romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na letošní pietní akt v Letech u Písku se chystají stovky Romů z celé Evropy i ČR

2.5.2017 15:05
(FOTO: Archiv Konexe, Gustav Pursche)
(FOTO: Archiv Konexe, Gustav Pursche)

Nejen Romové z celé Evropy se chystají 13. května sejít u památníku v Letech u Písku, aby uctili památku obětí romského holocaustu. Vzpomínkovou akci pořádá Výbor pro odškodnění romského holokaustu (VPORH), který sdružuje bývalé vězně nacistických táborů a jejich pozůstalé. VPORH vypravuje autobus z Prahy, Muzeum romské kultury z Brna a návštěvu zahraničních hostů organizuje síť mezinárodních organizací EGAM, společně s českou organizací Konexe a dalšími partnery, ty také organizují další autobusy pro chudé Romy z ČR.

"Zatím očekáváme asi 160 zahraničních účastníků, převážně Romů. Dorazí výpravy z Maďarska, Irska, Holandska, Bulharska, Rumunska, Německa a zemí bývalé Jugoslávie. Také organizujeme autobusy, které 13. května do Let přivezou chudé Romy a Romky České republiky. Čekáme, že takový počet účastníků naší akce překročí dvě stovky," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož, mluvčí Konexí.

"V naší delegaci bude bude také několik VIP členů, poslanců Evropského parlamentu nebo národních parlamentů. Například přijede paní Sorya Post, romské členka Evropského parlamentu ze Švédska" dodal Brož.

"Nejprve se zúčastníme tradičního pietního shromáždění, které v památníku Lety, kousek od prasečí farmy pořádají pozůstalí v čele s panem Čeňkem Růžičkou. Po skončení tohoto shromáždění se ale přesuneme ze stranou umístěného památníku a prohlédneme si místa genocidy českých Romů. Chceme změnit skutečnost, že většina návštěvníků Let u Písku, navštíví jen hezký památníček, který ale není v místech, kde stál tábor. Chceme našim účastníkům ukázat přímo místa, kde probíhala genocida. Následně proběhne naše ceremonie, společná modlitba a kladení květin k plotu prasečí farmy u severozápadního rohu areálu prasečáku. Tedy v místech, kde skutečně stál koncentrační tábor. Následně se celá naše výprava autobusy přesune do Prahy, kde v komunitním prostoru Žižkostel proběhne společná večeře, veřejná diskuze a následná afterparty,“ doplnil Miroslav Brož.

Předseda EGAM Benjamin Abtan upozorňuje, že předseda vlády Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš zatím nepotvrdili svou účast na pietním aktu. "Ptám se pana premiéra Sobotky a také místopředsedy vlády Babiše - dodržíte své sliby a skutečně odstraníte prasečí farmu z míst genocidy? Pořád ještě nemáme odpověď na pozvánku na naše mezinárodní pietní setkání, které proběhne 13. května ani od jednoho z vás. Na toto setkání přijedou stovky aktivistů a poslanci z více než deseti zemí. Právě zde se ukáže, jak se rozhodli čeští politici - jestli bude špinění památky obětí a přeživších holocaustu v Letech pokračovat, nebo konečně skončí," uvedl Abtan.

PROGRAM DELEGACE EGAM V LETECH U PÍSKU

  • 12:00 - 14:00 Památník Lety - oficiální pieta
  • 14:00 - 16:00 Mezinárodní pieta u severozápadního rohu areálu prasečí farmy, prohlídka území genocidy
  • 18:00 Žižkostel (nám. Barikád 1520/1, Praha 3) - debata: romská hrdost
  • 19:00 Žižkostel - vystoupení tradiční maďarské romské kapely
Přečteno: 3204x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Památný den romského holocaustu, Romové, Historie, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo