romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letošní Prague Pride nabídne první mezinárodní konferenci LGBT Romů

7.8.2015 15:48, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

LGBT festival Prague Pride letos nabídne nebývale rozsáhlý romský program. Jedno ze dvou hudebních pódií v sobotu 15. 8. na Letné bude nazváno Hot Chocolate a nabídne především romskou hudbu. Prague Pride s romskými organizacemi spolupracovala už v minulých ročnících, letos se navíc vůbec poprvé bude konat mezinárodní romská konference, na níž dorazí zástupci z celého světa; mimo jiné z USA, Španělska, Rumunska, Francie či Velké Británie. Konference nabídne i diskuzní panely, za všechny například panel k tématu státní legislativy a jejího dopadu na život LGBT komunit v jednotlivých zemích.

"Mezinárodní konference LGBT Romů je úplně první svého druhu. Považuji to za milník v oblasti lidských práv a jsem přesvědčen, že se tím posouváme dál také obecně, jako společnost. Nikdy předtím tu neexistovala veřejná debata takového typu. Je důležité, aby zaznělo, že už nechceme dále zůstávat neviditelnou menšinou," uvedl pro Romea.cz David Tišer ze sdružení AraArt, které organizuje romský program.

Součástí konference bude také debata, sloužící k tomu, aby si lidé poslechli příběhy Romů i z jiných zemí. Kromě toho se organizátoři chystají představit strategický dokument, který má vzniknout přímo na místě. "Další zajímavostí, která by neměla návštěvníkům uniknout, je Divadlo utlačovaných, díky kterému si člověk, který situaci Roma, který je zároveň příslušníkem LGBT komunity nezažil, může vyzkoušet jeho pozici na vlastní kůži a představit si, jaké to je a s čím se takový člověk setkává," zdůrazňuje dále David Tišer.

Divadlo utlačovaných je unikátní program, který celý Roma LGTB week zahájí. Hlavní otázkou večera bude "Jak se nedat?" Interaktivní představení na téma diskriminace romské LGBT menšiny vzniklo na základě autentických životních zkušeností. Během večera budou moci návštěvníci zachránit hlavního hrdinu a vyzkoušet si na vlastní kůži, jak by se vypořádali s tzv. kombinovanou diskriminací. Vstupné na akci činí 50 Kč. "Na závěr bych všechny rád pozval všechny, včetně rodin s dětmi do průvodu, kde budeme mít alegorický vůz. Romský program na stagi je letos koncipován pro dvacet tisíc lidí a očekáváme skvělé muzikanty a kapely jako jsou Terne čhave, Jan Bendig či Funky brothers," uzavírá pozvánku Tišer.

Přečteno: 1350x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Kultura, Lgbt, Domácí, Festival, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo