romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

V pátek proběhne závěrečný workshop projektu Romský mentor v Divadle v Korunní

ČR, 11.6.2013 9:03, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).

V pátek, 14.6.2013 od 12:30 se koná závěrečný workshop integračního projektu Romský mentor v pražském Divadle v Korunní.

Romský mentor je projekt, který do České republiky přinesla organizace Open Society Foundations (OSF) v rámci Programu umění a kultura Budapešť a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt zároveň úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a Slovensku.

Na závěrečném workshopu se setkají všichni účastníci projektu z České republiky, vystoupí dva z respektovaných mentorů, zpěvačka Pavlína Matiová a raper Lukrecius Chang.

Děti si prostřednictvím interaktivních workshopů vyzkouší jiné umělecké oblasti i s dalšími mentory - módním návrhářem Pavlem Berkym, akademickou malířkou Laďou Gažiovou, hudebníkem Ivanem Kandráčem, předsedkyní občanského sdružení Marcelou Surmajovou, spisovatelkou a překladatelkou Evou Danišovou a baletkou Bibianou Polákovou.  

Hlavním cílem projektu Romský mentor je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury ve školách.

„Romský mentor“ je respektovaný romský profesionál. Mentoři se během školního roku pravidelně scházejí se skupinou dětí ve škole, prostorách neziskových organizací, nízkoprahových zařízení nebo charity. Mentor úzce spolupracuje s pedagogem – tvoří pro práci se skupinou jeden tým.

„Snažíme se a jsme rádi, že se daří vybrat pro děti a mládež takové osobnosti z řad Romů, které dosáhly celospolečenského uznání v některé z oblasti umění, současně se netají i v dnešní z tohoto ohledu nelehké době se svojí romskou identitou a mohou tak být inspirací mládeži nejen romské, ale i té ne romské. Projekt totiž pracuje se smíšenými skupinami dětí a mládeže. Doufáme, že vyroste v budoucnu víc návrhářů jako je do mentora zapojený a cenami ověnčený Pavel Berky nebo akademická malířka Laďislava Gažiová, jenž získala rovněž řadu ocenění, například Cenu kritiky za malbu a řada dalších, kterým patří dík“, říká předsedkyně sdružení Jarmila Balážová.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Přečteno: 988x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo