romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Přehlídka Ghettofest v červnu popáté oživí brněnský Bronx

25.4.2016 12:03
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Přehlídka Ghettofest popáté oživí různorodým programem takzvaný brněnský Bronx, tedy čtvrť kolem Bratislavské ulice a Cejlu. Tentokrát se zapojí například zpěvačka Iva Bittová, mezinárodně uznávaná umělkyně Kateřina Šedá nebo spisovatelka Kateřina Tučková.

Festival se uskuteční 11. a 12. června, informovali pořadatelé. "Dramaturgie se drží od počátku základního cíle. Přivést do 'brněnského Bronxu' lidi, kteří by tam jindy patrně nevkročili, a současně oslovit i místní, aby festival nevnímali jako cizorodý element," uvedl jeden ze zakladatelů přehlídky Pavel Strašák.

Organizátoři chtějí vyvracet předsudky, propojovat různé kultury a vytvořit příležitost k setkávání. Brněnský Bronx těsně přiléhá k centru města, avšak patří k sociálně vyloučeným lokalitám. V minulosti tam žilo mnoho brněnských Němců a židů, nyní tam bydlí početná romská komunita. Atmosféru Ghettofestu letos společně dotvoří komunitní nahrávací studio Amaro Records, módní značka Gypsy Mama, výtvarná skupina Šestá větev nebo Knihovna Jiřího Mahena.

Hudební program stojí na stálicích brněnské scény, ale zúčastní se také třeba horňácká muzika bratří Kubíků. Závěrečnou tečku obstará Bittová, která by měla v neděli 12. června vystoupit v káznici na Cejlu. O rekonstrukci a budoucím využití káznice se v Brně intenzivně diskutuje. Odborný program Ghettofestu se tentokrát zaměří na sociální bydlení.

Celou nabídku festivalu najdou zájemci na webových stránkách www.ghettofest.cz.

Přečteno: 817x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, Kultura, Ghettofest, Brno, Hudba, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo