romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na letošní pietní akt v Letech u Písku se chystají stovky Romů z celé Evropy i ČR

2.5.2017 15:05
(FOTO: Archiv Konexe, Gustav Pursche)
(FOTO: Archiv Konexe, Gustav Pursche)

Nejen Romové z celé Evropy se chystají 13. května sejít u památníku v Letech u Písku, aby uctili památku obětí romského holocaustu. Vzpomínkovou akci pořádá Výbor pro odškodnění romského holokaustu (VPORH), který sdružuje bývalé vězně nacistických táborů a jejich pozůstalé. VPORH vypravuje autobus z Prahy, Muzeum romské kultury z Brna a návštěvu zahraničních hostů organizuje síť mezinárodních organizací EGAM, společně s českou organizací Konexe a dalšími partnery, ty také organizují další autobusy pro chudé Romy z ČR.

"Zatím očekáváme asi 160 zahraničních účastníků, převážně Romů. Dorazí výpravy z Maďarska, Irska, Holandska, Bulharska, Rumunska, Německa a zemí bývalé Jugoslávie. Také organizujeme autobusy, které 13. května do Let přivezou chudé Romy a Romky České republiky. Čekáme, že takový počet účastníků naší akce překročí dvě stovky," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož, mluvčí Konexí.

"V naší delegaci bude bude také několik VIP členů, poslanců Evropského parlamentu nebo národních parlamentů. Například přijede paní Sorya Post, romské členka Evropského parlamentu ze Švédska" dodal Brož.

"Nejprve se zúčastníme tradičního pietního shromáždění, které v památníku Lety, kousek od prasečí farmy pořádají pozůstalí v čele s panem Čeňkem Růžičkou. Po skončení tohoto shromáždění se ale přesuneme ze stranou umístěného památníku a prohlédneme si místa genocidy českých Romů. Chceme změnit skutečnost, že většina návštěvníků Let u Písku, navštíví jen hezký památníček, který ale není v místech, kde stál tábor. Chceme našim účastníkům ukázat přímo místa, kde probíhala genocida. Následně proběhne naše ceremonie, společná modlitba a kladení květin k plotu prasečí farmy u severozápadního rohu areálu prasečáku. Tedy v místech, kde skutečně stál koncentrační tábor. Následně se celá naše výprava autobusy přesune do Prahy, kde v komunitním prostoru Žižkostel proběhne společná večeře, veřejná diskuze a následná afterparty,“ doplnil Miroslav Brož.

Předseda EGAM Benjamin Abtan upozorňuje, že předseda vlády Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš zatím nepotvrdili svou účast na pietním aktu. "Ptám se pana premiéra Sobotky a také místopředsedy vlády Babiše - dodržíte své sliby a skutečně odstraníte prasečí farmu z míst genocidy? Pořád ještě nemáme odpověď na pozvánku na naše mezinárodní pietní setkání, které proběhne 13. května ani od jednoho z vás. Na toto setkání přijedou stovky aktivistů a poslanci z více než deseti zemí. Právě zde se ukáže, jak se rozhodli čeští politici - jestli bude špinění památky obětí a přeživších holocaustu v Letech pokračovat, nebo konečně skončí," uvedl Abtan.

PROGRAM DELEGACE EGAM V LETECH U PÍSKU

  • 12:00 - 14:00 Památník Lety - oficiální pieta
  • 14:00 - 16:00 Mezinárodní pieta u severozápadního rohu areálu prasečí farmy, prohlídka území genocidy
  • 18:00 Žižkostel (nám. Barikád 1520/1, Praha 3) - debata: romská hrdost
  • 19:00 Žižkostel - vystoupení tradiční maďarské romské kapely
Přečteno: 3200x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Památný den romského holocaustu, Romové, Historie, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo