romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V pátek proběhne závěrečný workshop projektu Romský mentor v Divadle v Korunní

ČR, 11.6.2013 9:03, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).

V pátek, 14.6.2013 od 12:30 se koná závěrečný workshop integračního projektu Romský mentor v pražském Divadle v Korunní.

Romský mentor je projekt, který do České republiky přinesla organizace Open Society Foundations (OSF) v rámci Programu umění a kultura Budapešť a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt zároveň úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a Slovensku.

Na závěrečném workshopu se setkají všichni účastníci projektu z České republiky, vystoupí dva z respektovaných mentorů, zpěvačka Pavlína Matiová a raper Lukrecius Chang.

Děti si prostřednictvím interaktivních workshopů vyzkouší jiné umělecké oblasti i s dalšími mentory - módním návrhářem Pavlem Berkym, akademickou malířkou Laďou Gažiovou, hudebníkem Ivanem Kandráčem, předsedkyní občanského sdružení Marcelou Surmajovou, spisovatelkou a překladatelkou Evou Danišovou a baletkou Bibianou Polákovou.  

Hlavním cílem projektu Romský mentor je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury ve školách.

„Romský mentor“ je respektovaný romský profesionál. Mentoři se během školního roku pravidelně scházejí se skupinou dětí ve škole, prostorách neziskových organizací, nízkoprahových zařízení nebo charity. Mentor úzce spolupracuje s pedagogem – tvoří pro práci se skupinou jeden tým.

„Snažíme se a jsme rádi, že se daří vybrat pro děti a mládež takové osobnosti z řad Romů, které dosáhly celospolečenského uznání v některé z oblasti umění, současně se netají i v dnešní z tohoto ohledu nelehké době se svojí romskou identitou a mohou tak být inspirací mládeži nejen romské, ale i té ne romské. Projekt totiž pracuje se smíšenými skupinami dětí a mládeže. Doufáme, že vyroste v budoucnu víc návrhářů jako je do mentora zapojený a cenami ověnčený Pavel Berky nebo akademická malířka Laďislava Gažiová, jenž získala rovněž řadu ocenění, například Cenu kritiky za malbu a řada dalších, kterým patří dík“, říká předsedkyně sdružení Jarmila Balážová.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Přečteno: 965x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo