romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2019: Přehled akcí

3.4.2019 22:19
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)
Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

V pondělí 8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů (MDR). Připomínáme si tak historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr, účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a mezinárodní hymny. 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).

Zpravodajský server Romea.cz vám jako každý rok přináší přehled toho nejzajímavějšího, co se bude v rámci letošních oslav konat. V případě, že víte o dalších akcích, budeme rádi, pokud nám napíšete na romea@romea.cz.

PRAHA

Několikadenní oslavy pořádá v Praze organizace Ara Art

4. 4. – Čtvrtek - Náměstí Václava Havla /Piazzetta Národního divadla - 17:30

Vernisáž výstavy FUTUROMA - Jak by vypadala budoucnost Česka, kdyby Romové obsadili většinu významných státních a úřednických funkcí? Na vzniku výstavy se podílí Jan Mihaliček, fotograf respektovaného spolku  400ASA.

​Při této příležitosti proběhne také pietní akt k uctění památky Věry Bílé. Od čtvrtka do pondělí 8.4. bude na místě k dispozici kondoleční kniha pro širokou veřejnost.

ROMEA TV odvysílá zahájení oslav Mezinárodního dne Romů v Praze v přímém přenosu.

5. 4. – Pátek - Střelecký ostrov - 15:00

Na Střeleckém ostrově proběhne vyvrcholení celodenní zážitkové interaktivní hry pro děti ze škole a dětských domovů z celé České republiky. Odpolední program pro děti: workshop žonglování, workshop chození na chůdách, workshop yoyování, tematický stánek Harryho Pottera, skládání LEGA. Na podiu vystoupí: Jarda Parči, UGC, Feri & The Gypsies. Program  bude moderovat  Marie Doležalová.

6. 4. – Sobota – Divadlo v Korunní (Korunní 30) - 20:00

V rámci vzpomínkového koncertu na pódiu vystoupí a společně zavzpomínají na paní Věru Bílou tito hosté: kapela Dženore, Michal Kocáb, Bára Hrzánová, Gitana, Jan Bendig, Milan Kratejl, Ondřej Gizman starší, Milan Demeter, Studenti Mezinárodní konzervatoře Praha a další. Večer bude moderovat Jarmila Balážová. ROMEA TV odvysílá koncert ze záznamu v neděli 7. dubna od 20 hodin.

8. 4. – Pondělí  - Divadlo Archa - 19:30

Vrcholem Oslav MDR je galavečer v divadle ARCHA,  který probíhá vždy 8. dubna. Jeho těžištěm je hudební program, který je ale upraven, či aranžován tak, aby diváci viděli a slyšeli více, než je u jednotlivých účinkujících obvyklé v rámci jejich běžných koncertních produkcí. Nečekané duety, autorská aranžmá známých písní, překvapivá umělecká spojení, zajímaví hosté.   To vše se v uplynulých čtyřech ročnících oslav svátku stalo v rámci gala večerů normou a ani letos tomu nebude jinak. 

Letos v rámci galavečera vystoupí například: Marco Pillo, Helena Zeťová, Gejza Horváth, Erika Nováková, Filip Gondolán, Rita Beňáková, Ondřej Ferko a další.

Česká filharmonie a Ida Kelarová, Rudolfinum, 7. 4. od 15.00 a 8. 4. od 18.00

Česká filharmonie v režii zpěvačky a sbormistryně Idy Kelarové v pražském Rudolfinu pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů poprvé. Romskou kulturu představí návštěvníkům koncertního programu, ale i divákům České televize účinkující z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska. Koncerty proběhnou v Rudolfinu 7. dubna od 17.00 a 8. dubna od 20:20.

Ve světové premiéře Lelo Nika představí svou kompozici pro dva akordeony a symfonický orchestr, zazní tradiční hudba v podání rumunské kapely Taraf de Haidouks – Caliu či Cimbálovka Ivana Heráka, ale i soudobá romská hudba, například sborové a sólové skladby Desideria Duždy nebo jazzového tria Ondreje Krajňáka, Mariana Ševčíka, Tomáše Baroše. Hosty pěveckých čísel Čhavorenge také budou romské děti z Chrudimska a Vysokomýtska a dětské sbory z celé ČR, které se zapojily do evropského projektu EOLAB II.

Koncert bude přenášet ČT ART v pondělí 8. dubna od 20:20. Doprovodný program, který začíná dvě hodiny před koncerty, vyplní literární čtení, kterého se ujme Jan Cina. Zazní povídková tvorba nestora romské literatury Andreje Giňi a za přítomnosti samotné tvůrkyně Ilony Ferkové příběhy bezdomovce Kaštánka. Prostory Rudolfina rozezní cimbálová muzika Ivana Heráka a oživí výstava mapující šest let spolupráce České filharmonie a Čhavorenge. Na doprovodném programu se podílely organizace ROMEA a nakladatelství romské literatury KHER.

Buči, z. s., hudební klub Nová Chmelnice, 6. 4., 18:00

Již VI. ročník oslav Mezinrodního dne Romů v Praze pořádá organizace Buči. Oslavy se konají pod záštitou starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka. V hudebním klubu Nová Chmelnice (Koněvova 219) vystoupí soubor Marcinovci, Jilestar, UGC, Bengas, pěvecký soubor Gipsy Old Memories, sbormistr Vojtěch Gorol a další hosté. Večer moderují Julie Olachová a Jiří Pstružina. Během koncertu budou oceněny významné osoby za práci v pražské romské komunitě.

Měststká část Praha 3 pak 8. dubna 2019 vyvěsí romskou vlajku na budovu radnice Prahy 3. Akce se zúčastní vedení radnice a opět vystoupí pěvecký soubor Gipsy Old Memories v doprovodu skupiny Marcinovci.

BRNO

Týden romské kultury, 8. - 12. 4. 2019

Brněnské organizace věnující se integraci Romů do společnosti spojily síly a připravily několikadenní oslavy Mezinárodní dne Romů v Brně.

Pondělí – 8. dubna 2019 Mezinárodní Den Romů / Průvod romské hrdosti od Muzea romské kultury

Průvod romské hrdosti v rámci festivalu Týden romské kultury. Start 15:00 před Muzeum romské kultury Tradiční romský průvod s povozem taženým koňmi, na kterém budou hrát muzikanti. Společně půjdeme k brněnské radnici na Dominikánské nám. 1. V 17:00 radnice spustí romskou a českou vlajku. Zazpíváme romskou a českou hymnu v podání Divadlo Husa na provázku V 18:00 vyvrcholení průvodu v Univerzitní kino Scala, kde si zazpíváme a zatančí nám Piroš Rouža. Na závěr promítneme film Roma Boys - Příběh lásky (2009, 30 min.), rež. Rozálie Kohoutová.

Úterý – 9. dubna 2019 Svět sám o sobě

Multikanálová zvuková instalace pracuje se spektrem stereotypních urážek, zraňujících komentářů a slovních útoků, s kterými se Romové běžně setkávají od narození po stáří. Projekt vznikl na základě přímých zkušeností několika romských participantů různého věku a pohlaví, kteří si přejí zůstat v anonymitě, ve spolupráci herců HaDivadla, Husy na provázku a FaVU VUT.

Zábavné odpoledne na Hvězdičce

V parku Hvězdička Eugena Horvátha při NZDM DROM se můžete těšit na: výtvarné dílny (výroba placek, hudebních štěrchátek), fotbalový turnaj, olympiáda pro děti a mládež, výroba romské vlajky, taneční vystoupení, promítání sitcomu Miri Fajta, živá hudba, občerstvení a další.

Letos proběhne v parku Hvězdička při organizaci DROM, romské středisko zábavné odpoledne plné her, výtvarných dílen, soutěží pro děti a mládež a to vše za doprovodu romských hudebníků. Letos se prostřídají dvě hudební kapely, večer se pak bude promítat sitcom Miri fajta. Akce proběhne v rámci Týdne romské kultury a pořádat jí bude DROM, romské středisko, Armáda Spásy a Ratolest Brno.

Přednáška Ivany Šusterové: Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúce veštenie a mágiu? 

Přednášku etnoložky Ivana Šusterová se koná v rámci doprovodného programu výstavy Ženy prodávající naději, která je výsledkem spolupráce fotografky Lucie Sekerkové Bláhové a etnoložky Ivany Šusterové, které po čtyři roky sledovaly život a práci věštkyň několika generací ze skupin olašských Romů v dnešní Bukurešti (Rumunsko) a blízkém okolí.

Středa – 10. dubna 2019 Zvelebování lokality

Na ulici Bratislavská u přilehlé zdi ke křižovatce ulice Stará Oliver Heller budou namalovány romské motivy na zeď. Ze zdi se pak stane fotostěna plná romských motivů. Pak proběhne společné sázení květin. 

Čtvrtek – 11. a 12. dubna 2019 Divadelní festival v Káznici

V rámci Týdne romské kultury v káznici proběhne divadelní festival.

11. 4. - 17:00 Divadlo Líšeň Hygiena krve
Hrůzný kabaret o metodách zušlechťování lidské rasy. Výpovědi vrahů a obětí. Na jevišti kovové loutky, šrot a ostnatý drát.

11. 4. - 19:00 Cikánský boxer
Příběh o přátelství, které bylo v Třetí říši zakázané… Monodrama vychází ze skutečného příběhu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného „Rukeli“. Ten se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze.

12. 4. - 17:00 Ara art – A zase jsme spali Pindral
“Babi, vyprávěj jak to bylo, prosím! Ale pěkně od začátku, jak to správně má být!” Bůh si prý ze všech prvně stvořených nejvíce oblíbil Roma a našemu lidu proto daroval nejkrásnější část světa – utajený Ráj na zemi. Zpronevěřili jsme se ale danému slibu, spočinulo na nás prokletí a do Ráje na zemi jsme se už nikdy nemohli vrátit. A tak jsme putovali světem. Někdy hořce, jindy vesele, ale vždycky spolu …

12. 4. - 19:00 2851 Jak jsem to přežila
Pod číslem 2851 strávila tři roky v Osvětimi. Vzpomínky, příběhy, životy. Portrét ženy, která přežila. Autorský projekt Nadi Kovářové v režii Dalibora Buše. Místa na jednotlivá představení rezervujte na: 777103668 fb event

Pátek – 12. dubna 2019 Slavnostní ukončení festivalu Týden romské kultury, Kabinet múz

20:30 Křest knihy Amendar
Publikace Amendar je první knihou, která komplexně prezentuje romské osobnosti, které působily a působí ve všech oblastech každodenního života. Tato kniha představuje nejen soubor životopisných údajů, ale také dva rozsáhlé životopisné rozhovory se dvěma mladými romskými osobnostmi. Také jejich názory a prožitky pomohou nahlédnout do reálných možností zlepšení vzájemného soužití v naší zemi. Publikace v reprezentativním vydání poskytuje také prostor pro překonání zažitých předsudků ve společnosti.
21:00 Koncert Moniky Bagárové
21:30 David Kraus & Gipsy Brothers
22:30 Lače manuša
23:30 Diny Košice

OSTRAVA

Hnutí romských studentů, náměstí Svatopluka Čecha, 6. 4., 13:00

II. ročník oslav Mezinárodního dne Romů pořádá v Ostravě Hnutí romských studentů. Hnutí chce prezentovat romské kulturní bohatství, hodnoty, tradice a zároveň bude vzbuzovat hrdost a motivovat romský národ. Dlouhodobý smysl organizátoři spatřují ve vytvoření tradice a značky oslavy Mezinárodního dne Romů v Ostravě, která bude přesahovat do světové úrovně. V rámci programu vystoupí Gitana, Gipsy Kajkoš, P.A.T., Gipsy Mercedes nebo Gipsy Kariško.

Oslavy proběhnou od 13 hodin na náměstí Svatopluka Čecha, vstup je zdarma.

CHOMUTOV

V Chomutově se Mezinárodní den Romů pravidelně slaví od roku 2004 za přispění Zastupitelstva města Chomutova a jeho Výboru pro národnostní menšiny.

Program oslav:

6. 4. - Pietní akt u smuteční Vrby v Podkrušnohorském zoo parku v Chomutově (sraz účastníků v 10:00 hod. u restaurace Pratur)
7. 4. - Výstava fotografií – kancelář senátora MVDr. Přemysla Rabase (Ruská ulice, Chomutov - zahájení v 16:00 hod.) Přátelské utkání v malé kopané Romská menšina versus Vietnamská menšina (hřiště na sídlišti Zahradní).

NOVÝ JIČÍN

V Jičíně oslaví Mezinárodní den Romů dvěma víkendovými koncerty. V sobotu 6. 4. začnou oslavy ve 14:30 Česko romskou bohoslužbou, pak bude následovat koncert Mária Biháriho a Bachtale Apsa. Zazpívá také dětský pěvecký sbor Romane Jila Cikne Čhave. V neděli 7. 4. od 18 hodin pak proběhne koncert Adana Sancheze v Martin Café (Masarykovo náměstí 22), zpěvem ho doprovodí Veronika Kačová.

OLOMOUC

Oslava Mezinárodního dne Romů proběhne i v Olomouci. V sobotu 6. 4. si tento den Romové připomenou dnem plným hudby, tance a vzpomínek.

Přečteno: 4301x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kalendář akcíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo