romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ostravě se připravuje výstava "Khatar san?" o Romech, kteří po válce přišli za prací

Ostrava, 4.9.2014 15:12, (ROMEA)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)
Instalace výstavy na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla v Ostravě (Zdroj: leperiben.cz)

Na Mírovém náměstí v Ostravě dnes začal vyrůstat stylizovaný byt, v němž už od příštího pondělí bude k vidění výstava Khatar san? (Odkud jste?) mapující příchod slovenských Romů za prací na Ostravsko. Audiovizuální expozice představí příběhy a vzpomínky 11 mužů a žen, kteří do Česka zamířili ze slovenských romských osad po roce 1945, řekla dnes autorka projektu Kateřina Sidiropulu Janků.

Do sběru vzpomínek se kromě odborníků zapojili také vnuci a vnučky, kteří zpovídali své prarodiče. V bytě vymalovaném v barvách české a romské vlajky, tedy červenou, modrou, bílou a zelenou, najdou návštěvníci pět místností. Každá bude věnována vždy určitému tématu: práci, rodině, migraci, ale i životu na Slovensku či otázce Bylo, je, bude líp? Kromě velkoformátových fotografií návštěvníci výstavy uvidí citáty nebo si budou moci poslechnout vyprávění pamětníků, která budou zaznívat například z rádia, telefonu či walkmanu. Chybět nebudou ani odborné publikace.

"Ten vzkaz, který ta výstava má dávat, je, že je tady nějaká paměťová stopa, o které se příliš mnoho neví, ale která je důležitá proto, jak vypadá dnešní Ostrava, Brno nebo vlastně všechna velká česká města. Ta paměťová stopa, která je tak nějak zapadaná nepozorností, je příchod stovek slovenských Romů po druhé světové válce v podstatě na pracovní pobídky do českých měst," uvedla Sidiropulu.

Podle ní výstava představuje příběhy prostých lidí, z nichž někteří nemají ani základní vzdělání. "Chtěli jsme ale, aby ta výstava nebyla složitá na pozornost. Je tam vevnitř spousta symbolů. Jedním ze symbolů je vlastně už ten prostor samotný, tedy byt jako prostor, kde moderní člověk vydechne, aby potom šel do práce, do školy či do společnosti. V tom bytě se zastavíme, nabereme sílu a přemýšlíme, co je pro nás v životě důležité. V bytech vznikaly i samotné rozhovory," uvedla Sidiropulu.

Vernisáž je plánována na pondělí 8.9. od 17:00 hodin a v Ostravě bude k vidění do konce září. Následně se přemístí do Brna, kde představí příběhy tamních Romů, a do Prahy. Každé zářijové úterý pak bude v Ostravě připraven doprovodný program. Od 13:00 do 15:00 bude zaměřen hlavně na rodiny, půjde například o výtvarné dílny či putování za pokladem. Od 17:00 do 18:30 bude připraven diskusní klub, a to sociologický, historický, pedagogický a pamětnický. Od 19:00 do 20:30 se chystají komentované prohlídky výstavy.

brf, ČTK
Přečteno: 1441x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, Romové, Ostrava, Migrace, Zaměstnanost, Osada



HLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo