romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Diskuze o současném výzkumu romského holokaustu a připomínání jeho obětí ve veřejném prostoru

21.5.2018 0:49

Organizace ROMEA uspořádala v pondělí 21. 5. 2018 ve spolupráci s Pražským fórem pro romské dějiny při ÚSD AV ČR, s Muzeem  romské kultury a se Seminářem romistiky na FF UK třetí ze série veřejných debat při příležitosti vykoupení areálu vepřína v Letech u Písku státem. Panelová diskuze nazvaná  Současný výzkum romského holocaustu v československém kontextu proběhla od 18 hodin v unikátním prostoru Kampus Hybernská, společném projektu Magistrátu hl. m. Prahy a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Vykoupení areálu bývalého vepřína státem a převzetí Muzeem romské kultury posouvá historický výzkum zase o kousek dále. Samozřejmě se tak děje v konkrétní rovině, kdy bude např. možné provést archeologický výzkum i té části bývalého tábora, která se nacházela v majetku firmy Agpi a byla dosud archeologům nepřístupná, ale také v mnohem obecnější rovině.

V rámci diskuze zazněly nejen informace, jaké projekty se nyní výzkumu romského holokaustu v ČR a na Slovensku věnují a jaké mají ambice do budoucna, ale hledali se i odpovědi na otázky jako: Jaký charakter má veřejná debata o romském holocaustu? Jaké jsou možnosti i limity výzkumu? Kde v něm jsou Romové?

Diskuze byla pořádána jako doprovodný program k výstavě architekta a výtvarníka Zdeňka Daniela Moje černobílé stíny aneb Memento mori, která je aktuálně v Kampusu Hybernská až do 29. května k vidění.

Přečteno: 1751x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, Lety u Písku, Holocaust, Diskuze, Přímý přenosHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo