romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli proběhne pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu

22.8.2014 10:56
Památník Žalov. Foto František Kostlán
Památník Žalov. Foto František Kostlán

V neděli 24. srpna 2014 pořádá Muzeum romské kultury společně s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu z bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu.

Pietní shromáždění v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu se koná každoročně jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven nejpočetnější transport romských vězňů do vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim II–Březinka. Převážná část Romů z tohoto transportu v Osvětimi zahynula.

Tragické osudy vězňů tábora v Hodoníně připomene Památník, jehož vybudováním bylo rozhodnutím vlády ČR pověřeno Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. U příležitosti pietního aktu bude veřejnosti ve vězeňském baráku zrekonstruovaném v roce 2012 představena podrobná projektová dokumentace budovaného Památníku Hodonín, která vychází z architektonického návrhu Richarda Pozdníčka z Fakulty architektury ČVUT, jenž v loňském roce vyhrál studentskou soutěž o ideový návrh dostavby Památníku.

Program pietního shromáždění neděle 24. 8. 2014:

Mše svatá v prostoru bývalého tzv. cikánského tábora

11:00 Mši svatou bude sloužit evangelický kněz Milan Kopecký. Hudební doprovod zajistí: Mia Bagárová, Zdeněk Lázok a René Čonka

Uctění obětí holocaustu u památníku Žalov

12:00 Pietní shromáždění v místě hromadného hrobu na Žalově. Od roku 1997 je zde památník zbudovaný Muzeem romské kultury. V roce 2013 bylo místo zapsáno na seznam kulturních památek.

Památník Hodonín u Kunštátu

13:00 Areál bývalého tábora – Památník Hodonín – setkání s veřejností za účasti Jana Zikla, 1. náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy a zástupců Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského.

Představení projektové dokumentace budovaného Památníku Hodonín včetně informace o aktuální situaci a následných fázích výstavby.

Uctění obětí holocaustu pohřbených na hřbitově v Černovicích

14:30 Na hřbitově v Černovicích je pohřbeno prvních 70 obětí z blízkého hodonínského tábora. Toto místo dodnes připomíná pamětní deska, kterou vytvořila nevidomá romská sochařka Božena Přikrylová.

Pro návštěvníky pietního shromáždění bude vypraven zdarma autobus, který bude vyjíždět 24. 8. v 9:30 z Brna (odjezd zpět do Brna v 15:30). Místo v autobuse je nutno rezervovat nejpozději do 13. 8. 2013 prostřednictvím emailu: sekretariat@rommuz.cz nebo telefonu +420 545 571 798.

Muzeum romské kultury, MŠMT.cz
Přečteno: 726x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, romský holocaust, Pietní akce, pietní akt, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo