romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslední volná místa v akreditovaném semináři pro pedagogy, kteří se setkávají se sociokulturními specifiky romských dětí

Praha, 19.11.2012 11:41, (ROMEA)

R-Mosty, o. s. pořádají 3. a 4. prosince 2012 na Biofarmě Belina (obec Nežichov, okres Toužim) další akreditovaný seminář pro pedagogy, kteří se setkávají se sociokulturními specifiky romských žáků. Seminář je hrazen projektem, který podpořilo MŠMT ČR. Platí se pouze příspěvek na ubytování a stravu ve výši 200,- Kč na jednoho účastníka. Kapacita semináře je maximálně 15 účastníků.

Cílem kurzu je poskytnout učitelům, kteří se setkávají nebo mohou setkávat s romskými žáky informační servis v podobě ucelených dat o romské historii, jazyce, kulturních specifikách i současné socioekonomické situaci některých romských rodin a příkladech dobré praxe a inklusivních metod práce s romskými žáky. Seminář dává také prostor pro navázání těchto informací na konkrétní zkušenosti pedagogů a pro otevřenou interaktivní diskusi nad jednotlivými souvisejícími tématy.

Seminář bude realizován v příjemném prostředí divoké západočeské přírody v útulném prostředí biofarmy. Účastníci mají možnost pobytu a stravování z produktů farmy zdarma. Součástí pobytu je večerní neformální program, možnost využití wellness centra v Konstantinových lázních apod.. Během semináře proběhne exkurze do romské lokality Dobrá Voda u Toužimi, kde působí sdružení Český západ. Toto sdružení je realizátorem výjimečně úspěšných, revitalizujících projektů v zapadlých romských lokalitách na Toužimsku a Tepelsku. Na semináři budou též prezentovány a zdarma distribuovány inovativní didaktické pomůcky pro práci s romskými dětmi.

Tématické bloky semináře:

 • kulturně - historické zázemí romských žáků
  (romská historie, zvláště novodobá, v souvislostech – rozdělení romských skupin, základní pojmy (Rom/ Cikán/ gadžo, atd.), vliv historie na utváření osobní i skupinové identity a postojů ke společnosti a jejím institucím, včetně školy)
  Lektorka: Mgr. Radka Steklá
 • mluvčí romštiny nebo romského etnolektu češtiny v českém jazykovém prostředí
  (základní seznámení s gramatickou a jazykovou strukturou romštiny, problematika romského etnolektu češtiny, problematika bilingvismu, neúplné jazykové směny, podoby lexikálních a gramatických přenosů z romštiny do češtiny a jejich vliv na mluvený projev dítěte, možné omyly při diagnostikách SPU romských žáků, problematika sociální a mentální zaostalosti, metody a možnosti odbourávání problémů s češtinou u romských dětí)
  Lektoři: Mgr.Barbora Šebová, David Tišer
 • kulturní specifika – tradice/současnost/vliv socioekonomických faktorů
  (výchova dětí v romské rodině, postavení jednotlivých členů rodiny, normy chování a další aspekty „romství“ mezi tradicí a současností. Vliv sociokulturního zázemí na vztah romských rodin ke škole jako instituci)
  Lektor: David Tišer
 • problémy některých romských žáků v MŠ a ZŠ a možný podíl školy na jejich řešení
  (prezentace zkušeností pedagogů, kteří dlouhodobě pracují s romskými dětmi, sdílení doporučení a metod, příklady dobré praxe)
  Lektor: Mgr. Vlasta Geryková
 • exkurze do romské lokality Dobrá Voda u Toužimi
  (prezentace projektů komunitní sociální práce společnosti Český Západ, prezentace principů pedagogiky Marie Montessori, příklady dobré praxe)
  Mgr. Jana Kosová

Účastníci semináře dostanou písemné podklady (sylaby) ke všem blokům kurzu a také inovativní didaktické pomůcky- dvojjazyčný komiks o romské historii, bannery se světově proslulými romskými osobnostmi, jazykové bannery, postihující typické projevy romského etnolektu češtiny, hru pro žáky, zaměřenou na češtinu, romštinu a angličtinu. Ke všem materiálům proběhne výklad k jejich praktickému využití.

Zájemci se mohou hlásit do 30. listopadu 2012. Přihláška není nijak formalizována, stačí projevit svůj zájem na E-mail: adam@r-mosty.cz nebo telefonicky +420 222 581 241, kontaktní osoba Adam Pospíšil.

TZ R-Mosty, o. s.
Přečteno: 958x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, seminář, R-Mosty, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo