romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letošní Prague Pride nabídne první mezinárodní konferenci LGBT Romů

7.8.2015 15:48, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

LGBT festival Prague Pride letos nabídne nebývale rozsáhlý romský program. Jedno ze dvou hudebních pódií v sobotu 15. 8. na Letné bude nazváno Hot Chocolate a nabídne především romskou hudbu. Prague Pride s romskými organizacemi spolupracovala už v minulých ročnících, letos se navíc vůbec poprvé bude konat mezinárodní romská konference, na níž dorazí zástupci z celého světa; mimo jiné z USA, Španělska, Rumunska, Francie či Velké Británie. Konference nabídne i diskuzní panely, za všechny například panel k tématu státní legislativy a jejího dopadu na život LGBT komunit v jednotlivých zemích.

"Mezinárodní konference LGBT Romů je úplně první svého druhu. Považuji to za milník v oblasti lidských práv a jsem přesvědčen, že se tím posouváme dál také obecně, jako společnost. Nikdy předtím tu neexistovala veřejná debata takového typu. Je důležité, aby zaznělo, že už nechceme dále zůstávat neviditelnou menšinou," uvedl pro Romea.cz David Tišer ze sdružení AraArt, které organizuje romský program.

Součástí konference bude také debata, sloužící k tomu, aby si lidé poslechli příběhy Romů i z jiných zemí. Kromě toho se organizátoři chystají představit strategický dokument, který má vzniknout přímo na místě. "Další zajímavostí, která by neměla návštěvníkům uniknout, je Divadlo utlačovaných, díky kterému si člověk, který situaci Roma, který je zároveň příslušníkem LGBT komunity nezažil, může vyzkoušet jeho pozici na vlastní kůži a představit si, jaké to je a s čím se takový člověk setkává," zdůrazňuje dále David Tišer.

Divadlo utlačovaných je unikátní program, který celý Roma LGTB week zahájí. Hlavní otázkou večera bude "Jak se nedat?" Interaktivní představení na téma diskriminace romské LGBT menšiny vzniklo na základě autentických životních zkušeností. Během večera budou moci návštěvníci zachránit hlavního hrdinu a vyzkoušet si na vlastní kůži, jak by se vypořádali s tzv. kombinovanou diskriminací. Vstupné na akci činí 50 Kč. "Na závěr bych všechny rád pozval všechny, včetně rodin s dětmi do průvodu, kde budeme mít alegorický vůz. Romský program na stagi je letos koncipován pro dvacet tisíc lidí a očekáváme skvělé muzikanty a kapely jako jsou Terne čhave, Jan Bendig či Funky brothers," uzavírá pozvánku Tišer.

Přečteno: 1374x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Kultura, Lgbt, Domácí, Festival, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo