romea - logo
12. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Julius

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na letošní pietní akt v Letech u Písku se chystají stovky Romů z celé Evropy i ČR

2.5.2017 15:05
(FOTO: Archiv Konexe, Gustav Pursche)
(FOTO: Archiv Konexe, Gustav Pursche)

Nejen Romové z celé Evropy se chystají 13. května sejít u památníku v Letech u Písku, aby uctili památku obětí romského holocaustu. Vzpomínkovou akci pořádá Výbor pro odškodnění romského holokaustu (VPORH), který sdružuje bývalé vězně nacistických táborů a jejich pozůstalé. VPORH vypravuje autobus z Prahy, Muzeum romské kultury z Brna a návštěvu zahraničních hostů organizuje síť mezinárodních organizací EGAM, společně s českou organizací Konexe a dalšími partnery, ty také organizují další autobusy pro chudé Romy z ČR.

"Zatím očekáváme asi 160 zahraničních účastníků, převážně Romů. Dorazí výpravy z Maďarska, Irska, Holandska, Bulharska, Rumunska, Německa a zemí bývalé Jugoslávie. Také organizujeme autobusy, které 13. května do Let přivezou chudé Romy a Romky České republiky. Čekáme, že takový počet účastníků naší akce překročí dvě stovky," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož, mluvčí Konexí.

"V naší delegaci bude bude také několik VIP členů, poslanců Evropského parlamentu nebo národních parlamentů. Například přijede paní Sorya Post, romské členka Evropského parlamentu ze Švédska" dodal Brož.

"Nejprve se zúčastníme tradičního pietního shromáždění, které v památníku Lety, kousek od prasečí farmy pořádají pozůstalí v čele s panem Čeňkem Růžičkou. Po skončení tohoto shromáždění se ale přesuneme ze stranou umístěného památníku a prohlédneme si místa genocidy českých Romů. Chceme změnit skutečnost, že většina návštěvníků Let u Písku, navštíví jen hezký památníček, který ale není v místech, kde stál tábor. Chceme našim účastníkům ukázat přímo místa, kde probíhala genocida. Následně proběhne naše ceremonie, společná modlitba a kladení květin k plotu prasečí farmy u severozápadního rohu areálu prasečáku. Tedy v místech, kde skutečně stál koncentrační tábor. Následně se celá naše výprava autobusy přesune do Prahy, kde v komunitním prostoru Žižkostel proběhne společná večeře, veřejná diskuze a následná afterparty,“ doplnil Miroslav Brož.

Předseda EGAM Benjamin Abtan upozorňuje, že předseda vlády Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš zatím nepotvrdili svou účast na pietním aktu. "Ptám se pana premiéra Sobotky a také místopředsedy vlády Babiše - dodržíte své sliby a skutečně odstraníte prasečí farmu z míst genocidy? Pořád ještě nemáme odpověď na pozvánku na naše mezinárodní pietní setkání, které proběhne 13. května ani od jednoho z vás. Na toto setkání přijedou stovky aktivistů a poslanci z více než deseti zemí. Právě zde se ukáže, jak se rozhodli čeští politici - jestli bude špinění památky obětí a přeživších holocaustu v Letech pokračovat, nebo konečně skončí," uvedl Abtan.

PROGRAM DELEGACE EGAM V LETECH U PÍSKU

  • 12:00 - 14:00 Památník Lety - oficiální pieta
  • 14:00 - 16:00 Mezinárodní pieta u severozápadního rohu areálu prasečí farmy, prohlídka území genocidy
  • 18:00 Žižkostel (nám. Barikád 1520/1, Praha 3) - debata: romská hrdost
  • 19:00 Žižkostel - vystoupení tradiční maďarské romské kapely
Přečteno: 3210x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Památný den romského holocaustu, Romové, Historie, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo