romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu se v neděli uskuteční pietní akt

17.8.2016 14:39
V Hodoníně u Kunštátu si lidé v neděli 23. srpna 2015 připomněli 72 let od transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (FOTO: Muzeum romské kultury)
V Hodoníně u Kunštátu si lidé v neděli 23. srpna 2015 připomněli 72 let od transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (FOTO: Muzeum romské kultury)

V neděli 21. srpna 2016 od 11 hodin pořádá Muzeum romské kultury tradiční Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Památka obětí bude uctěna u hromadného hrobu v lese na Žalově.

"Pietní shromáždění se koná jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven nejpočetnější transport romských vězňů do vyhlazovacího koncentračního tábora Auschwitz II Birkenau," uvedl historik Muzea romské kultury Dušan Slačka. "Většina mužů, žen a dětí z tohoto transportu v Osvětimi zemřela. Letos si připomínáme 73 let od této tragické události.“

Program pietního shromáždění

21. 8. 2016 od 11 hodin

  • 11.00 Duchovní setkání u hromadného hrobu v lese na Žalově za účasti evangelického faráře Martina Kopeckého
  • 11.30 Proslovy hostů a uctění obětí
  • 13.00 Uctění obětí tábora pohřbených na obecním hřbitově v Černovicích

Celý program bude doprovázen živými hudebními vstupy skupiny Natalica zpěvačky Natalie Velšmídové a Jana Polyaka.

Pro návštěvníky pietního shromáždění bude z Brna vypraven autobus zdarma. Místo v autobuse je třeba rezervovat na emailu sekretariat@rommuz.cz nebo na telefonním čísle +420 545 581 206.

V tzv. cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu bylo od 2. 8. 1942 do 1. 12. 1943 vězněno celkem 1396 osob, z nichž 207 zahynulo, nejčastěji na zápal a tuberkulózu plic a na břišní tyfus. Areál bývalého tábora sloužil do roku 2009 jako rekreační zařízení. Půdorys tábora je zachován v téměř nezměněné podobě. Nedaleko areálu vznikl v místě hromadných hrobů památník, který spravuje Muzeum romské kultury. Pod dosud viditelnými terénními vlnami jsou zde od dob tábora uloženy ostatky 121 romských mužů, žen a dětí, kteří věznění nepřežili.

Nacistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu asi 5000 Romů, kteří byli násilně deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583 Romů. Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů žijících na území protektorátu tak byla pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid 2. světové války. Došlo k téměř úplnému vyvraždění těchto historických romských skupin. Na území protektorátu i okupovaného pohraničí se dá hovořit o srovnatelné intenzitě pronásledování Romů s pronásledováním Židů.

Téma holocaustu Romů připomíná také aktuální přechodná výstava instalovaná v Muzeu romské kultury, Smoky pictures, nizozemského malíře Rona Glasbeeka. Zachycuje život Romů a Sinti před, během a po 2. světové válce a tvoří unikátní soubor objektů a obrazů, které vznikaly kombinovanou technikou, v níž autor používá kromě malby i kávu nebo karton. K vidění je do 18. září 2016.

Přečteno: 1408x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Muzeum romské kultury, Holocaust, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo