romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rodiny gayů a lesbických žen s dětmi v Národním divadle

Praha, 14.8.2012 9:36, (ROMEA)

Rodiny gayů a lesbických žen s dětmi představí výstava fotografií s názvem Různé rodiny, stejná práva, která začne dnes odpoledne na piazzettě Národního divadla. Dvanáct velkoformátových snímků dvojic matek či otců s jejich potomky bude možné vidět do konce srpna. Akce, která je součástí festivalu sexuálních menšin Prague Pride, pořádá Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

Pořadatelé uvedli, že i když české právo a řada odborníků existenci rodin gayů či lesbických žen neuznávají, přesto takové dvojice s dětmi v zemi žijí a řeší každodenní starosti. Podle aktivistů v Česku vyrůstají se dvěma matkami či dvěma otci stovky chlapců a děvčat. Oficiálně ale mohou mít jen jednoho rodiče. Homosexuálové nesmějí totiž adoptovat děti. Registrovaní partneři si nemohou osvojit ani biologického potomka svého protějšku, i když dítě vychovávají od jeho narození.

Podle Kateřiny Saparové z pořadatelského týmu se podařilo najít rodiny, které byly ochotny se nechat vyfotografovat. Vernisáž výstavy začne v 15:00. Následovat bude od 17:30 debata v konferenčním centru Akademie věd v Husově ulici. Vystoupí tam zástupci ministerstev spravedlnosti a práce i vládní rady pro lidská práva, právnička, psycholožka a socioložka.

Festival Prague Pride nabídne i další akce. Jednou z nich je pořad Romské teplo neboli Romano Tatipen o životě homosexuálních Romů. Na návštěvníky v něm čeká dokumentární film, módní přehlídka, hudební vystoupení a diskuse.
vrf, ČTK
Přečteno: 792x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prague Pride, Lidská práva, Gay, Lesby, AdopceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo