romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pietního aktu v Letech u Písku se zúčastní předseda vlády Sobotka, ministr pro lidská práva Dienstbier a ministr kultury Herman

Lety u Písku, 3.5.2014 19:54, (ROMEA-AKTUALIZACE)
Pámátník v Letech u Písku.  Foto: František Kostlán
Pámátník v Letech u Písku. Foto: František Kostlán

Zítřejší piety v bývalém koncentračním táboře v Letech u Písku se od 12 hodin zúčastní premiér Bohuslav Sobotka společně s ministrem kultury Danielem Hermanem, ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřím Dienstbierem a dalšími zástupci resortů a diplomatického sboru. Uctí společně památku romských obětí holocaustu.

"Dovolujeme si Vás a Vaše přátele pozvat na tradiční pietní akt, který letos pořádáme v sobotu dne 10. května 2014 od 12 hod., tedy v předvečer pro Romy a Sinty významného dne, kdy 13. května 1995 bývalý prezident pan Václav Havel romským obětem nacismu v Letech odhalil pomník. Pietní akt se koná v duchu romské kultury, v přátelské atmosféře," uvedl v pozvánce Čeněk Růžička, předeseda pořádajícího Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Pořadatelé vypravují z Prahy 10. května autobus, který bude přistaven před hlavní branou autobusového nádraží Florenc, pod mostem magistrály, u konečné zastávky autobusu č. 133. Autobus bude označen tabulkou "Lety" a odjezd je naplánován na desátou hodinu. 

Program

12.00 – zahájení pietního aktu
12.10 – položení květin k pomníku na pohřebišti
13.00 – duchovní slovo a modlitba
13.20 – kulturní program
13.35 – projevy:
- Bohuslav Sobotka, předseda vlády
- Daniel Herman, ministr kultury
- Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
- zástupci diplomatického sboru
14.20 – prohlídka výstavy Zaniklý svět

LETÁK S PROGRAMEM

Přečteno: 1299x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní akt, Bohuslav SobotkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo