romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V pátek proběhne závěrečný workshop projektu Romský mentor v Divadle v Korunní

ČR, 11.6.2013 9:03, (ROMEA)
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).
Projekt Romský mentor v Ostravě (FOTO: ROMEA).

V pátek, 14.6.2013 od 12:30 se koná závěrečný workshop integračního projektu Romský mentor v pražském Divadle v Korunní.

Romský mentor je projekt, který do České republiky přinesla organizace Open Society Foundations (OSF) v rámci Programu umění a kultura Budapešť a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt zároveň úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a Slovensku.

Na závěrečném workshopu se setkají všichni účastníci projektu z České republiky, vystoupí dva z respektovaných mentorů, zpěvačka Pavlína Matiová a raper Lukrecius Chang.

Děti si prostřednictvím interaktivních workshopů vyzkouší jiné umělecké oblasti i s dalšími mentory - módním návrhářem Pavlem Berkym, akademickou malířkou Laďou Gažiovou, hudebníkem Ivanem Kandráčem, předsedkyní občanského sdružení Marcelou Surmajovou, spisovatelkou a překladatelkou Evou Danišovou a baletkou Bibianou Polákovou.  

Hlavním cílem projektu Romský mentor je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury ve školách.

„Romský mentor“ je respektovaný romský profesionál. Mentoři se během školního roku pravidelně scházejí se skupinou dětí ve škole, prostorách neziskových organizací, nízkoprahových zařízení nebo charity. Mentor úzce spolupracuje s pedagogem – tvoří pro práci se skupinou jeden tým.

„Snažíme se a jsme rádi, že se daří vybrat pro děti a mládež takové osobnosti z řad Romů, které dosáhly celospolečenského uznání v některé z oblasti umění, současně se netají i v dnešní z tohoto ohledu nelehké době se svojí romskou identitou a mohou tak být inspirací mládeži nejen romské, ale i té ne romské. Projekt totiž pracuje se smíšenými skupinami dětí a mládeže. Doufáme, že vyroste v budoucnu víc návrhářů jako je do mentora zapojený a cenami ověnčený Pavel Berky nebo akademická malířka Laďislava Gažiová, jenž získala rovněž řadu ocenění, například Cenu kritiky za malbu a řada dalších, kterým patří dík“, říká předsedkyně sdružení Jarmila Balážová.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Přečteno: 964x

 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Vzdělávání



HLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo