Rodina Odvedle: 30 obědů, 30 nových přátelství

Již pošestnácté se v listopadu uskuteční projekt Rodina Odvedle. V jeden moment zasednou po celém Česku ke společnému obědu rodiny Čechů a cizinců žijících v jejich obci. Možnost připojit se je pro všechny zájemce stále otevřena. Letošní ročník podpořil také známý český houslista Pavel Šporcl.
24. listopadu 2019 se po celé České republice uskuteční 16. ročník projektu Rodina Odvedle. Jeho cílem je propojit u společného stolu rodiny Čechů s rodinami cizinců ze zemí mimo Evropskou unii a pomoci tak bourat bariéry mezi sousedy rozdílných národností. Letos se u společného oběda sejde 30 českých rodin a 30 rodin cizinců. Akci zaštiťuje nevládní organizace Slovo 21.
„Základní pilíř projektu představuje společný oběd, ke kterému zasedne vždy dvojice rodin - rodina cizinců z třetích zemí a rodina česká,“ vysvětluje vedoucí projektu Ljiljana Batovanja. Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí ji ve své domácnosti. „Od roku 2004, kdy jsme s projektem začínali, se nám podařilo zapojit již více než 800 rodin z desítek různých zemí s jejich českými sousedy. Celkem se zúčastnilo přibližně 4400 lidí a vzniklo mnoho dlouhodobých přátelství,“ dodává.
Dosud přivedla Rodina Odvedle ke společném stolu s Čechy například Srby, Indy, Kazachy, Syřany, Číňany či Makedonce. U setkání je přítomen i asistent, který obě rodiny seznámí a pomáhá jim v překonání počátečních komunikačních bariér. „Když jsem poprvé přijela do Česka, žádný takový projekt neexistoval. Bylo náročné seznámit se s lidmi kolem mě a navázat v nové zemi vztahy. Chtěla bych, aby Rodina Odvedle pomáhala cizincům cítit se v České republice dobře a vytvořit si tu pocit domova,“ říká Jelena Siladžič, ředitelka Slova 21.
Projekt podpořil také světoznámý houslista Pavel Šporcl, který je zastáncem rovných příležitostí pro všechny skupiny obyvatelstva. „Představa, že někdo musí opustit svou vlast, aby nebyl pronásledován, vězněn nebo mu hrozilo jiné nebezpečí, je vlastně nepředstavitelná. Pokud těmto lidem můžeme nabídnout důstojné podmínky k životu, myslím, že je naší lidskou povinností to udělat. Projekt společných obědů je velmi příjemnou a nenásilnou formou, jak život cizinců u nás zlepšit a vzájemné vztahy podpořit,“ vysvětluje Pavel Šporcl, proč se rozhodl projekt podpořit.
Blízké osobní vztahy přirozeně pomáhají integraci
Organizátoři rodiny pečlivě vybírají s ohledem na jejich zájmy a profese. „Naším cílem je propojit rodiny tak, aby měly zájem zůstat v kontaktu i po skončení projektu,“ dodává Ljiljana Batovanja. Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla podobná setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a na Kapverdských ostrovech. „Naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců,“ uzavírá Jelena Siladžič.
Slovo 21 z. s. je nevládní nezisková organizace, která od roku 1999 pomáhá integraci Romů a cizinců do společnosti, bojuje proti rasismu a xenofobii a pomáhá zlepšovat mediální obraz menšin. Slovo 21 zaštiťuje desítky projektů, z nichž mediálně nejznámější je festival romské hudby Khamoro.
Tento projekt zaměřený na integraci cizinců je financován Ministerstvem
vnitra České republiky a Magistrátem hlavního města Prahy
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- CNN: Diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny v České republice. Aktuální data znovu vyvrací mýtus o dvojím občanství romských uprchlíků
- Vojtěch Lavička: Organizace Slovo 21 vybírá peníze, aby pomohla Romům na Ukrajině. Zbývá vybrat 80 tisíc
- PŘÍMÝ PŘENOS: Koncert klavíristy Tomáše Kača v rámci festivalu Khamoro na Novoměstské radnici
- V Praze se uskuteční benefiční koncert na podporu Romů na Ukrajině
- PREMIÉRA - Petr Torák, oceněný britskou královnou: V pražské restauraci mě nechtěli obsloužit, protože jsem Rom
- VIDEO A FOTO: Defilé účinkujících na Světovém romském festivalu Khamoro centrem Prahy
- Aktuální číslo Bulletinu Slovo, čtvrtletníku o cizincích nejen pro cizince, se věnuje situaci na Ukrajině
- ZÁZNAM: Světový romský festival Khamoro odstartovaly kapely Imperio a Connection
- VIDEO: V neděli v Praze začíná 24. ročník festivalu romského umění Khamoro
- Inkluzivní vzdělávání na školách má podpořit krátký loutkový film Sar Upre! Jak na to! How to do it!
- ARA ART: Členové romské LGBT+ menšiny čelí vícečetné diskriminaci ze strany majority, ale mnohdy zároveň i ze strany vlastních rodin
- Unikátní projekt Rodina odvedle 2021 byl přes pokračující pandemii úspěšný! Uskutečnilo 30 setkání českých rodin a rodin cizinců
Štítky:
Cizinci, Rodiny odvedle, Česká republika, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY
