romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

KHAMORO 2016 slaví plnoletost. Nabídne koncerty, výstavy, divadlo, semináře a mnoho dalšího

18.5.2016 16:12
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Již po osmnácté míří do Prahy nejznámější a největší romský festival na světě - KHAMORO. Konat se bude od 29. 5. – 4. 6. 2016 a stejně jako v předchozích letech nabídne širokou škálu kulturních akcí. Chybět nebudou koncerty, výstavy, odborný seminář, divadlo, program pro děti, vzpomínková akce na romské osobnosti i interaktivní program. A jelikož KHAMORO slaví osmnácté narozeniny, připravili pro Vás organizátoři akce soutěže a koncert současné hudby navíc.

„Khamoro se snaží ukázat bohatství a rozmanitost romské kultury a tím napomoci k vzájemnému soužití, respektu a úctě Romů a Neromů. Festival je otevřený všem bez rozdílu národnosti, věku nebo pohlaví. Každý si na něm najde to, co ho nejvíce zaujme a potěší, a z toho máme ohromnou radost,“ vysvětluje záměr festivalu Jelena Silajdžić, ředitelka organizace Slovo 21.

Festival se stal oblíbeným nejen v ČR, ale i v zahraničí, každoročně na něj přijíždí více jak 9 000 lidí. Mezi nejoblíbenější části festivalu patří bezpochyby koncerty romské hudby. Ty budou znít každý den z různých koutů Prahy. Těšit se můžete na Gypsy jazz, cimbálovou muziku, písně českých, slovenských a rumunských Romů, chybět nebude ani ruský soubor, nádherné tanečnice a balkánská dechovka.

Na hlavních pódiích vystoupí 10 zahraničních romských skupin a tři zástupci z ČR: kapela Bengas z Prahy, Milan Kroka live band z Berouna a Le Čhavendar z Rokycan. Ale to není vše! Dalších sedm romských kapel z České republiky vystoupí v rámci doprovodného programu. Například z Ostravy se představí kapela Duo Prezent, pražská kapela Bench Band, zahrají i skvělí muzikanti: Josef Šenki, Ivan Herák, Robert a Marek Boldiovi, Michal Marcin, Michal Taragoš, Zdeněk Jano a Milan Pacik a další hudebníci.

Party na pražské náplavce

Celý festival odstartuje v neděli 29. 5. v 19 hodin obrovskou party. Pod širým nebem na pražské náplavce zahrají a zazpívají úžasní muzikanti, kteří vás nenechají jen tak ledabyle stát, budete chtít tančit. Těšit se můžete na Le Čhavendar z Rokycan, jejich hudba vychází z romského folkloru obohaceného o jazz, latinu a flamenco. V dobré náladě bude pokračovat Maroš Bango & Fantasy Orchestra Ladislava Rigu, tento nadaný umělec ze Slovenska, vyvolá emoce v každém z nás. S divokým mixem elektronické a balkánské hudby se představí německý DJ Shantel (DJ Session). Vstupné na party se nevybírá, akce je úplně zdarma. Takže stačí přijít pouze s dobrou náladou!

Koncert současné romské hudby v La Fabrice

Následující den budeme v dobré náladě pokračovat a to v pražském klubu La Fabrika. Letos mimořádně přidáváme k osmnáctému ročníku festivalu Khamoro koncert současné romské hudby. S Gypsy rumbou a tradičními romskými písněmi jistě potěší Milan Kroka live band z České republiky, poté nám rozproudí krev v žilách Gipsy Casual z Rumunska s tradiční romskou hudbou obohacenou o elektronické tóny a elektrizující klubové beaty. Pondělní koncert uzavře mixem elektroniky a balkánské hudby opět Shantel (DJ Session) se svou osmičlennou kapelou Bucovina Club Orkestar z Německa.

 

VIDEO

Koncerty Gypsy jazzu

K romské hudbě patří bezpochyby i Gypsy jazz. Tento světově uznávaný žánr nesmí na festivalu KHAMORO chybět. V úterý 31. 5. se v Jazz Docku představí španělská formace Menil. Frontmanem kapely je Javier Sánchez, skvělý zpěvák, který je považován za nejlepšího kytaristu v Mexiku.

Letos také potěšíme všechny milovníky nizozemské kapely The Rosenberg Trio, kteří vystoupí 1. 6. V Lucerně Music Baru. Tato slavná jazzová skupina vystupovala na všech velkých jazzových festivalech světa a na festival KHAMORO se vrací již po třetí.

Tradiční romská hudba

Koncerty tradiční romské hudby patří každoročně k nejvíce oblíbeným akcím celého festivalu, na kterých jsou představovány romské profesionální skupiny ze všech koutů světa. Symbolizují, že jsou Romové rozptýleni skutečně na různých místech planety.

V pražském Paláci Akropolis se na čtvrtečním koncertu 2. 6. představí pražská skupina Bengas. Z Rumunska k nám zavítá Zuralia Orchestra, která měla u návštěvníků Khamora v roce 2013 obrovský úspěch a z Francie skupina Tekameli

V pátek 3. 6. v paláci Akropolis bude koncert tradiční romské hudby pokračovat. Představí se cimbálová muzika z Nizozemí v podání The Gypsy Ensemble Giani Lincan. Chybět nebudou ani Romové z Ruska, tradiční romské folklórní písně a tanec představí soubor Ruska Roma. A těšit se budete moci také na makedonskou dechovku Kocani Orkestar.

Návštěvníci si všechny účinkující tradiční romské hudby můžou poslechnout na závěrečném galakoncertu v sobotu 4. 6. v klubu SaSaZu, kde celý festival vyvrcholí.

Doprovodný program

Festival Khamoro není pouze o hudbě, jak by se na první pohled mohlo zdát. Program nabízí i řadu doprovodných akcí, které jistě potěší všechny účastníky festivalu.
Letos budete moci shlédnout interaktivní tvorbu open-air 3D grafiky. Na pražské chodníky budou malovat bosenští umělci 3D obrazce s romskou tématikou a musíme uznat, že jejich výtvory vypadají naprosto úžasně. To si nesmíte nechat ujít, díla se budou tvořit 31. 5. od 10:00 na Náměstí Míru, 2. 6. od 10:00 ve vnitřním prostranství Národního divadla a 4. 6. od 10:00 na Náměstí Republiky.

Výstavy

V rámci doprovodného programu, představíme také tři výstavy. Za hudebního doprovodu pražské skupiny Bench Band budete moci shlédnout vernisáž výstavy dřevěných hraček od profesionálního romského řezbáře Matěje Holuba s názvem: “…A možná přijede na koze“, která se uskuteční ve Slovenském domě. Druhou výstavu obrazů s názvem „Archetyp – Pra Bari“ představí Emílie Rigová a shlédnout ji budete moci v Českém centru, kde v rámci programu vystoupí slovenský umělec Maroš Bango. Umělkyně bude mít i venkovní uměleckou performanci v ulici Na Příkopě. A výstavu Roma Resistance budete moci vidět v Goethe Institutu.

 

Vzpomínání

Khamoro nezapomíná ani na významné osobnosti, které se zapsaly do historie romské kultury a dějin. Letos budeme za hudebního doprovodu skvělých muzikantů vzpomínat na spisovatele Andreje Giňu, hudebníka Milana Šenkiho „Korytára“. Úctu prokážeme i romistce Mileně Hübschmannové, její památce bude věnována divadelní hra o romštině, v níž bude znázorněn život této významné osobnosti. Divadelní hru představí spolek ARA ART.

 

Defilé všech umělců

Mezi nejatraktivnější části festivalu patří defilé účinkujících centrem Prahy. Průvod všech umělců a profesionálních tanečních souborů, ve kterém se pravidelně schází více než 400 umělců, se doslova protančí a prozpívá historickým centrem Prahy. Letos se do průvodu zapojí i na 20 amatérských tanečních souborů z celé ČR. Tuto úžasnou podívanou plnou nádherných krojů a pestrobarevných šatů doprovázenou tradiční romskou hudbou z nejrůznějších koutů světa si nesmíte nechat ujít! Defilé s sebou přináší nádhernou atmosféru, hrdost se zde snoubí s krásou romské kultury.

 

Dětský den

Popularitu, a to nejen u dětí, ale i u dospělých, si získal i Dětský den „Khamororo“. Letos se můžete opět těšit na pořádnou oslavu plnou zpěvu, tance, soutěží, her a atrakcí. K dobré náladě jistě přispěje i vystoupení kapel a dětských tanečních souborů. Zařádit si budou moci i ti nejmenší a to na dřevěném kolotoči, trampolíně, skákacím hradu anebo se budou moci projet na ponících. Čekají vás také různé dětské dílny, výroba originálního šperku, kreslení a mnoho dalšího.

 

Je toho daleko více

Pro návštěvníky festivalu připravuje organizační tým ještě další akce. Ve spolupráci s Radou vlády pro záležitosti romské menšiny se koná odborný seminář Romský občanský aktivismus, a těšit se můžete i na švédský film o spisovatelce Katarině Taikon.

 

Sledujte festivalový Facebook a web www.khamoro.cz, kde budeme zveřejňovat medailonky o kapelách, rozhovory, videopozvánky a mnoho dalšího.

Festival na cestě od zrození k dospělosti provází organizátoři Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu převzali Daniel Herman, ministr kultury ČR, a Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

voj, SLOVO 21, z.s.
Přečteno: 2448x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Akce, Festival, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo