romských, většinových i zahraničních médiích. Momentálně je na mateřské dovolené. Od dětství píše poezii, elektronicky vydala sbírku básní pod názvem Láska a život (2010), její prozaický debut „Postrážim ti dieťa“ vyšel ve sbírce O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019).

Nakladatelství Kher založili absolventi romistiky v roce 2012 s cílem podporovat, rozvíjet a propagovat literaturu Romů a romský jazyk. Více na www.kher.cz a facebookových stránkách.

Přečteno: 711x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, literární čtení, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo