romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové na Prague Pride: Mezi Romy je homosexualita stále tabu

11.8.2016 10:27
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Součástí právě probíhajícího Prague Pride týdne je už tradičně i programová část v produkci romského sdružení Ara Art. To se dlouhodobě zabývá nejen uměním se sociálním a edukativním přesahem, ale specializuje se také na problematiku vícečetné diskriminace a práci s romskou LGBT komunitou.

V rámci Prague Pride 2016 tak od úterka probíhá již čtvrtý ročník Roma LGBT Workshopu: pracovního setkání mladých Romů, kteří se nejen v majoritní společnosti, ale především ve své vlastní komunitě, potýkají s problémy spojenými s odlišnou sexuální orientací. Na Workshop pak bezprostředně navazuje druhý ročník mezinárodní Roma LGBT konference, jíž se zúčastní aktivisté z romské LGBT menšiny z mnoha evropských zemí.

"Homosexualita je v romské komunitě dodnes velké tabu. V rámci workshopů ale každoročně vidíme pokrok, který naše setkávání přináší - počet účastníků se zvyšuje a lidé jsou mnohem otevřenější, než tomu bylo před třemi lety, kdy jsme s projektem začínali. Roste také míra otevřenosti a ochoty problémy pojmenovávat a řešit je. Letos navíc v rámci workshopu startujeme projekt romských LGBT konzultantů, kteří budou pomáhat s komunikací na téma odlišné sexuální orientace přímo v romských rodinách." říká ředitel společnosti Ara Art David Tišer.

V rámci letošního Pride týdne představí AraArt také několik kulturních akcí ve své produkci. V úterý proběhlo představení divadla fórum s tematikou diskriminace menšiny menšinou. Ve čtvrtek 11.8. bude v Galerii Phundrado Vudar, jež je umístěna v prostorách večerní kavárny Souterrain (Bělehradská 20), otevřena výstava fotografií Milana Junka, nazvaná Oppression/Depression/Passion. Autor ve svých citlivých fotografiích zachycuje emoce, s nimiž se lidé s odlišnou sexuální orientací musí vyrovnávat. V rámci vernisáže proběhne také koncert Pavlíny Matiové a Michala Beňáka.

Prague Pride 2016 vrcholí i pro Ara Art sobotním průvodem, v němž budou LGBT Roma jako každoročně mít svůj vůz a World Music stage na Pride festivalu bezprostředně po průvodu na Letenské pláni. Vystoupí tu například Jan Bendig, Erika Fečová, The Fellas, Pavlína Matiová, LeČhavendar, Elis, Crazy Goddes, Gitana ze Slovenska a mnoho dalších. "Hudební program na festivalu připravujeme letos podruhé. Prague Pride a na ní navázaná komunita je známá tím, že preferuje elektronickou hudbu. My Romové máme ale naopak rádi hudbu živou a jak se loni ukázalo, nejsme sami. Vážíme si toho, že nás v tom organizátoři pražské Pride respektují a věříme, že si energii živých muzikantů s námi návštěvníci znovu užijí." říká David Tišer a dodává "Jsme ale samozřejmě pořád na Pride, takže Dj´s budou i na naší scéně - z Maďarska dorazí Dj Gypsy Robot, z Čech GADJO.CZ (radio1) feat. HADASH (live saxofon) a z německa Djka IPEK."

 

TZ AraArt
Přečteno: 2012x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ARA ART, Akce, Domácí, Kultura, Lgbt, Prague Pride, Konference, workshopHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo