romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury uspořádalo pietní akt k výročí genocidy českých a moravských Romů

14.3.2016 12:46, (ROMEA)
Pietní shromáždění v Muzeu romské kultury dne 7. 3. 2016
Pietní shromáždění v Muzeu romské kultury dne 7. 3. 2016

Minulý týden se v Brně uskutečnila pietní vzpomínka na první hromadný transport romských mužů, žen a dětí z Protektorátu Čechy a Morava do koncentračního tábora v Osvětimi. Ten byl vypraven 7. března 1943 z místních městských jatek. Většina z deportovaných lidí konec války nepřežila. Pieta připomněla 73. výročí této tragické události.

Akce, která probíhala v prostorách Muzea romské kultury, se zúčastnili členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny spadající do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera. Hosty přivítala ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Ministra Dienstbiera, který se omluvil z pracovních důvodů, zastoupili David Beňák, Vrchní vládní rada a zástupce náměstkyně ministra a vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek.

„Musíme dbát na to, aby v naši současné společnosti již více nedocházelo k tomu, že ti nejslabší a nejzranitelnější jsou odsouváni – transportováni na její okraj,“ uvedl David Beňák ve svém projevu. Kromě projevů přítomných vládních úředníků byla součástí akce též hudební produkce, tematická vsuvka historika Michala Schustera či čtení ze scénáře divadelní hry autorky Rike Reiniger.

Z dalších veřejných činitelů zavítali na akci například též předseda brněnské Židovské obce Jáchym Kanárek či náměstek primátora Matěj Hollan.

Genocida českých a moravských Romů nese v romštině název "baro murdaripen" neboli velké vraždění. Mezinárodně se romský holocaust označuje též jako PORRAJMOS. Na konci války zůstalo z původních více než pěti tisíc českých a moravských Romů naživu necelých 600. 

Přečteno: 1086x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výročí, Pietní akce, Muzeum romské kultury, Holocaust, Domácí, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo