romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muslimové, židé, křesťané a ateisté u jednoho stolu

Praha, 19.8.2015 11:18
Snídaně bez předsudků (Zdroj: HateFree.cz)
Snídaně bez předsudků (Zdroj: HateFree.cz)

Tři desítky muslimů, křesťanů, židů či zástupců různých menšin se v úterý dopoledne sešly v Praze ke společné snídani. Účastníci tak chtěli ukázat, že si lidé s různými kořeny, náboženstvím či kulturou dokážou porozumět. Akce byla součástí vládního projektu Hate Free Culture (Kultura bez nenávisti). Podle jeho koordinátora Lukáše Houdka měla být reakcí na vyhrocenou debatu o migraci a islámu v Česku.

"Chtěli jsme reagovat na šířící se hysterii a ukázat, že i když jsme každý z jiného prostředí, můžeme spolu posedět a posnídat. Prostě ukázat, že to jde," uvedl Houdek.

Snídaně se zúčastnil i kuvajtský velvyslanec.Dopolední setkání se konalo v holešovickém Studiu Alta. O občerstvení se postarali sami účastníci. Posnídat se tak dal jablečný závin, sladké indické nudle, pakora neboli smažené cibulové proužky v těstíčku, slané i sladké koláče, orientální pečivo či tradiční české obložené chlebíčky. Na snídani dorazila také jihoafrická velvyslankyně či kuvajtský velvyslanec.

Nenávistné výpady na sociálních sítích proti uprchlíkům či proti islámu vadí mladým českým muslimům. "Česká republika má pojem svobody, aby každý mohl říct to, co chce, ať je to pozitivní, či negativní. Je podstatné tohle uchovat. Mělo by to ale být slušné," říká Ondřej Adamík.

Podle Lenky Ahmed Balické, která nosí šátek, se nejhorší nenávistné reakce objevují na Facebooku. Tváří v tvář lidé reagují mírněji. Nepřátelské pohledy ale i tak nejsou výjimkou. "Jedna paní si ode mne v metru dokonce odsedla a šla do druhého vagonu," popsala česká muslimka. Podle ní lidé v Česku o islámu mnoho nevědí. "Je tu rozšířený názor, že každý Arab je muslim a každý muslim musí být Arab. Nikdo nepředpokládá, že budu mluvit česky," dodává Ahmed Balická. Cítí prý však, že se nepřátelská atmosféra začíná pomalu měnit. "Čím je situace vyhrocenější, tím víc vnímám i pozitivní reakce. Už se to pomalu láme. Přesáhlo to vrchol. Lidé se pomalu začínají měnit," řekla mladá muslimka.

Lidé různých náboženství společně posnídali na důkaz možnosti vzájemného porozumění.Její slova potvrzuje i Adamík. Podle něj teď přibývá těch, kteří se o islám skutečně zajímají. Zvedá se také "vlna konverze", dodal.

Vyhrocená diskuse o uprchlících a islámu v Česku vadí i ředitelce Studia Alta Lucii Kašiarové. "Nic o problému nevím. Vidím jen, že se všichni zbláznili. Cítím se tu jako Slovenka vykořeněná. Jsem umělkyně a umělci reagují na situaci, ale já teď nevím, jak reagovat. Nechci se vše dozvídat jen přes Facebook," říká Kašiarová.

Aby lidé nečerpali informace o islámu jen z vypjatých debat na sociálních sítí či z médií a raději se osobně seznámili s muslimy, by si přáli i mladí zástupci české muslimské komunity. "Chceme komunikovat. Klidně ať lidé přijdou do mešity, je otevřená," dodala Ahmed Balická.

FOTOGALERIE

Dnes ráno jsme ve spolupráci s holešovickým Studiem Alt@ uspořádali společnou snídani muslimů, židů, křesťanů, ateistů a...

Posted by HateFree Culture on 18. srpen 2015

brf, hatefree.cz
Přečteno: 1135x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, muslimové, Židé, Křesťané, Předsudky, Multikulturalismus, HateFree Culture, Akce, Agentura pro sociální začleňování, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo