romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na školách Prahy 8 proběhl projekt Osmička proti rasismu a xenofobii. Nechyběla ani organizace ROMEA

Praha, 28.3.2014 16:14, (ROMEA)
Organizace ROMEA na závěrečném dni projektu Osmička proti rasismu. (FOTO: redakce)
Organizace ROMEA na závěrečném dni projektu Osmička proti rasismu. (FOTO: redakce)

Ve čtvrtek 27. března se „Závěrečným dnem“ završil projekt Osmička proti rasismu a xenofobii, který po celý školní rok probíhal v základních školách, zřizovaných MČ Praha 8. Projekt, určený žákům II. stupně a pedagogickým pracovníkům, si kladl za cíl představení problematiky různorodosti, rasismu a xenofobie.

„Dnešní děti se čím dál častěji setkávají s kulturními, národnostními či náboženskými odlišnostmi. Cílem projektu proto bylo dětem ukázat, že se nemusí bát odlišností, že není nutné se k nim stavět negativně a trpět vůči nim předsudky,“ řekla pro web Prahy 8 radní Markéta Adamová, v jejíž kompetenci je mj. problematika prevence rizikového chování u dětí a mládeže, a pod jejíž záštitou byl projekt realizován.

Závěrečný den projektu proběhl v KD Ládví u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění rasové diskriminace a zúčastnilo se ho více jak 800 žáků. Neziskové organizace připravily stanoviště, která nenásilnou formou ukazovala na problémy vyplývajícími z netolerance ve společnosti.

Akce se zúčastnila i organizace ROMEA, u jejíhož stanoviště si všechny skupiny dětí zahrály hru „Hádej, kdo jsem“. Za úkol měly hádat, kdo je a v jakém oboru pracuje osoba na fotografii. Světlovlasou paní s kyblíkem na úklid, ve skutečnosti managerku účetní firmy, tak většina z nich na první dojem tipovala na ukrajinskou uklízečku nebo muže snědé pleti v hábitu na teroristu z východu (ve skutečnosti romského žurnalistu z České republiky). „Někdy bylo děti potřeba upozornit, že není dobré soudit ostatní na první pohled, příliš rychle a proč, jiné děti to pochopily ze hry samotné a živě se samy zapojily do debaty,“ přibližuje Iva Hlaváčková z organizace ROMEA.

Fotografie pocházejí ze stejnojmenné výstavy, kterou organizace ROMEA poprvé uvedla v roce 2008. Fotografického projektu se tehdy zúčastnilo deset lidí z různých národnostních menšin v ČR (romské, ukrajinské, vietnamské, ale i cizinci z Vietnamu, Mongolska, Mexika a Angoly), které autor zachytil přesně tak, jak o nich smýšlí většina (např. Vietnamka jako prodejce oblečení).

Žáci se také mohli seznámit s tematikou bezdomovců, imigrantů, nevidomých, asistenčních psů, seniorů, s extremismem v hudbě (neonacistická tzv. „hard bass“ móda) či základy první pomoci. Ochutnat mohli pokrmy vietnamské či ukrajinské kuchyně a své dojmy ze „Závěrečného dne“ zachytit na „nekonečném plátně“, které zde bylo pro tuto příležitost připravené.

bau, praha8.cz
Přečteno: 1521x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praha 8, Osmička proti rasismu a xenofobii, Děti, ROMEA, Vzdělávání, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo