romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu se v neděli uskuteční pietní akt

17.8.2016 14:39
V Hodoníně u Kunštátu si lidé v neděli 23. srpna 2015 připomněli 72 let od transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (FOTO: Muzeum romské kultury)
V Hodoníně u Kunštátu si lidé v neděli 23. srpna 2015 připomněli 72 let od transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (FOTO: Muzeum romské kultury)

V neděli 21. srpna 2016 od 11 hodin pořádá Muzeum romské kultury tradiční Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Památka obětí bude uctěna u hromadného hrobu v lese na Žalově.

"Pietní shromáždění se koná jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven nejpočetnější transport romských vězňů do vyhlazovacího koncentračního tábora Auschwitz II Birkenau," uvedl historik Muzea romské kultury Dušan Slačka. "Většina mužů, žen a dětí z tohoto transportu v Osvětimi zemřela. Letos si připomínáme 73 let od této tragické události.“

Program pietního shromáždění

21. 8. 2016 od 11 hodin

  • 11.00 Duchovní setkání u hromadného hrobu v lese na Žalově za účasti evangelického faráře Martina Kopeckého
  • 11.30 Proslovy hostů a uctění obětí
  • 13.00 Uctění obětí tábora pohřbených na obecním hřbitově v Černovicích

Celý program bude doprovázen živými hudebními vstupy skupiny Natalica zpěvačky Natalie Velšmídové a Jana Polyaka.

Pro návštěvníky pietního shromáždění bude z Brna vypraven autobus zdarma. Místo v autobuse je třeba rezervovat na emailu sekretariat@rommuz.cz nebo na telefonním čísle +420 545 581 206.

V tzv. cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu bylo od 2. 8. 1942 do 1. 12. 1943 vězněno celkem 1396 osob, z nichž 207 zahynulo, nejčastěji na zápal a tuberkulózu plic a na břišní tyfus. Areál bývalého tábora sloužil do roku 2009 jako rekreační zařízení. Půdorys tábora je zachován v téměř nezměněné podobě. Nedaleko areálu vznikl v místě hromadných hrobů památník, který spravuje Muzeum romské kultury. Pod dosud viditelnými terénními vlnami jsou zde od dob tábora uloženy ostatky 121 romských mužů, žen a dětí, kteří věznění nepřežili.

Nacistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu asi 5000 Romů, kteří byli násilně deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583 Romů. Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů žijících na území protektorátu tak byla pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid 2. světové války. Došlo k téměř úplnému vyvraždění těchto historických romských skupin. Na území protektorátu i okupovaného pohraničí se dá hovořit o srovnatelné intenzitě pronásledování Romů s pronásledováním Židů.

Téma holocaustu Romů připomíná také aktuální přechodná výstava instalovaná v Muzeu romské kultury, Smoky pictures, nizozemského malíře Rona Glasbeeka. Zachycuje život Romů a Sinti před, během a po 2. světové válce a tvoří unikátní soubor objektů a obrazů, které vznikaly kombinovanou technikou, v níž autor používá kromě malby i kávu nebo karton. K vidění je do 18. září 2016.

Přečteno: 1435x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Muzeum romské kultury, Holocaust, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo