romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

V pátek proběhne závěrečný workshop projektu Romský mentor v Divadle v Korunní

ČR, 11.6.2013 9:03, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).

V pátek, 14.6.2013 od 12:30 se koná závěrečný workshop integračního projektu Romský mentor v pražském Divadle v Korunní.

Romský mentor je projekt, který do České republiky přinesla organizace Open Society Foundations (OSF) v rámci Programu umění a kultura Budapešť a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt zároveň úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a Slovensku.

Na závěrečném workshopu se setkají všichni účastníci projektu z České republiky, vystoupí dva z respektovaných mentorů, zpěvačka Pavlína Matiová a raper Lukrecius Chang.

Děti si prostřednictvím interaktivních workshopů vyzkouší jiné umělecké oblasti i s dalšími mentory - módním návrhářem Pavlem Berkym, akademickou malířkou Laďou Gažiovou, hudebníkem Ivanem Kandráčem, předsedkyní občanského sdružení Marcelou Surmajovou, spisovatelkou a překladatelkou Evou Danišovou a baletkou Bibianou Polákovou.  

Hlavním cílem projektu Romský mentor je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury ve školách.

„Romský mentor“ je respektovaný romský profesionál. Mentoři se během školního roku pravidelně scházejí se skupinou dětí ve škole, prostorách neziskových organizací, nízkoprahových zařízení nebo charity. Mentor úzce spolupracuje s pedagogem – tvoří pro práci se skupinou jeden tým.

„Snažíme se a jsme rádi, že se daří vybrat pro děti a mládež takové osobnosti z řad Romů, které dosáhly celospolečenského uznání v některé z oblasti umění, současně se netají i v dnešní z tohoto ohledu nelehké době se svojí romskou identitou a mohou tak být inspirací mládeži nejen romské, ale i té ne romské. Projekt totiž pracuje se smíšenými skupinami dětí a mládeže. Doufáme, že vyroste v budoucnu víc návrhářů jako je do mentora zapojený a cenami ověnčený Pavel Berky nebo akademická malířka Laďislava Gažiová, jenž získala rovněž řadu ocenění, například Cenu kritiky za malbu a řada dalších, kterým patří dík“, říká předsedkyně sdružení Jarmila Balážová.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Přečteno: 970x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo