romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proti neonacistickým pochodům se zvedá vlna odporu. Lidé se rasismu postaví i v Ostravě

Ostrava, 20.8.2013 16:58, (ROMEA)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)

Neonacisté naplánovali na 24. srpna shromáždění a pochod Ostravou, který jim však byl zakázán. Podle informací, které extremisté šíří skrze sociální sítě, však přesto chtějí v Ostravě provokovat. Proti pochodu se zvedá vlna odporu a lidé budou proti neonacistům protestovat přímo v ulicích.  Server Romea.cz zveřejňuje pozvánku na Demonstrace proti rasismu a neonacismu v plném znění.

Demonstrace proti rasismu a neonacismu a k problémům Romů v Ostravě 24. srpna

My, ostravští Romové i členové majoritní společnosti, nechceme sedět doma, zatím co venku se křičí „cikáni do plynu“. Naší demonstrací i touto tiskovou zprávou chceme společně vyjádřit nesouhlas s demonstracemi a pochody organizovanými neonacisty. Dle našeho názoru je cílem těchto akcí vyvolání nepokojů mezi majoritou a minoritou, zviditelnění a medializace otevřeně rasistických a neonacistických stran a uskupení.

My Romové stejně jako příslušníci majority máme společný zájem zachovat sociální jistoty, důstojnost a bezpečí člověka bez ohledu na jeho původ a příslušnost. Jsme současně přesvědčeni, že každý trestný čin by měl být po právu potrestán. Vidíme, jak se obyčejní lidé začínají spojovat s rasisty a neonacisty, ne pro společný zájem, ale kvůli rostoucí sociální nejistotě. Tento vývoj vnímáme jako důsledek asociální politiky zejména poslední vlády koalice pravicových stran.

Tyto akce jsou také kvůli nutnosti masivního nasazení policejních složek finanční zátěží pro daňové poplatníky, přitom investice do vzdělání, sociální politiky zaměstnanosti nebo sociálního bydlení zoufale chybí. My, Romové, nemůžeme nést zodpovědnost za stav české politické scény a vznik sociálních nejistot, které nás ovlivňují všechny bez výjimky. Následně jsou veškeré problémy přisuzovány minoritám v ČR. Problémy a naši společnou situaci i budoucnost musíme řešit systémově. Žádáme proto změnu přístupu místních samospráv a důsledné využívání platné legislativy tak, aby nebylo v České republice nadále možné organizovat rasistické a neonacistické demonstrace a pogromistické pochody. Příklad dalo rozhodnutí Magistrátu města České Budějovice, následně potvrzené i soudem, zakázat v tomto městě nahlášenou neonacistickou demonstraci.

Vyzýváme proto majoritu, aby se nepřidávala k aktivitám neonacistů, v nichž nevidíme žádné řešení. Jsme přesvědčeni, že pouze tento přístup, nikoliv konfrontace, může nahromaděné problémy vyřešit. My Romové se chceme sami podílet na řešení sociálních problémů v naši zemi - zejména problému kriminality, nezaměstnanosti, bydlení nebo neprůhledného zacházení a zneužívání evropských a jiných dotací čerpaných na romském etnikum. Vyzýváme proto volené zastupitele, senátory, politiky, primátora a starosty jednotlivých městských obvodů, jednejte s námi Romy a neuchylujte se k jednání: O nás bez nás!
Touto tiskovou zprávou i demonstrací v Ostravě dne 24. srpna chceme rovněž vyjádřit podporu a solidaritu podobným demonstracím pořádaných tentýž den v dalších městech České republiky.

Rasismus a neonacismus do civilizované společnosti nepatří!

Za organizátory demonstrace v Ostravě
Jolana Šmarhovyčová, tisková mluvčí

Přečteno: 2706x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Demonstrace, Neonacismus, Rasismus, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo