romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Témata Roma Pride 2015: Odstraňte prasečák v Letech a Romové vítají uprchlíky

2.10.2015 14:58
Roma Pride 2014 (FOTO: František Kostlán)
Roma Pride 2014 (FOTO: František Kostlán)

V pořadí již čtvrtý ročník Roma Pride – Pochodu romské hrdosti projde Prahou v neděli 4. října. Pochody Roma Pride jsou ve stejný den pořádány v celkem čtrnácti evropských zemích. V Praze budou Romové pochodovat ze Smíchova do Bartolomějské ulice, před budovu policejní stanice, na kterou se pokusí umístit pamětní desku připomínající romské oběti holokaustu. Hlavním společným tématem letošního pochodu je prasečák na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Výzvu k jeho odstranění podepsalo i 73 europoslanců.

PROGRAM

Účastníci Roma Pride Prague 2015 se sejdou ve 13:00 ve smíchovském parku Portheimka, kde z pódia zazní projevy na podporu uprchlíků a romská hudba.

V 15:00 se vydají na pochod do Bartolomějské ulice, kde umístí pamětní desku připomínající romské oběti genocidy.

Následovat bude panelová diskuze o romském holokaustu a jeho popírání v ČR a kulturní program (prostor Zázemí, Bartolomějská 13).

Roma Pride Prague 2015 uzavře bohoslužba v kostele Svatý Martin ve zdi (Martinská ulice), která začne v 19:30.

Doprovodný program Roma Pride 2015 nabídne panelovou diskuzi právě o prasečáku v místech romské genocidy v Letech u Písku i doprovodný kulturní program. Heslem Roma Pride 2015 v České Republice je "Romové vítají uprchlíky!".

"Roma Pride je svátek všech Romů a obzvláště těch chudých, kterých je drtivá většina. Není to však jen radostná a veselá oslava romské kultury a identity. Je to den, kdy Romové hlasitě mluví o svých právech, jejich porušování a volají po změně," uvedl Jozef Miker z pořádajícího česko-romského sdružení Konexe.

Výzva: Odstraňte prasečák v Letech u Písku

Roma Pride má vždy jedno sjednocující celoevropské téma jednotné ve všech zemích, kde je Pochod romské hrdosti organizován – letos je tímto evropským tématem provozování prasečího velkochovu v místech genocidy Romů v Letech u Písku v České republice.

"Různí čeští politici slibují odstranění prasečáku už dlouhých 23 let, jejich slibům nikdo rozumný nemůže věřit. Chceme k této kauze a k popírání romského holokaustu v České republice přitáhnout mezinárodní pozornost a vyvinout tlak na Českou vládu, aby tuto mezinárodní ostudu konečně začala řešit," vysvětlil koncept Roma Pride 2015 Miroslav Brož, koordinátor Konexí.

Pořadatelé také dnes zveřejnili výzvu k odstranění prasečí farmy z míst genocidy Romů v Letech u Písku, kterou podepsalo 73 europoslanců a členů národních parlamentů z 22 zemí, intelektuálové, starostové, umělci a bojovníci proti rasismu a za lidská práva, romské i neromské organizace z více než 30 evropských a mimoevropských zemí.

Podle výzvy se v Letech děje tzv. lokucida, tedy zločin proti místu. "Rezonuje s genocidou, jejímiž oběťmi byli Romové během druhé světové války. Je odrazem pronásledování a diskriminace, kterým dnes v Evropě Romové stále čelí. Symbolizuje nedostatečnou znalost této části evropských dějin," píše se ve výzvě, kterou má server Romea.cz k dispozici.

Výzva je adresována předsedovi Evropské rady panu Tuskovi, předsedovi Evropské komise panu Junckerovi , předsedovi Evropského parlamentu panu Schulzemu a českému premiérovi panu Sobotkovi.

"Ukončení degradace Let u Písku se týká důstojnosti nás všech. Proto u příležitosti Roma Pride-Pochodu romské hrdosti, žádáme předsedu Evropské rady pana Tuska, předsedu Evropské komise pana Junckera, předsedu Evropského parlamentu pana Schulze, jakož i českého premiéra pana Sobotku, aby konali v zájmu definitivního ukončení lokucidy, která se děje v Letech," uvádí se ve výzvě.

Podle signatářů to konkrétně znamená odstranění velkokapacitního vepřína a vybudování místa paměti a sdílení. "Finanční prostředky jsou dostupné. Stačilo by například použít část ze stovek milionů eur z evropského rozpočtu určených na začleňování Romů, které každý rok zůstávají v Bruselu, protože o ně členské státy nebo místní úřady nepožádaly. Schází politická vůle konat," dodávají signatáři.

Pražská Roma Pride: Romové vítají uprchlíky

Pražská Roma Pride bude mít i druhé téma, které je zaměřeno na nenávist proti uprchlíkům. "Měli jsme svobodu zvolit si druhé, národní téma Roma Pride 2015 a rozhodli jsme se pro "Romové vítají uprchlíky", především proto, že rasistická nenávist se v poslední době přesunula z Romů na uprchlíky, kteří Romy nahradili v pozici obětních beránků české společnosti. Chceme jim vyjádřit solidaritu", dodal Brož.

Na evropské úrovni je Roma Pride pořádaný sítí EGAM (European Grassroot Antiracist Movement – Evropské grassrootové antirasistické hnutí) a v ČR jeho členskou organizací sdružením Konexe. Na organizaci letošního ročníku se podílí také křesťanská iniciativa Společně žít v míru a Český helsinský výbor.

DOKUMENT

Přečteno: 1607x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Pochod, Lety u Písku, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo