romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové na Prague Pride: Mezi Romy je homosexualita stále tabu

11.8.2016 10:27
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)
Ilustrační foto (autor: František Kostlán)

Součástí právě probíhajícího Prague Pride týdne je už tradičně i programová část v produkci romského sdružení Ara Art. To se dlouhodobě zabývá nejen uměním se sociálním a edukativním přesahem, ale specializuje se také na problematiku vícečetné diskriminace a práci s romskou LGBT komunitou.

V rámci Prague Pride 2016 tak od úterka probíhá již čtvrtý ročník Roma LGBT Workshopu: pracovního setkání mladých Romů, kteří se nejen v majoritní společnosti, ale především ve své vlastní komunitě, potýkají s problémy spojenými s odlišnou sexuální orientací. Na Workshop pak bezprostředně navazuje druhý ročník mezinárodní Roma LGBT konference, jíž se zúčastní aktivisté z romské LGBT menšiny z mnoha evropských zemí.

"Homosexualita je v romské komunitě dodnes velké tabu. V rámci workshopů ale každoročně vidíme pokrok, který naše setkávání přináší - počet účastníků se zvyšuje a lidé jsou mnohem otevřenější, než tomu bylo před třemi lety, kdy jsme s projektem začínali. Roste také míra otevřenosti a ochoty problémy pojmenovávat a řešit je. Letos navíc v rámci workshopu startujeme projekt romských LGBT konzultantů, kteří budou pomáhat s komunikací na téma odlišné sexuální orientace přímo v romských rodinách." říká ředitel společnosti Ara Art David Tišer.

V rámci letošního Pride týdne představí AraArt také několik kulturních akcí ve své produkci. V úterý proběhlo představení divadla fórum s tematikou diskriminace menšiny menšinou. Ve čtvrtek 11.8. bude v Galerii Phundrado Vudar, jež je umístěna v prostorách večerní kavárny Souterrain (Bělehradská 20), otevřena výstava fotografií Milana Junka, nazvaná Oppression/Depression/Passion. Autor ve svých citlivých fotografiích zachycuje emoce, s nimiž se lidé s odlišnou sexuální orientací musí vyrovnávat. V rámci vernisáže proběhne také koncert Pavlíny Matiové a Michala Beňáka.

Prague Pride 2016 vrcholí i pro Ara Art sobotním průvodem, v němž budou LGBT Roma jako každoročně mít svůj vůz a World Music stage na Pride festivalu bezprostředně po průvodu na Letenské pláni. Vystoupí tu například Jan Bendig, Erika Fečová, The Fellas, Pavlína Matiová, LeČhavendar, Elis, Crazy Goddes, Gitana ze Slovenska a mnoho dalších. "Hudební program na festivalu připravujeme letos podruhé. Prague Pride a na ní navázaná komunita je známá tím, že preferuje elektronickou hudbu. My Romové máme ale naopak rádi hudbu živou a jak se loni ukázalo, nejsme sami. Vážíme si toho, že nás v tom organizátoři pražské Pride respektují a věříme, že si energii živých muzikantů s námi návštěvníci znovu užijí." říká David Tišer a dodává "Jsme ale samozřejmě pořád na Pride, takže Dj´s budou i na naší scéně - z Maďarska dorazí Dj Gypsy Robot, z Čech GADJO.CZ (radio1) feat. HADASH (live saxofon) a z německa Djka IPEK."

 

TZ AraArt
Přečteno: 2080x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ARA ART, Akce, Domácí, Kultura, Lgbt, Prague Pride, Konference, workshopHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo