romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské šperky v Muzeu romské kultury. Unikátní výstava Poklad Romů

3.10.2016 12:52
Výstava Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku v Muzeu romské kultury (7. 10. 2016 -  30. 4. 2017)
Výstava Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku v Muzeu romské kultury (7. 10. 2016 - 30. 4. 2017)

Muzeum romské kultury v Brně otevírá ve čtvrtek 6. října v 17. hodin novou výstavu Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku. Obsáhlá výstava, která je pojištěná na 4 miliony korun, je instalována ve 3 výstavních sálech a zahrnuje 382 exponátů.

Vůbec poprvé odhalí jak historické unikáty ze zlata a stříbra, tak také současné šperky úspěšných romských designérů z celé Evropy. „Šperky, které vystavujeme, muzeum sbíralo a kupovalo od začátku 90. let,“ říká ředitelka a zároveň kurátorka výstavy, Jana Horváthová. „Vystavujeme je vůbec poprvé. Některé z nich jsou unikátní zápůjčky z jiných muzeí či od soukromých vlastníků. Historická a kulturní hodnota je pro ně i pro nás nevyčíslitelná,“ dodává.

Poklad Romů neznamená pouze „náš poklad“. Odkazuje také k symbolice šperku, protože ten v romské kultuře nemá pouze dekorativní funkci, ale má velký význam také v kultuře duchovní. „Nejstarší šperky ve výstavě jsou závěsy s mincemi z druhé poloviny 18. století, například křestní medailon s podobiznou Marie Terezie, ale z Prešova máme zapůjčen i světově ojedinělý stříbrný vajdovský řetěz,“ uvádí kurátorka Jana Horváthová.

„Velmi silný příběh se pojí také se zlatým prstenem českých Romů, který muzeum získalo od pana Arnošta Vintra,“ popisuje. „Velká část jeho rodiny zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi. On sám přežil jak internaci v Letech u Písku, tak v Osvětimi, kde byl dokonce v denním kontaktu s nechvalně známým lékařem Josefem Mengelem, jenž na Romech zde vězněných prováděl pokusy. Zlatý prsten, podle nějž se poznávali konští handlíři, byl součást rodinného majetku, který rodina uschovala u známých před svým odchodem do internace. Arnošt Vintr ho muzeu prodal, neboť chtěl, aby se na tento příběh nezapomnělo a aby rodový poklad skončil ve správných rukách,“ dodává.

Kromě historických šperků výstava představuje také romské designéry a šperky současných tvůrců. Na výstavě je tak zastoupena např. tvorba Moniky Vontszemüové ze Slovenska, která navrhuje šaty i šperky pro finalistky Miss Slovensko nebo Nicole Taubinger, šperkařky, která vyrůstala v Německu, své umění studovala v USA a aktuálně žije v České republice. Ta slaví velké úspěchy v zahraničí. Přehlídka jejích šperků zahajovala např. mezinárodní bienále šperku v Pekingu v roce 2015.

„Jsme velmi rádi, že můžeme toto téma veřejnosti představit,“ dodává druhá z kurátorské dvojice, Jana Habrovcová. „Romští šperkaři nejsou příliš známí, jejich práce má přitom špičkovou kvalitu a mnoho poloh, které je zajímavé sledovat.“ Výstava potrvá v Muzeu romské kultury až do konce dubna 2017, autorem instalace je výtvarník Jan V. Maroušek. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program workshopů s designérkami, dílnami pro děti i dospělé, tanečním workshopem nebo komentovanými prohlídkami s kurátorkami. Záštitu nad výstavou udělil ministr kultury České republiky, Daniel Herman.

Muezum romské kultury
Přečteno: 1303x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Muzeum romské kultury, Kultura, Výstava, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo