romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V klubu Cross se bude debatovat o Předlicích

29.3.2016 13:20
Předlice: Pekloneberáj aneb žít či přežít stín nad Labem?
Předlice: Pekloneberáj aneb žít či přežít stín nad Labem?

Další ze série úterních debatních večerů v klubu Cross se bude 24. 4. 2015 věnovat ústecké čtvrti Předlice z perspektivy lidí, kteří v ní žijí, boří, staví nebo tvoří. Pozvání do debaty přijaly obyvatelky Předlic Ľubica Fečová a Jana Horvátová nebo Boris Rudý, který v Předlicích rekonstruuje domy a byty a nabízí je k bydlení.

"Cílem je poskytnout jejich pohled na oblast, která se stává symbolem nedostupného a mýty opředeného ghetta, podobně jako třeba mostecký Chánov. I zde ale žijí lidé, kteří hledají a rozvíjejí pozitivní stránky celé oblasti a jejích obyvatel. Ti, kteří nezvolili útěk z ghetta, ale místo toho usilují o jeho rozvoj, ať už jde o bydlení, aktivity pro děti a mládež nebo kulturu," uvedla pro server Romea.cz Eva Nováková, která v rámci tzv. série UFOSS (Úterní forum Crossu) debatu s názvem Předlice: Pekloneberáj aneb žít či přežít stín nad Labem? pořádá.

Účastníci debaty

  • Ľubica Fečová a Jana Horvátová: Obyvatelky Předlic, organizují aktivity pro místní děti.
  • Barbora Matysová: Ve spolupráci s dalšími dobrovolníky organizuje aktivity pro místní děti a mládež, skrze které usiluje o širší zapojení obyvatel Předlic do rozhodování o jejich čtvrti. V současné době probíhá v Praze výstava fotografií "Předlice očima dětí", kterou iniciovala. Studuje sociologii na FF UK a do Předlic se dostala díky Iniciativě NE RASISMU! v listopadu 2012. S romskými dětmi se snažila navazovat kontakt i v Praze, kde v současnosti spolupracuje s Melody Boys, rappery z Košíř. Snaží se místa, zájmy a lidi vzájemně propojovat.
  • Robin Kvapil: Zastupitel městské části Brno-Střed. Jako režisér stál za Rasistickým večírkem, kabaretním vystoupením, které se konalo v prosinci přímo v Předlicích za účasti místních obyvatel a bylo vysíláno Českou televizí. V současné době pracuje mimo jiné na dokumentárním filmu o jednom z nejvýraznějších obyvatel Předlic.
  • Boris Rudý: Obyvatel Předlic, rekonstruuje domy a byty, které nabízí k bydlení.
Přečteno: 748x
 

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, Romové, GhettaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo