romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Ostravě se připravuje výstava "Khatar san?" o Romech, kteří po válce přišli za prací

Ostrava, 4.9.2014 15:12, (ROMEA)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)

Na Mírovém náměstí v Ostravě dnes začal vyrůstat stylizovaný byt, v němž už od příštího pondělí bude k vidění výstava Khatar san? (Odkud jste?) mapující příchod slovenských Romů za prací na Ostravsko. Audiovizuální expozice představí příběhy a vzpomínky 11 mužů a žen, kteří do Česka zamířili ze slovenských romských osad po roce 1945, řekla dnes autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků.

Do sběru vzpomínek se kromě odborníků zapojili také vnuci a vnučky, kteří zpovídali své prarodiče. V bytě vymalovaném v barvách české a romské vlajky, tedy červenou, modrou, bílou a zelenou, najdou návštěvníci pět místností. Každá bude věnována vždy určitému tématu: práci, rodině, migraci, ale i životu na Slovensku či otázce Bylo, je, bude líp? Kromě velkoformátových fotografií návštěvníci výstavy uvidí citáty nebo si budou moci poslechnout vyprávění pamětníků, která budou zaznívat například z rádia, telefonu či walkmanu. Chybět nebudou ani odborné publikace.

"Ten vzkaz, který ta výstava má dávat, je, že je tady nějaká paměťová stopa, o které se příliš mnoho neví, ale která je důležitá proto, jak vypadá dnešní Ostrava, Brno nebo vlastně všechna velká česká města. Ta paměťová stopa, která je tak nějak zapadaná nepozorností, je příchod stovek slovenských Romů po druhé světové válce v podstatě na pracovní pobídky do českých měst," uvedla Sidiropulu.

Podle ní výstava představuje příběhy prostých lidí, z nichž někteří nemají ani základní vzdělání. "Chtěli jsme ale, aby ta výstava nebyla složitá na pozornost. Je tam vevnitř spousta symbolů. Jedním ze symbolů je vlastně už ten prostor samotný, tedy byt jako prostor, kde moderní člověk vydechne, aby potom šel do práce, do školy či do společnosti. V tom bytě se zastavíme, nabereme sílu a přemýšlíme, co je pro nás v životě důležité. V bytech vznikaly i samotné rozhovory," uvedla Sidiropulu.

Vernisáž je plánována na pondělí 8.9. od 17:00 hodin a v Ostravě bude k vidění do konce září. Následně se přemístí do Brna, kde představí příběhy tamních Romů, a do Prahy. Každé zářijové úterý pak bude v Ostravě připraven doprovodný program. Od 13:00 do 15:00 bude zaměřen hlavně na rodiny, půjde například o výtvarné dílny či putování za pokladem. Od 17:00 do 18:30 bude připraven diskusní klub, a to sociologický, historický, pedagogický a pamětnický. Od 19:00 do 20:30 se chystají komentované prohlídky výstavy.

brf, ČTK
Přečteno: 1390x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, Romové, Ostrava, Migrace, Zaměstnanost, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo