romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské šperky v Muzeu romské kultury. Unikátní výstava Poklad Romů

3.10.2016 12:52
Výstava Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku v Muzeu romské kultury (7. 10. 2016 -  30. 4. 2017)
Výstava Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku v Muzeu romské kultury (7. 10. 2016 - 30. 4. 2017)

Muzeum romské kultury v Brně otevírá ve čtvrtek 6. října v 17. hodin novou výstavu Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku. Obsáhlá výstava, která je pojištěná na 4 miliony korun, je instalována ve 3 výstavních sálech a zahrnuje 382 exponátů.

Vůbec poprvé odhalí jak historické unikáty ze zlata a stříbra, tak také současné šperky úspěšných romských designérů z celé Evropy. „Šperky, které vystavujeme, muzeum sbíralo a kupovalo od začátku 90. let,“ říká ředitelka a zároveň kurátorka výstavy, Jana Horváthová. „Vystavujeme je vůbec poprvé. Některé z nich jsou unikátní zápůjčky z jiných muzeí či od soukromých vlastníků. Historická a kulturní hodnota je pro ně i pro nás nevyčíslitelná,“ dodává.

Poklad Romů neznamená pouze „náš poklad“. Odkazuje také k symbolice šperku, protože ten v romské kultuře nemá pouze dekorativní funkci, ale má velký význam také v kultuře duchovní. „Nejstarší šperky ve výstavě jsou závěsy s mincemi z druhé poloviny 18. století, například křestní medailon s podobiznou Marie Terezie, ale z Prešova máme zapůjčen i světově ojedinělý stříbrný vajdovský řetěz,“ uvádí kurátorka Jana Horváthová.

„Velmi silný příběh se pojí také se zlatým prstenem českých Romů, který muzeum získalo od pana Arnošta Vintra,“ popisuje. „Velká část jeho rodiny zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi. On sám přežil jak internaci v Letech u Písku, tak v Osvětimi, kde byl dokonce v denním kontaktu s nechvalně známým lékařem Josefem Mengelem, jenž na Romech zde vězněných prováděl pokusy. Zlatý prsten, podle nějž se poznávali konští handlíři, byl součást rodinného majetku, který rodina uschovala u známých před svým odchodem do internace. Arnošt Vintr ho muzeu prodal, neboť chtěl, aby se na tento příběh nezapomnělo a aby rodový poklad skončil ve správných rukách,“ dodává.

Kromě historických šperků výstava představuje také romské designéry a šperky současných tvůrců. Na výstavě je tak zastoupena např. tvorba Moniky Vontszemüové ze Slovenska, která navrhuje šaty i šperky pro finalistky Miss Slovensko nebo Nicole Taubinger, šperkařky, která vyrůstala v Německu, své umění studovala v USA a aktuálně žije v České republice. Ta slaví velké úspěchy v zahraničí. Přehlídka jejích šperků zahajovala např. mezinárodní bienále šperku v Pekingu v roce 2015.

„Jsme velmi rádi, že můžeme toto téma veřejnosti představit,“ dodává druhá z kurátorské dvojice, Jana Habrovcová. „Romští šperkaři nejsou příliš známí, jejich práce má přitom špičkovou kvalitu a mnoho poloh, které je zajímavé sledovat.“ Výstava potrvá v Muzeu romské kultury až do konce dubna 2017, autorem instalace je výtvarník Jan V. Maroušek. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program workshopů s designérkami, dílnami pro děti i dospělé, tanečním workshopem nebo komentovanými prohlídkami s kurátorkami. Záštitu nad výstavou udělil ministr kultury České republiky, Daniel Herman.

Muezum romské kultury
Přečteno: 1316x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Muzeum romské kultury, Kultura, Výstava, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo