romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ostravě se připravuje výstava "Khatar san?" o Romech, kteří po válce přišli za prací

Ostrava, 4.9.2014 15:12, (ROMEA)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)

Na Mírovém náměstí v Ostravě dnes začal vyrůstat stylizovaný byt, v němž už od příštího pondělí bude k vidění výstava Khatar san? (Odkud jste?) mapující příchod slovenských Romů za prací na Ostravsko. Audiovizuální expozice představí příběhy a vzpomínky 11 mužů a žen, kteří do Česka zamířili ze slovenských romských osad po roce 1945, řekla dnes autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků.

Do sběru vzpomínek se kromě odborníků zapojili také vnuci a vnučky, kteří zpovídali své prarodiče. V bytě vymalovaném v barvách české a romské vlajky, tedy červenou, modrou, bílou a zelenou, najdou návštěvníci pět místností. Každá bude věnována vždy určitému tématu: práci, rodině, migraci, ale i životu na Slovensku či otázce Bylo, je, bude líp? Kromě velkoformátových fotografií návštěvníci výstavy uvidí citáty nebo si budou moci poslechnout vyprávění pamětníků, která budou zaznívat například z rádia, telefonu či walkmanu. Chybět nebudou ani odborné publikace.

"Ten vzkaz, který ta výstava má dávat, je, že je tady nějaká paměťová stopa, o které se příliš mnoho neví, ale která je důležitá proto, jak vypadá dnešní Ostrava, Brno nebo vlastně všechna velká česká města. Ta paměťová stopa, která je tak nějak zapadaná nepozorností, je příchod stovek slovenských Romů po druhé světové válce v podstatě na pracovní pobídky do českých měst," uvedla Sidiropulu.

Podle ní výstava představuje příběhy prostých lidí, z nichž někteří nemají ani základní vzdělání. "Chtěli jsme ale, aby ta výstava nebyla složitá na pozornost. Je tam vevnitř spousta symbolů. Jedním ze symbolů je vlastně už ten prostor samotný, tedy byt jako prostor, kde moderní člověk vydechne, aby potom šel do práce, do školy či do společnosti. V tom bytě se zastavíme, nabereme sílu a přemýšlíme, co je pro nás v životě důležité. V bytech vznikaly i samotné rozhovory," uvedla Sidiropulu.

Vernisáž je plánována na pondělí 8.9. od 17:00 hodin a v Ostravě bude k vidění do konce září. Následně se přemístí do Brna, kde představí příběhy tamních Romů, a do Prahy. Každé zářijové úterý pak bude v Ostravě připraven doprovodný program. Od 13:00 do 15:00 bude zaměřen hlavně na rodiny, půjde například o výtvarné dílny či putování za pokladem. Od 17:00 do 18:30 bude připraven diskusní klub, a to sociologický, historický, pedagogický a pamětnický. Od 19:00 do 20:30 se chystají komentované prohlídky výstavy.

brf, ČTK
Přečteno: 1422x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, Romové, Ostrava, Migrace, Zaměstnanost, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo