romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ojedinělý festival vzpomene na deportaci Židů z Loštic

Loštice, 12.6.2012 15:07, (ROMEA)

Vzpomínkám na židovské spoluobčany, kteří byli před 70 lety transportováni do koncentračního tábora v Terezíně, bude věnován víkendový Festival vzpomínek v synagoze v Lošticích na Šumpersku. Život v koncentračních táborech popíše i pamětnice Erika Bezdíčková, autorka knihy Moje dlouhé mlčení. Na programu budou kromě besed i koncerty či výstava fotografií, řekl dnes ČTK Luděk Štipl z pořádajícího sdružení Respekt a tolerance.

"Obdobný festival pořádáme vůbec poprvé. Chceme si připomenout deportaci Židů z Loštic a Litovle do Terezína z června 1942. Z města bylo transportováno celkem 59 židovských žen, dětí a mužů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé," uvedl Štipl.

Podle něj bude vzácným hostem festivalu Erika Bezdíčková. Patří ke stále se tenčící skupině pamětníků, již přežili holokaust. Jako dvanáctiletou dívku ji nacisté v Osvětimi odtrhli od rodičů, které pak už nikdy neviděla. Kromě Osvětimi prošla i dalším koncentračním táborem Ravensbrück a přežila také pochod smrti k Baltu v závěrečných dnech druhé světové války. "Až po řadě let byla schopna se k událostem vrátit a napsat o nich knihu," uvedl Štipl.

Silné a osobní příběhy lidí, kteří byli postiženi totalitními režimy minulého století, přinese i výstava fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti. "Přiblíží 20 osobností z Olomoucka. Fotografické portréty doplní informace o jejich pohnutých osudech. Jejich vyprávění si bude možné poslechnout z audio nahrávek," řekl Štipl.

Na programu bude také výstava Okna olomoucké synagogy, koncerty pěveckých seskupení Kantila Křtiny, Avonotaj, Ora Pronobis či například loštického dětského sboru Větrník. Promítnuty budou i filmové dokumenty Otto Wolf a osudy jeho rodiny, Vzpomínky na židovské rodiny z Loštic a okolí či Terry z Montmartru očima Olgy Špátové.

Po ukončení války nebyla židovská obec v Lošticích obnovena a synagoga se stala majetkem města. V roce 2005 tam byly instalovány tři řady dřevených lavic, které pocházejí z olomoucké synagogy, jež nacisti vypálili a zničili v březnu 1939. Lavice jsou nyní součástí muzejní expozice a slouží jako symbolický památník obětem holokaustu. Synagoga byla loni otevřena po rozsáhlé rekonstrukci.

Přečteno: 691x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Festival, Lidská práva, Holocaust, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo