romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muslimové, židé, křesťané a ateisté u jednoho stolu

Praha, 19.8.2015 11:18
Snídaně bez předsudků (Zdroj: HateFree.cz)
Snídaně bez předsudků (Zdroj: HateFree.cz)

Tři desítky muslimů, křesťanů, židů či zástupců různých menšin se v úterý dopoledne sešly v Praze ke společné snídani. Účastníci tak chtěli ukázat, že si lidé s různými kořeny, náboženstvím či kulturou dokážou porozumět. Akce byla součástí vládního projektu Hate Free Culture (Kultura bez nenávisti). Podle jeho koordinátora Lukáše Houdka měla být reakcí na vyhrocenou debatu o migraci a islámu v Česku.

"Chtěli jsme reagovat na šířící se hysterii a ukázat, že i když jsme každý z jiného prostředí, můžeme spolu posedět a posnídat. Prostě ukázat, že to jde," uvedl Houdek.

Snídaně se zúčastnil i kuvajtský velvyslanec.Dopolední setkání se konalo v holešovickém Studiu Alta. O občerstvení se postarali sami účastníci. Posnídat se tak dal jablečný závin, sladké indické nudle, pakora neboli smažené cibulové proužky v těstíčku, slané i sladké koláče, orientální pečivo či tradiční české obložené chlebíčky. Na snídani dorazila také jihoafrická velvyslankyně či kuvajtský velvyslanec.

Nenávistné výpady na sociálních sítích proti uprchlíkům či proti islámu vadí mladým českým muslimům. "Česká republika má pojem svobody, aby každý mohl říct to, co chce, ať je to pozitivní, či negativní. Je podstatné tohle uchovat. Mělo by to ale být slušné," říká Ondřej Adamík.

Podle Lenky Ahmed Balické, která nosí šátek, se nejhorší nenávistné reakce objevují na Facebooku. Tváří v tvář lidé reagují mírněji. Nepřátelské pohledy ale i tak nejsou výjimkou. "Jedna paní si ode mne v metru dokonce odsedla a šla do druhého vagonu," popsala česká muslimka. Podle ní lidé v Česku o islámu mnoho nevědí. "Je tu rozšířený názor, že každý Arab je muslim a každý muslim musí být Arab. Nikdo nepředpokládá, že budu mluvit česky," dodává Ahmed Balická. Cítí prý však, že se nepřátelská atmosféra začíná pomalu měnit. "Čím je situace vyhrocenější, tím víc vnímám i pozitivní reakce. Už se to pomalu láme. Přesáhlo to vrchol. Lidé se pomalu začínají měnit," řekla mladá muslimka.

Lidé různých náboženství společně posnídali na důkaz možnosti vzájemného porozumění.Její slova potvrzuje i Adamík. Podle něj teď přibývá těch, kteří se o islám skutečně zajímají. Zvedá se také "vlna konverze", dodal.

Vyhrocená diskuse o uprchlících a islámu v Česku vadí i ředitelce Studia Alta Lucii Kašiarové. "Nic o problému nevím. Vidím jen, že se všichni zbláznili. Cítím se tu jako Slovenka vykořeněná. Jsem umělkyně a umělci reagují na situaci, ale já teď nevím, jak reagovat. Nechci se vše dozvídat jen přes Facebook," říká Kašiarová.

Aby lidé nečerpali informace o islámu jen z vypjatých debat na sociálních sítí či z médií a raději se osobně seznámili s muslimy, by si přáli i mladí zástupci české muslimské komunity. "Chceme komunikovat. Klidně ať lidé přijdou do mešity, je otevřená," dodala Ahmed Balická.

FOTOGALERIE

Dnes ráno jsme ve spolupráci s holešovickým Studiem Alt@ uspořádali společnou snídani muslimů, židů, křesťanů, ateistů a...

Posted by HateFree Culture on 18. srpen 2015

brf, hatefree.cz
Přečteno: 1146x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, muslimové, Židé, Křesťané, Předsudky, Multikulturalismus, HateFree Culture, Akce, Agentura pro sociální začleňování, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo