romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

V klubu Cross se bude debatovat o Předlicích

29.3.2016 13:20
Předlice: Pekloneberáj aneb žít či přežít stín nad Labem?
Předlice: Pekloneberáj aneb žít či přežít stín nad Labem?

Další ze série úterních debatních večerů v klubu Cross se bude 24. 4. 2015 věnovat ústecké čtvrti Předlice z perspektivy lidí, kteří v ní žijí, boří, staví nebo tvoří. Pozvání do debaty přijaly obyvatelky Předlic Ľubica Fečová a Jana Horvátová nebo Boris Rudý, který v Předlicích rekonstruuje domy a byty a nabízí je k bydlení.

"Cílem je poskytnout jejich pohled na oblast, která se stává symbolem nedostupného a mýty opředeného ghetta, podobně jako třeba mostecký Chánov. I zde ale žijí lidé, kteří hledají a rozvíjejí pozitivní stránky celé oblasti a jejích obyvatel. Ti, kteří nezvolili útěk z ghetta, ale místo toho usilují o jeho rozvoj, ať už jde o bydlení, aktivity pro děti a mládež nebo kulturu," uvedla pro server Romea.cz Eva Nováková, která v rámci tzv. série UFOSS (Úterní forum Crossu) debatu s názvem Předlice: Pekloneberáj aneb žít či přežít stín nad Labem? pořádá.

Účastníci debaty

  • Ľubica Fečová a Jana Horvátová: Obyvatelky Předlic, organizují aktivity pro místní děti.
  • Barbora Matysová: Ve spolupráci s dalšími dobrovolníky organizuje aktivity pro místní děti a mládež, skrze které usiluje o širší zapojení obyvatel Předlic do rozhodování o jejich čtvrti. V současné době probíhá v Praze výstava fotografií "Předlice očima dětí", kterou iniciovala. Studuje sociologii na FF UK a do Předlic se dostala díky Iniciativě NE RASISMU! v listopadu 2012. S romskými dětmi se snažila navazovat kontakt i v Praze, kde v současnosti spolupracuje s Melody Boys, rappery z Košíř. Snaží se místa, zájmy a lidi vzájemně propojovat.
  • Robin Kvapil: Zastupitel městské části Brno-Střed. Jako režisér stál za Rasistickým večírkem, kabaretním vystoupením, které se konalo v prosinci přímo v Předlicích za účasti místních obyvatel a bylo vysíláno Českou televizí. V současné době pracuje mimo jiné na dokumentárním filmu o jednom z nejvýraznějších obyvatel Předlic.
  • Boris Rudý: Obyvatel Předlic, rekonstruuje domy a byty, které nabízí k bydlení.
Přečteno: 740x
 

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, Romové, GhettaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo