romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté se na 1. máje sejdou v Ústí nad Labem. Iniciativy chtějí chránit obyvatele ghett

Ústí nad Labem, 19.4.2014 12:26, (ROMEA)
V Přerově se 1. května 2013 sešlo na prvomájovém shromáždění asi 200 neonacistů. (FOTO: Jiří Šlemar)
V Přerově se 1. května 2013 sešlo na prvomájovém shromáždění asi 200 neonacistů. (FOTO: Jiří Šlemar)

Občanské iniciativy ohlásily na 1. květen zábor ulic vedoucích do sociálně vyloučených lokalit v Ústí nad Labem. Chtějí tak zabránit tomu, aby se místní obyvatelé stali terčem neonacistů, kteří chystají pochod centrem města. Řekl to Miroslav Brož ze spolku Konexe.

Shromáždění na centrálním Mírovém náměstí a následný pochod městem ohlásila extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle podkladů ke shromáždění počítá až s 500 lidmi. Na facebookových stránkách události už avizuje i mezinárodní účast, mimo jiné zástupců německé krajně pravicové strany NPD a fašistické Slovenské pospolitosti ze Slovenska.

Vandasovci pozvali i neonacisty z ukrajinského Pravého sektoru, ti však nakonec nepřijedou kvůli napjaté situaci na Ukrajině. "Jako první ze seznamu zahraničních hostů letošní akce jsme chtěli představit ukrajinský Pravý sektor, jenž se nakonec bohužel omluvil kvůli intenzivní přípravě na květnové prezidentské volby na Ukrajině. Přesto Pravý sektor děkuje za podporu z naší země a zdraví všechny účastníky," píší extremisté na facebookové stránce.

V Ústí nad Labem budou zabrané prakticky veškeré plochy v centru města, tradiční prvomájové akce plánují i další politické strany.

Trasa pochodu DSSS vede kolem několika ulic, které vedou do největšího ústeckého ghetta, Předlic. "Ohlásili jsme zábor těchto ulic, aby se do nich radikálové nemohli dostat. Zábor máme i ve středu samotných Předlic, kde žije nejvíc sociálně slabých," řekl Miroslav Brož. Konexe chystá pro místní lidi podporu. "Budeme mít program pro děti, abychom je zabavili. Pro dospělé bude na místě i psycholog a farář," doplnil Brož.

Kolik radikálů do Ústí nad Labem přijede, zatím policie netuší. "Situaci monitoruje a vyhodnocujeme a přijmeme odpovídající opatření. Z taktických důvodů ale nebudeme upřesňovat jaká," řekla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. S posílením hlídek počítá i vedení ústeckých strážníků. "Ve spolupráci s policií budeme připraveni, aby nebyl narušován veřejný pořádek," doplnil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

V případě, že by řečníci porušili zákon, mohou úřady shromáždění rozpustit. "Budeme mít na místě úředníka, který tuto pravomoc má," řekl starosta centrálního městského obvodu Jan Tvrdík (ODS).

Poslední velkou akci pravicových radikálů zažilo Ústí nad Labem v dubnu 2009, tehdy městem prošlo asi 400 radikálů z Česka, Německa a Slovenska.

Přečteno: 2520x
 

Kam dál:

Štítky:  

DSSS, Ústí nad labem, Konexe, o. s., Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Demonstrace, Pochod, 1. máj, 1. máj 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo