romea - logo
28. září 2021 (úterý)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Projekt Romský mentor v Bohumíně: Lukrecius Chang a Patrik Kroščen zazářili na akademii ke dni Romů

Bohumín, 26.4.2013 16:53, (ROMEA)
Lukrecius Chang v projektu Romský mentor (FOTO: ROMEA)
Lukrecius Chang v projektu Romský mentor (FOTO: ROMEA)

Základní škola T. G. Masaryka v Bohumíně – Pudlově hostí během letošního školního roku projekt občanského sdružení ROMEA – Romský mentor. Jako „romský mentor“ v něm působí raper a kickboxer Lukrecius Chang. Ve čtvrtek 11.dubna vystoupil se svou skupinou dětí na slavnostní školní akademii, která se konala v rámci týdne po Mezinárodním dni Romů.

Tělocvična je nabitá k prasknutí. Místa k sezení jsou obsazena, diváci zaplňují každý volný kout. A pak to začíná – téměř dvouhodinové představení pudlovských dětí, nabité hudbou a tancem. Vystupují malí, větší i nejstarší - k vidění je pásmo příběhů z koloběhu lidského života, od křtin po smuteční průvod, zatančí se na klasickou romskou muziku, na moderní se zarapuje, roztočí se hůlky mažoretek a předvede se prvotřídní breakdance.

Lukrecius a „jeho děti“ se představí hned dvakrát. Se staršími kluky vystoupí s ukázkou bojového umění, kick-boxu a sebeobrany. „V dnešní době se okolo děje spousta nebezpečných věcí, proto je důležité umět se bránit,“ říká Chang. Mladí kickboxeři se soustředí, rozvažují každý krok, ale přesně vědí, jak a kam soupeře zasáhnout. Na závěr předvede krátkou ukázku sám Lukrecius.

V další části programu vymění tričko a boxerské trenky za džíny a koženou bundu a spolu s partou malých raperů rozjede pravou hip-hopovou smršť. Skladbu „Jak se máš, má lásko bývalá“, nacvičovali během svých pravidelných setkávání, když byl na programu „CZ Rap“.

Lukrecius se postaral i o speciálního hosta celé akce – legendárního Patrika Kroščena, který se v loňském roce jako osmiletý stal v nejmladší věkové kategorii mistrem Evropy v bojovém umění kung-fu . Patrik nejprve vystoupil spolu se svým otcem a ukázkou boxu. Obrovské rukavice pak vyměnil za zelené závodní kimono a předvedl sestavu Velkého draka, se kterou se úspěšně účastnil i v mnoha soutěží.

„Příprava na akademii nám dala spoustu práce, hlavně dětem. Ale jsou moc šikovné a výsledek stojí za to,“ pochvaluje si Milada Dubnická – asistentka pedagoga, Lukreciova kolegyně v projektu.

Mezinárodní projekt Romský mentor úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.

Jedním ze styčných bodů projektu je právě úspěšný romský umělec – profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Prohlédněte si také fotogalerii akademie a webové stránky Lukrecia Changa.

Přečteno: 1668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Lukrecius Chang, ZŠ T. G. Masaryka v Bohumíně - Pudlově, Patrik KroščenHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo