romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové na Prague Pride: Mezi Romy je homosexualita stále tabu

11.8.2016 10:27
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Součástí právě probíhajícího Prague Pride týdne je už tradičně i programová část v produkci romského sdružení Ara Art. To se dlouhodobě zabývá nejen uměním se sociálním a edukativním přesahem, ale specializuje se také na problematiku vícečetné diskriminace a práci s romskou LGBT komunitou.

V rámci Prague Pride 2016 tak od úterka probíhá již čtvrtý ročník Roma LGBT Workshopu: pracovního setkání mladých Romů, kteří se nejen v majoritní společnosti, ale především ve své vlastní komunitě, potýkají s problémy spojenými s odlišnou sexuální orientací. Na Workshop pak bezprostředně navazuje druhý ročník mezinárodní Roma LGBT konference, jíž se zúčastní aktivisté z romské LGBT menšiny z mnoha evropských zemí.

"Homosexualita je v romské komunitě dodnes velké tabu. V rámci workshopů ale každoročně vidíme pokrok, který naše setkávání přináší - počet účastníků se zvyšuje a lidé jsou mnohem otevřenější, než tomu bylo před třemi lety, kdy jsme s projektem začínali. Roste také míra otevřenosti a ochoty problémy pojmenovávat a řešit je. Letos navíc v rámci workshopu startujeme projekt romských LGBT konzultantů, kteří budou pomáhat s komunikací na téma odlišné sexuální orientace přímo v romských rodinách." říká ředitel společnosti Ara Art David Tišer.

V rámci letošního Pride týdne představí AraArt také několik kulturních akcí ve své produkci. V úterý proběhlo představení divadla fórum s tematikou diskriminace menšiny menšinou. Ve čtvrtek 11.8. bude v Galerii Phundrado Vudar, jež je umístěna v prostorách večerní kavárny Souterrain (Bělehradská 20), otevřena výstava fotografií Milana Junka, nazvaná Oppression/Depression/Passion. Autor ve svých citlivých fotografiích zachycuje emoce, s nimiž se lidé s odlišnou sexuální orientací musí vyrovnávat. V rámci vernisáže proběhne také koncert Pavlíny Matiové a Michala Beňáka.

Prague Pride 2016 vrcholí i pro Ara Art sobotním průvodem, v němž budou LGBT Roma jako každoročně mít svůj vůz a World Music stage na Pride festivalu bezprostředně po průvodu na Letenské pláni. Vystoupí tu například Jan Bendig, Erika Fečová, The Fellas, Pavlína Matiová, LeČhavendar, Elis, Crazy Goddes, Gitana ze Slovenska a mnoho dalších. "Hudební program na festivalu připravujeme letos podruhé. Prague Pride a na ní navázaná komunita je známá tím, že preferuje elektronickou hudbu. My Romové máme ale naopak rádi hudbu živou a jak se loni ukázalo, nejsme sami. Vážíme si toho, že nás v tom organizátoři pražské Pride respektují a věříme, že si energii živých muzikantů s námi návštěvníci znovu užijí." říká David Tišer a dodává "Jsme ale samozřejmě pořád na Pride, takže Dj´s budou i na naší scéně - z Maďarska dorazí Dj Gypsy Robot, z Čech GADJO.CZ (radio1) feat. HADASH (live saxofon) a z německa Djka IPEK."

 

TZ AraArt
Přečteno: 2042x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ARA ART, Akce, Domácí, Kultura, Lgbt, Prague Pride, Konference, workshopHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo