romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Náměstí v Sokolově naplní romská hudba a tanec. Festival Žijeme spolu pořádají tamní Romové společně s místní radnicí

Sokolov, 26.6.2012 14:08, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Festival hudby a tance s podtitulem Žijeme spolu pořádá v sobotu 30.6. na Starém náměstí město Sokolov společně s místními Romy. Akce, na níž vystoupí převážně romské taneční a hudební soubory, má ukázat, že soužití Romů a majority je v tomto městě Karlovarského kraje bezproblémové.

Podle spolupořadatele Vojtěcha Pompy, jenž při realizaci festivalu vystupuje za sokolovské Romy, se jedná o shromáždění proti rasismu Romů a Neromů. V Sokolově je podle jeho slov zcela odlišná situace v soužití romské menšiny a majority.

„Zájemci mohou zhlédnout na Starém náměstí četná romská kulturní vystoupení," sdělila pro Sokolovský deník mluvčí radnice Dagmar Mašková. Její slova potvrzuje i Pompa. „Přijedou kapely z Rotavy, Habartova, Sokolova, Karlových Varů. Promluví starosta, ale i evangelický farář Pavel Knorek," upřesnil. Návštěvníci uvidí například tři taneční soubory či hudební skupiny Šarkaně, Jan Sivák Band, Gipsy Strings či Gipsy Čery.

Jak dále přiblížila Mašková, akce bude kromě kulturní produkce zaměřena i na představení preventivního programu města s názvem Bezpečné město, s podtitulem Žijeme tu spolu. „V roli partnera vystoupí město Sokolov, které chce ukázat, že v našem městě nechceme žít vedle sebe, ale společně," dodala Mašková. Akci podpořili i zástupci Agentury pro sociální začleňování, která zde působí již více než jeden rok.

Festival se uskuteční přesně týden poté, co na témže místě proběhla 23.6. demonstrace organizovaná iniciativou Nenávist není řešení a sdružením Konexe. Poklidného shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara, který zemřel na počátku května za nevyjasněných okolností po policejním zásahu, se zúčastnilo asi 30 lidí, mezi nimi rodina zemřelého, romští i neromští aktivisté a přátelé Romů.

Vojtěch Pompa však nehodnotí shromáždění jako vydařené. Sám měl být nejprve jedním ze svolavatelů demonstrace, ale s městem se domluvil na jiném termínu konání, jelikož naplánovaná akce kolidovala s tradiční městskou slavností Hurá prázdniny!

"Demonstraci hodnotím jako fiasko a velkou ostudu. Vůbec to takhle nemělo proběhnout, bylo tam asi 30 lidí včetně dětí. My jsme se od demonstrace distancovali," uvedl pro server Romea.cz Vojtěch Pompa. "Sokolovští Romové budou dělat 30. června svou vlastní akci. Bude to formou festivalu a chceme ukázat, že v Sokolově žijeme v bezpečí. Chceme shromáždění udělat jinak. Styděli jsme se za to, jakým způsobem demonstrace v sobotu proběhla," uvedl pro server Romea.cz Pompa.

Z nedaleké restaurace přihlíželo sobotní demonstraci několik neonacistů z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Podle tiskové zprávy pořadatelů si rezervovali venkovní zahrádku a za vydatného popíjení alkoholických nápojů sledovali pietní shromáždění a fotografovali si jeho účastníky.

O tom, zda se i na 30.6. chystají do Sokolova ultrapravicoví extremisté, nemá starosta Sokolova Zdeněk Berka prozatím žádné zprávy. „O příjezdu radikálů nemáme žádné indicie," konstatoval.

ras, Sokolovský deník
Přečteno: 1570x
 

Kam dál:

Štítky:  

FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo