romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Ostravě se připravuje výstava "Khatar san?" o Romech, kteří po válce přišli za prací

Ostrava, 4.9.2014 15:12, (ROMEA)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)

Na Mírovém náměstí v Ostravě dnes začal vyrůstat stylizovaný byt, v němž už od příštího pondělí bude k vidění výstava Khatar san? (Odkud jste?) mapující příchod slovenských Romů za prací na Ostravsko. Audiovizuální expozice představí příběhy a vzpomínky 11 mužů a žen, kteří do Česka zamířili ze slovenských romských osad po roce 1945, řekla dnes autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků.

Do sběru vzpomínek se kromě odborníků zapojili také vnuci a vnučky, kteří zpovídali své prarodiče. V bytě vymalovaném v barvách české a romské vlajky, tedy červenou, modrou, bílou a zelenou, najdou návštěvníci pět místností. Každá bude věnována vždy určitému tématu: práci, rodině, migraci, ale i životu na Slovensku či otázce Bylo, je, bude líp? Kromě velkoformátových fotografií návštěvníci výstavy uvidí citáty nebo si budou moci poslechnout vyprávění pamětníků, která budou zaznívat například z rádia, telefonu či walkmanu. Chybět nebudou ani odborné publikace.

"Ten vzkaz, který ta výstava má dávat, je, že je tady nějaká paměťová stopa, o které se příliš mnoho neví, ale která je důležitá proto, jak vypadá dnešní Ostrava, Brno nebo vlastně všechna velká česká města. Ta paměťová stopa, která je tak nějak zapadaná nepozorností, je příchod stovek slovenských Romů po druhé světové válce v podstatě na pracovní pobídky do českých měst," uvedla Sidiropulu.

Podle ní výstava představuje příběhy prostých lidí, z nichž někteří nemají ani základní vzdělání. "Chtěli jsme ale, aby ta výstava nebyla složitá na pozornost. Je tam vevnitř spousta symbolů. Jedním ze symbolů je vlastně už ten prostor samotný, tedy byt jako prostor, kde moderní člověk vydechne, aby potom šel do práce, do školy či do společnosti. V tom bytě se zastavíme, nabereme sílu a přemýšlíme, co je pro nás v životě důležité. V bytech vznikaly i samotné rozhovory," uvedla Sidiropulu.

Vernisáž je plánována na pondělí 8.9. od 17:00 hodin a v Ostravě bude k vidění do konce září. Následně se přemístí do Brna, kde představí příběhy tamních Romů, a do Prahy. Každé zářijové úterý pak bude v Ostravě připraven doprovodný program. Od 13:00 do 15:00 bude zaměřen hlavně na rodiny, půjde například o výtvarné dílny či putování za pokladem. Od 17:00 do 18:30 bude připraven diskusní klub, a to sociologický, historický, pedagogický a pamětnický. Od 19:00 do 20:30 se chystají komentované prohlídky výstavy.

brf, ČTK
Přečteno: 1364x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, Romové, Ostrava, Migrace, Zaměstnanost, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo