romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové na Prague Pride: Mezi Romy je homosexualita stále tabu

11.8.2016 10:27
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Součástí právě probíhajícího Prague Pride týdne je už tradičně i programová část v produkci romského sdružení Ara Art. To se dlouhodobě zabývá nejen uměním se sociálním a edukativním přesahem, ale specializuje se také na problematiku vícečetné diskriminace a práci s romskou LGBT komunitou.

V rámci Prague Pride 2016 tak od úterka probíhá již čtvrtý ročník Roma LGBT Workshopu: pracovního setkání mladých Romů, kteří se nejen v majoritní společnosti, ale především ve své vlastní komunitě, potýkají s problémy spojenými s odlišnou sexuální orientací. Na Workshop pak bezprostředně navazuje druhý ročník mezinárodní Roma LGBT konference, jíž se zúčastní aktivisté z romské LGBT menšiny z mnoha evropských zemí.

"Homosexualita je v romské komunitě dodnes velké tabu. V rámci workshopů ale každoročně vidíme pokrok, který naše setkávání přináší - počet účastníků se zvyšuje a lidé jsou mnohem otevřenější, než tomu bylo před třemi lety, kdy jsme s projektem začínali. Roste také míra otevřenosti a ochoty problémy pojmenovávat a řešit je. Letos navíc v rámci workshopu startujeme projekt romských LGBT konzultantů, kteří budou pomáhat s komunikací na téma odlišné sexuální orientace přímo v romských rodinách." říká ředitel společnosti Ara Art David Tišer.

V rámci letošního Pride týdne představí AraArt také několik kulturních akcí ve své produkci. V úterý proběhlo představení divadla fórum s tematikou diskriminace menšiny menšinou. Ve čtvrtek 11.8. bude v Galerii Phundrado Vudar, jež je umístěna v prostorách večerní kavárny Souterrain (Bělehradská 20), otevřena výstava fotografií Milana Junka, nazvaná Oppression/Depression/Passion. Autor ve svých citlivých fotografiích zachycuje emoce, s nimiž se lidé s odlišnou sexuální orientací musí vyrovnávat. V rámci vernisáže proběhne také koncert Pavlíny Matiové a Michala Beňáka.

Prague Pride 2016 vrcholí i pro Ara Art sobotním průvodem, v němž budou LGBT Roma jako každoročně mít svůj vůz a World Music stage na Pride festivalu bezprostředně po průvodu na Letenské pláni. Vystoupí tu například Jan Bendig, Erika Fečová, The Fellas, Pavlína Matiová, LeČhavendar, Elis, Crazy Goddes, Gitana ze Slovenska a mnoho dalších. "Hudební program na festivalu připravujeme letos podruhé. Prague Pride a na ní navázaná komunita je známá tím, že preferuje elektronickou hudbu. My Romové máme ale naopak rádi hudbu živou a jak se loni ukázalo, nejsme sami. Vážíme si toho, že nás v tom organizátoři pražské Pride respektují a věříme, že si energii živých muzikantů s námi návštěvníci znovu užijí." říká David Tišer a dodává "Jsme ale samozřejmě pořád na Pride, takže Dj´s budou i na naší scéně - z Maďarska dorazí Dj Gypsy Robot, z Čech GADJO.CZ (radio1) feat. HADASH (live saxofon) a z německa Djka IPEK."

 

TZ AraArt
Přečteno: 2021x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ARA ART, Akce, Domácí, Kultura, Lgbt, Prague Pride, Konference, workshopHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo