romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové na Prague Pride: Mezi Romy je homosexualita stále tabu

11.8.2016 10:27
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Součástí právě probíhajícího Prague Pride týdne je už tradičně i programová část v produkci romského sdružení Ara Art. To se dlouhodobě zabývá nejen uměním se sociálním a edukativním přesahem, ale specializuje se také na problematiku vícečetné diskriminace a práci s romskou LGBT komunitou.

V rámci Prague Pride 2016 tak od úterka probíhá již čtvrtý ročník Roma LGBT Workshopu: pracovního setkání mladých Romů, kteří se nejen v majoritní společnosti, ale především ve své vlastní komunitě, potýkají s problémy spojenými s odlišnou sexuální orientací. Na Workshop pak bezprostředně navazuje druhý ročník mezinárodní Roma LGBT konference, jíž se zúčastní aktivisté z romské LGBT menšiny z mnoha evropských zemí.

"Homosexualita je v romské komunitě dodnes velké tabu. V rámci workshopů ale každoročně vidíme pokrok, který naše setkávání přináší - počet účastníků se zvyšuje a lidé jsou mnohem otevřenější, než tomu bylo před třemi lety, kdy jsme s projektem začínali. Roste také míra otevřenosti a ochoty problémy pojmenovávat a řešit je. Letos navíc v rámci workshopu startujeme projekt romských LGBT konzultantů, kteří budou pomáhat s komunikací na téma odlišné sexuální orientace přímo v romských rodinách." říká ředitel společnosti Ara Art David Tišer.

V rámci letošního Pride týdne představí AraArt také několik kulturních akcí ve své produkci. V úterý proběhlo představení divadla fórum s tematikou diskriminace menšiny menšinou. Ve čtvrtek 11.8. bude v Galerii Phundrado Vudar, jež je umístěna v prostorách večerní kavárny Souterrain (Bělehradská 20), otevřena výstava fotografií Milana Junka, nazvaná Oppression/Depression/Passion. Autor ve svých citlivých fotografiích zachycuje emoce, s nimiž se lidé s odlišnou sexuální orientací musí vyrovnávat. V rámci vernisáže proběhne také koncert Pavlíny Matiové a Michala Beňáka.

Prague Pride 2016 vrcholí i pro Ara Art sobotním průvodem, v němž budou LGBT Roma jako každoročně mít svůj vůz a World Music stage na Pride festivalu bezprostředně po průvodu na Letenské pláni. Vystoupí tu například Jan Bendig, Erika Fečová, The Fellas, Pavlína Matiová, LeČhavendar, Elis, Crazy Goddes, Gitana ze Slovenska a mnoho dalších. "Hudební program na festivalu připravujeme letos podruhé. Prague Pride a na ní navázaná komunita je známá tím, že preferuje elektronickou hudbu. My Romové máme ale naopak rádi hudbu živou a jak se loni ukázalo, nejsme sami. Vážíme si toho, že nás v tom organizátoři pražské Pride respektují a věříme, že si energii živých muzikantů s námi návštěvníci znovu užijí." říká David Tišer a dodává "Jsme ale samozřejmě pořád na Pride, takže Dj´s budou i na naší scéně - z Maďarska dorazí Dj Gypsy Robot, z Čech GADJO.CZ (radio1) feat. HADASH (live saxofon) a z německa Djka IPEK."

 

TZ AraArt
Přečteno: 2011x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ARA ART, Akce, Domácí, Kultura, Lgbt, Prague Pride, Konference, workshopHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo