romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ojedinělý festival vzpomene na deportaci Židů z Loštic

Loštice, 12.6.2012 15:07, (ROMEA)

Vzpomínkám na židovské spoluobčany, kteří byli před 70 lety transportováni do koncentračního tábora v Terezíně, bude věnován víkendový Festival vzpomínek v synagoze v Lošticích na Šumpersku. Život v koncentračních táborech popíše i pamětnice Erika Bezdíčková, autorka knihy Moje dlouhé mlčení. Na programu budou kromě besed i koncerty či výstava fotografií, řekl dnes ČTK Luděk Štipl z pořádajícího sdružení Respekt a tolerance.

"Obdobný festival pořádáme vůbec poprvé. Chceme si připomenout deportaci Židů z Loštic a Litovle do Terezína z června 1942. Z města bylo transportováno celkem 59 židovských žen, dětí a mužů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé," uvedl Štipl.

Podle něj bude vzácným hostem festivalu Erika Bezdíčková. Patří ke stále se tenčící skupině pamětníků, již přežili holokaust. Jako dvanáctiletou dívku ji nacisté v Osvětimi odtrhli od rodičů, které pak už nikdy neviděla. Kromě Osvětimi prošla i dalším koncentračním táborem Ravensbrück a přežila také pochod smrti k Baltu v závěrečných dnech druhé světové války. "Až po řadě let byla schopna se k událostem vrátit a napsat o nich knihu," uvedl Štipl.

Silné a osobní příběhy lidí, kteří byli postiženi totalitními režimy minulého století, přinese i výstava fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti. "Přiblíží 20 osobností z Olomoucka. Fotografické portréty doplní informace o jejich pohnutých osudech. Jejich vyprávění si bude možné poslechnout z audio nahrávek," řekl Štipl.

Na programu bude také výstava Okna olomoucké synagogy, koncerty pěveckých seskupení Kantila Křtiny, Avonotaj, Ora Pronobis či například loštického dětského sboru Větrník. Promítnuty budou i filmové dokumenty Otto Wolf a osudy jeho rodiny, Vzpomínky na židovské rodiny z Loštic a okolí či Terry z Montmartru očima Olgy Špátové.

Po ukončení války nebyla židovská obec v Lošticích obnovena a synagoga se stala majetkem města. V roce 2005 tam byly instalovány tři řady dřevených lavic, které pocházejí z olomoucké synagogy, jež nacisti vypálili a zničili v březnu 1939. Lavice jsou nyní součástí muzejní expozice a slouží jako symbolický památník obětem holokaustu. Synagoga byla loni otevřena po rozsáhlé rekonstrukci.

Přečteno: 695x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Festival, Lidská práva, Holocaust, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo