romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu se v neděli uskuteční pietní akt

17.8.2016 14:39
V Hodoníně u Kunštátu si lidé v neděli 23. srpna 2015 připomněli 72 let od transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (FOTO: Muzeum romské kultury)
V Hodoníně u Kunštátu si lidé v neděli 23. srpna 2015 připomněli 72 let od transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. (FOTO: Muzeum romské kultury)

V neděli 21. srpna 2016 od 11 hodin pořádá Muzeum romské kultury tradiční Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Památka obětí bude uctěna u hromadného hrobu v lese na Žalově.

"Pietní shromáždění se koná jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven nejpočetnější transport romských vězňů do vyhlazovacího koncentračního tábora Auschwitz II Birkenau," uvedl historik Muzea romské kultury Dušan Slačka. "Většina mužů, žen a dětí z tohoto transportu v Osvětimi zemřela. Letos si připomínáme 73 let od této tragické události.“

Program pietního shromáždění

21. 8. 2016 od 11 hodin

  • 11.00 Duchovní setkání u hromadného hrobu v lese na Žalově za účasti evangelického faráře Martina Kopeckého
  • 11.30 Proslovy hostů a uctění obětí
  • 13.00 Uctění obětí tábora pohřbených na obecním hřbitově v Černovicích

Celý program bude doprovázen živými hudebními vstupy skupiny Natalica zpěvačky Natalie Velšmídové a Jana Polyaka.

Pro návštěvníky pietního shromáždění bude z Brna vypraven autobus zdarma. Místo v autobuse je třeba rezervovat na emailu sekretariat@rommuz.cz nebo na telefonním čísle +420 545 581 206.

V tzv. cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu bylo od 2. 8. 1942 do 1. 12. 1943 vězněno celkem 1396 osob, z nichž 207 zahynulo, nejčastěji na zápal a tuberkulózu plic a na břišní tyfus. Areál bývalého tábora sloužil do roku 2009 jako rekreační zařízení. Půdorys tábora je zachován v téměř nezměněné podobě. Nedaleko areálu vznikl v místě hromadných hrobů památník, který spravuje Muzeum romské kultury. Pod dosud viditelnými terénními vlnami jsou zde od dob tábora uloženy ostatky 121 romských mužů, žen a dětí, kteří věznění nepřežili.

Nacistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu asi 5000 Romů, kteří byli násilně deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583 Romů. Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů žijících na území protektorátu tak byla pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid 2. světové války. Došlo k téměř úplnému vyvraždění těchto historických romských skupin. Na území protektorátu i okupovaného pohraničí se dá hovořit o srovnatelné intenzitě pronásledování Romů s pronásledováním Židů.

Téma holocaustu Romů připomíná také aktuální přechodná výstava instalovaná v Muzeu romské kultury, Smoky pictures, nizozemského malíře Rona Glasbeeka. Zachycuje život Romů a Sinti před, během a po 2. světové válce a tvoří unikátní soubor objektů a obrazů, které vznikaly kombinovanou technikou, v níž autor používá kromě malby i kávu nebo karton. K vidění je do 18. září 2016.

Přečteno: 1419x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Muzeum romské kultury, Holocaust, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo