romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2019: Přehled akcí

3.4.2019 22:19
Romská vlajka.
Romská vlajka.

V pondělí 8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů (MDR). Připomínáme si tak historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr, účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a mezinárodní hymny. 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).

Zpravodajský server Romea.cz vám jako každý rok přináší přehled toho nejzajímavějšího, co se bude v rámci letošních oslav konat. V případě, že víte o dalších akcích, budeme rádi, pokud nám napíšete na romea@romea.cz.

PRAHA

Několikadenní oslavy pořádá v Praze organizace Ara Art

4. 4. – Čtvrtek - Náměstí Václava Havla /Piazzetta Národního divadla - 17:30

Vernisáž výstavy FUTUROMA - Jak by vypadala budoucnost Česka, kdyby Romové obsadili většinu významných státních a úřednických funkcí? Na vzniku výstavy se podílí Jan Mihaliček, fotograf respektovaného spolku  400ASA.

​Při této příležitosti proběhne také pietní akt k uctění památky Věry Bílé. Od čtvrtka do pondělí 8.4. bude na místě k dispozici kondoleční kniha pro širokou veřejnost.

ROMEA TV odvysílá zahájení oslav Mezinárodního dne Romů v Praze v přímém přenosu.

5. 4. – Pátek - Střelecký ostrov - 15:00

Na Střeleckém ostrově proběhne vyvrcholení celodenní zážitkové interaktivní hry pro děti ze škole a dětských domovů z celé České republiky. Odpolední program pro děti: workshop žonglování, workshop chození na chůdách, workshop yoyování, tematický stánek Harryho Pottera, skládání LEGA. Na podiu vystoupí: Jarda Parči, UGC, Feri & The Gypsies. Program  bude moderovat  Marie Doležalová.

6. 4. – Sobota – Divadlo v Korunní (Korunní 30) - 20:00

V rámci vzpomínkového koncertu na pódiu vystoupí a společně zavzpomínají na paní Věru Bílou tito hosté: kapela Dženore, Michal Kocáb, Bára Hrzánová, Gitana, Jan Bendig, Milan Kratejl, Ondřej Gizman starší, Milan Demeter, Studenti Mezinárodní konzervatoře Praha a další. Večer bude moderovat Jarmila Balážová. ROMEA TV odvysílá koncert ze záznamu v neděli 7. dubna od 20 hodin.

8. 4. – Pondělí  - Divadlo Archa - 19:30

Vrcholem Oslav MDR je galavečer v divadle ARCHA,  který probíhá vždy 8. dubna. Jeho těžištěm je hudební program, který je ale upraven, či aranžován tak, aby diváci viděli a slyšeli více, než je u jednotlivých účinkujících obvyklé v rámci jejich běžných koncertních produkcí. Nečekané duety, autorská aranžmá známých písní, překvapivá umělecká spojení, zajímaví hosté.   To vše se v uplynulých čtyřech ročnících oslav svátku stalo v rámci gala večerů normou a ani letos tomu nebude jinak. 

Letos v rámci galavečera vystoupí například: Marco Pillo, Helena Zeťová, Gejza Horváth, Erika Nováková, Filip Gondolán, Rita Beňáková, Ondřej Ferko a další.

Česká filharmonie a Ida Kelarová, Rudolfinum, 7. 4. od 15.00 a 8. 4. od 18.00

Česká filharmonie v režii zpěvačky a sbormistryně Idy Kelarové v pražském Rudolfinu pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů poprvé. Romskou kulturu představí návštěvníkům koncertního programu, ale i divákům České televize účinkující z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska. Koncerty proběhnou v Rudolfinu 7. dubna od 17.00 a 8. dubna od 20:20.

Ve světové premiéře Lelo Nika představí svou kompozici pro dva akordeony a symfonický orchestr, zazní tradiční hudba v podání rumunské kapely Taraf de Haidouks – Caliu či Cimbálovka Ivana Heráka, ale i soudobá romská hudba, například sborové a sólové skladby Desideria Duždy nebo jazzového tria Ondreje Krajňáka, Mariana Ševčíka, Tomáše Baroše. Hosty pěveckých čísel Čhavorenge také budou romské děti z Chrudimska a Vysokomýtska a dětské sbory z celé ČR, které se zapojily do evropského projektu EOLAB II.

Koncert bude přenášet ČT ART v pondělí 8. dubna od 20:20. Doprovodný program, který začíná dvě hodiny před koncerty, vyplní literární čtení, kterého se ujme Jan Cina. Zazní povídková tvorba nestora romské literatury Andreje Giňi a za přítomnosti samotné tvůrkyně Ilony Ferkové příběhy bezdomovce Kaštánka. Prostory Rudolfina rozezní cimbálová muzika Ivana Heráka a oživí výstava mapující šest let spolupráce České filharmonie a Čhavorenge. Na doprovodném programu se podílely organizace ROMEA a nakladatelství romské literatury KHER.

Buči, z. s., hudební klub Nová Chmelnice, 6. 4., 18:00

Již VI. ročník oslav Mezinrodního dne Romů v Praze pořádá organizace Buči. Oslavy se konají pod záštitou starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka. V hudebním klubu Nová Chmelnice (Koněvova 219) vystoupí soubor Marcinovci, Jilestar, UGC, Bengas, pěvecký soubor Gipsy Old Memories, sbormistr Vojtěch Gorol a další hosté. Večer moderují Julie Olachová a Jiří Pstružina. Během koncertu budou oceněny významné osoby za práci v pražské romské komunitě.

Měststká část Praha 3 pak 8. dubna 2019 vyvěsí romskou vlajku na budovu radnice Prahy 3. Akce se zúčastní vedení radnice a opět vystoupí pěvecký soubor Gipsy Old Memories v doprovodu skupiny Marcinovci.

BRNO

Týden romské kultury, 8. - 12. 4. 2019

Brněnské organizace věnující se integraci Romů do společnosti spojily síly a připravily několikadenní oslavy Mezinárodní dne Romů v Brně.

Pondělí – 8. dubna 2019 Mezinárodní Den Romů / Průvod romské hrdosti od Muzea romské kultury

Průvod romské hrdosti v rámci festivalu Týden romské kultury. Start 15:00 před Muzeum romské kultury Tradiční romský průvod s povozem taženým koňmi, na kterém budou hrát muzikanti. Společně půjdeme k brněnské radnici na Dominikánské nám. 1. V 17:00 radnice spustí romskou a českou vlajku. Zazpíváme romskou a českou hymnu v podání Divadlo Husa na provázku V 18:00 vyvrcholení průvodu v Univerzitní kino Scala, kde si zazpíváme a zatančí nám Piroš Rouža. Na závěr promítneme film Roma Boys - Příběh lásky (2009, 30 min.), rež. Rozálie Kohoutová.

Úterý – 9. dubna 2019 Svět sám o sobě

Multikanálová zvuková instalace pracuje se spektrem stereotypních urážek, zraňujících komentářů a slovních útoků, s kterými se Romové běžně setkávají od narození po stáří. Projekt vznikl na základě přímých zkušeností několika romských participantů různého věku a pohlaví, kteří si přejí zůstat v anonymitě, ve spolupráci herců HaDivadla, Husy na provázku a FaVU VUT.

Zábavné odpoledne na Hvězdičce

V parku Hvězdička Eugena Horvátha při NZDM DROM se můžete těšit na: výtvarné dílny (výroba placek, hudebních štěrchátek), fotbalový turnaj, olympiáda pro děti a mládež, výroba romské vlajky, taneční vystoupení, promítání sitcomu Miri Fajta, živá hudba, občerstvení a další.

Letos proběhne v parku Hvězdička při organizaci DROM, romské středisko zábavné odpoledne plné her, výtvarných dílen, soutěží pro děti a mládež a to vše za doprovodu romských hudebníků. Letos se prostřídají dvě hudební kapely, večer se pak bude promítat sitcom Miri fajta. Akce proběhne v rámci Týdne romské kultury a pořádat jí bude DROM, romské středisko, Armáda Spásy a Ratolest Brno.

Přednáška Ivany Šusterové: Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúce veštenie a mágiu? 

Přednášku etnoložky Ivana Šusterová se koná v rámci doprovodného programu výstavy Ženy prodávající naději, která je výsledkem spolupráce fotografky Lucie Sekerkové Bláhové a etnoložky Ivany Šusterové, které po čtyři roky sledovaly život a práci věštkyň několika generací ze skupin olašských Romů v dnešní Bukurešti (Rumunsko) a blízkém okolí.

Středa – 10. dubna 2019 Zvelebování lokality

Na ulici Bratislavská u přilehlé zdi ke křižovatce ulice Stará Oliver Heller budou namalovány romské motivy na zeď. Ze zdi se pak stane fotostěna plná romských motivů. Pak proběhne společné sázení květin. 

Čtvrtek – 11. a 12. dubna 2019 Divadelní festival v Káznici

V rámci Týdne romské kultury v káznici proběhne divadelní festival.

11. 4. - 17:00 Divadlo Líšeň Hygiena krve
Hrůzný kabaret o metodách zušlechťování lidské rasy. Výpovědi vrahů a obětí. Na jevišti kovové loutky, šrot a ostnatý drát.

11. 4. - 19:00 Cikánský boxer
Příběh o přátelství, které bylo v Třetí říši zakázané… Monodrama vychází ze skutečného příběhu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného „Rukeli“. Ten se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze.

12. 4. - 17:00 Ara art – A zase jsme spali Pindral
“Babi, vyprávěj jak to bylo, prosím! Ale pěkně od začátku, jak to správně má být!” Bůh si prý ze všech prvně stvořených nejvíce oblíbil Roma a našemu lidu proto daroval nejkrásnější část světa – utajený Ráj na zemi. Zpronevěřili jsme se ale danému slibu, spočinulo na nás prokletí a do Ráje na zemi jsme se už nikdy nemohli vrátit. A tak jsme putovali světem. Někdy hořce, jindy vesele, ale vždycky spolu …

12. 4. - 19:00 2851 Jak jsem to přežila
Pod číslem 2851 strávila tři roky v Osvětimi. Vzpomínky, příběhy, životy. Portrét ženy, která přežila. Autorský projekt Nadi Kovářové v režii Dalibora Buše. Místa na jednotlivá představení rezervujte na: 777103668 fb event

Pátek – 12. dubna 2019 Slavnostní ukončení festivalu Týden romské kultury, Kabinet múz

20:30 Křest knihy Amendar
Publikace Amendar je první knihou, která komplexně prezentuje romské osobnosti, které působily a působí ve všech oblastech každodenního života. Tato kniha představuje nejen soubor životopisných údajů, ale také dva rozsáhlé životopisné rozhovory se dvěma mladými romskými osobnostmi. Také jejich názory a prožitky pomohou nahlédnout do reálných možností zlepšení vzájemného soužití v naší zemi. Publikace v reprezentativním vydání poskytuje také prostor pro překonání zažitých předsudků ve společnosti.
21:00 Koncert Moniky Bagárové
21:30 David Kraus & Gipsy Brothers
22:30 Lače manuša
23:30 Diny Košice

OSTRAVA

Hnutí romských studentů, náměstí Svatopluka Čecha, 6. 4., 13:00

II. ročník oslav Mezinárodního dne Romů pořádá v Ostravě Hnutí romských studentů. Hnutí chce prezentovat romské kulturní bohatství, hodnoty, tradice a zároveň bude vzbuzovat hrdost a motivovat romský národ. Dlouhodobý smysl organizátoři spatřují ve vytvoření tradice a značky oslavy Mezinárodního dne Romů v Ostravě, která bude přesahovat do světové úrovně. V rámci programu vystoupí Gitana, Gipsy Kajkoš, P.A.T., Gipsy Mercedes nebo Gipsy Kariško.

Oslavy proběhnou od 13 hodin na náměstí Svatopluka Čecha, vstup je zdarma.

CHOMUTOV

V Chomutově se Mezinárodní den Romů pravidelně slaví od roku 2004 za přispění Zastupitelstva města Chomutova a jeho Výboru pro národnostní menšiny.

Program oslav:

6. 4. - Pietní akt u smuteční Vrby v Podkrušnohorském zoo parku v Chomutově (sraz účastníků v 10:00 hod. u restaurace Pratur)
7. 4. - Výstava fotografií – kancelář senátora MVDr. Přemysla Rabase (Ruská ulice, Chomutov - zahájení v 16:00 hod.) Přátelské utkání v malé kopané Romská menšina versus Vietnamská menšina (hřiště na sídlišti Zahradní).

NOVÝ JIČÍN

V Jičíně oslaví Mezinárodní den Romů dvěma víkendovými koncerty. V sobotu 6. 4. začnou oslavy ve 14:30 Česko romskou bohoslužbou, pak bude následovat koncert Mária Biháriho a Bachtale Apsa. Zazpívá také dětský pěvecký sbor Romane Jila Cikne Čhave. V neděli 7. 4. od 18 hodin pak proběhne koncert Adana Sancheze v Martin Café (Masarykovo náměstí 22), zpěvem ho doprovodí Veronika Kačová.

OLOMOUC

Oslava Mezinárodního dne Romů proběhne i v Olomouci. V sobotu 6. 4. si tento den Romové připomenou dnem plným hudby, tance a vzpomínek.

Přečteno: 4616x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kalendář akcíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo