romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příznivci Václava Havla zavzpomínají v ohrnutých kalhotách

Praha, 11.12.2012 12:11, (ROMEA)
Vzpomínková akce
Vzpomínková akce "Krátké kalhoty pro Václava Havla" - 18.12.2012

Příznivci Václava Havla uctí dne 18. prosince 2012 jeho památku netradičním způsobem: výrazně si ohrnou nohavice u kalhot. Nenáročným, pro každého jednoduše proveditelným gestem tak mohou lidé v celé zemi společně zavzpomínat.

Václav Havel pro značnou část veřejnosti představuje vzor, inspiraci a zdroj hrdosti a vlastenectví. Jeho přínos společnosti byl nezměrný a stejně významný je i odkaz, který po sobě zanechal. Lidé však vzpomínají také na jeho lidskost, nadhled a smysl pro humor.

Při jeho vykročení do prezidentského úřadu, první porevoluční inauguraci československého prezidenta 29. prosince 1989 vyšel Václav Havel na nádvoří Pražského hradu v nápadně krátkých kalhotách. Fotografie obletěla svět. Václav Havel později tento moment několikrát s pousmáním komentoval. „Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě.”

Iniciátor nápadu, Oldřich Neuberger, k akci uvádí „Cílem není přesvědčit co největší dav, aby si programově kalhoty ohrnoval, ale umožnit všem těm, kteří na odkaz Havla nahlíží podobně, aby se poznali a mohli se na sebe ten den usmát, na Havla společně zavzpomínat a třeba se vrátit k jeho myšlenkám. A být hrdý, na to že byl náš! Výhodou gesta je také to, že nezná hranic, stejně jako Havlovy myšlenky a popularita.“

Dne 18. prosince se uskuteční řada vzpomínkových akcí. Jejich rozmanitost odráží vliv osobnosti Václava Havla, který se klene od divadelníka, spisovatele, disidenta, až po politika světového významu. Všechny lze s akcí Krátké kalhoty jednoduše provázat. Webové stránky www.denvaclavavavla.cz navštěvují stovky lidí, článek na iDnes.cz vidělo asi 100 000 čtenářů a tištěné Metro dalších minimálně 350 000 lidí. Článek o iniciativě vyšel i na slovenském zpravodajském serveru hnonline.sk. K iniciativě se prostřednictvím Facebooku připojilo 4 500 účastníků. Pozvánka čeká na přečtení 35 000 dalších lidí. Podporu iniciativě vyjádřili také osobnosti jako Eva Jiřičná, Marta Kubišová, Ladislav Špaček, Erik Tabery či Eliška Wagnerová.

Eva Jiřičná organizátorům vzkázala „Václav Havel by neměl z ničeho takovou radost, jako z toho, že si na něj vzpomenou mladí lidé. Česi maji skvělou vlastnost, že pro své zlaté, skvěle udržované a dobré furianství si neváží svých velikánů. Havel jim doopravdy byl. Smysl pro humor mu byl vlastní, a tak si myslím, že Vaše akce se setká s jeho úsměvným souhlasem.”

Organizátoři akce se od začátku snažili oslovit i slovenskou veřejnost a česko-slovenské krajany žijící v zahraničí, překvapil také nadšený zájem z Polska, kde je Václav Havel velmi populární.

Za iniciativou stojí tzv. Kalhotový výbor, tedy skupina mladých lidí, které spojuje úcta k Václavu Havlovi a kteří se dne 18. 12. 2011 spontánně shromáždili na Václavském náměstí, rozvinuli dvacetimetrovou českou vlajku a na jeho počest ji nesli městem až na Hrad. Iniciativa není svázána s žádnou politickou stranou.

Oldřich Neuberger
Přečteno: 2454x
 

Kam dál:

Štítky:  

Václav Havel, Krátké kalhoty pro Václava HavlaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo