romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské šperky v Muzeu romské kultury. Unikátní výstava Poklad Romů

3.10.2016 12:52
Výstava Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku v Muzeu romské kultury (7. 10. 2016 -  30. 4. 2017)
Výstava Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku v Muzeu romské kultury (7. 10. 2016 - 30. 4. 2017)

Muzeum romské kultury v Brně otevírá ve čtvrtek 6. října v 17. hodin novou výstavu Poklad Romů/Amare somnaka, tajemství romského šperku. Obsáhlá výstava, která je pojištěná na 4 miliony korun, je instalována ve 3 výstavních sálech a zahrnuje 382 exponátů.

Vůbec poprvé odhalí jak historické unikáty ze zlata a stříbra, tak také současné šperky úspěšných romských designérů z celé Evropy. „Šperky, které vystavujeme, muzeum sbíralo a kupovalo od začátku 90. let,“ říká ředitelka a zároveň kurátorka výstavy, Jana Horváthová. „Vystavujeme je vůbec poprvé. Některé z nich jsou unikátní zápůjčky z jiných muzeí či od soukromých vlastníků. Historická a kulturní hodnota je pro ně i pro nás nevyčíslitelná,“ dodává.

Poklad Romů neznamená pouze „náš poklad“. Odkazuje také k symbolice šperku, protože ten v romské kultuře nemá pouze dekorativní funkci, ale má velký význam také v kultuře duchovní. „Nejstarší šperky ve výstavě jsou závěsy s mincemi z druhé poloviny 18. století, například křestní medailon s podobiznou Marie Terezie, ale z Prešova máme zapůjčen i světově ojedinělý stříbrný vajdovský řetěz,“ uvádí kurátorka Jana Horváthová.

„Velmi silný příběh se pojí také se zlatým prstenem českých Romů, který muzeum získalo od pana Arnošta Vintra,“ popisuje. „Velká část jeho rodiny zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi. On sám přežil jak internaci v Letech u Písku, tak v Osvětimi, kde byl dokonce v denním kontaktu s nechvalně známým lékařem Josefem Mengelem, jenž na Romech zde vězněných prováděl pokusy. Zlatý prsten, podle nějž se poznávali konští handlíři, byl součást rodinného majetku, který rodina uschovala u známých před svým odchodem do internace. Arnošt Vintr ho muzeu prodal, neboť chtěl, aby se na tento příběh nezapomnělo a aby rodový poklad skončil ve správných rukách,“ dodává.

Kromě historických šperků výstava představuje také romské designéry a šperky současných tvůrců. Na výstavě je tak zastoupena např. tvorba Moniky Vontszemüové ze Slovenska, která navrhuje šaty i šperky pro finalistky Miss Slovensko nebo Nicole Taubinger, šperkařky, která vyrůstala v Německu, své umění studovala v USA a aktuálně žije v České republice. Ta slaví velké úspěchy v zahraničí. Přehlídka jejích šperků zahajovala např. mezinárodní bienále šperku v Pekingu v roce 2015.

„Jsme velmi rádi, že můžeme toto téma veřejnosti představit,“ dodává druhá z kurátorské dvojice, Jana Habrovcová. „Romští šperkaři nejsou příliš známí, jejich práce má přitom špičkovou kvalitu a mnoho poloh, které je zajímavé sledovat.“ Výstava potrvá v Muzeu romské kultury až do konce dubna 2017, autorem instalace je výtvarník Jan V. Maroušek. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program workshopů s designérkami, dílnami pro děti i dospělé, tanečním workshopem nebo komentovanými prohlídkami s kurátorkami. Záštitu nad výstavou udělil ministr kultury České republiky, Daniel Herman.

Muezum romské kultury
Přečteno: 1351x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Muzeum romské kultury, Kultura, Výstava, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo