romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Plzni se spojili občané, sdružení a politické strany proti neonacistům

Plzeň, 20.8.2013 11:36, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23:30)
Proti neonacistům se 24. 8. 2013 v Plzni postaví celá řada lidí.
Proti neonacistům se 24. 8. 2013 v Plzni postaví celá řada lidí.

Centrem Plzně by v sobotu 24. srpna 2013 měl projít pochod neonacistů. Jde o den, na který extremisté ohlásili protiromské pochody v pěti krajích ČR. Proti neonacistům se v Plzni postaví celá řada lidí. Server Romea.cz zveřejňuje pozvánku na Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu v plném znění.

Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu v Plzni

Na 24. srpna je do Plzně nahlášena rasistická protiromská demonstrace spolu s pochodem skrze Petrohrad, pořádaná sympatizanty extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), nástupnické formace zakázané neonacistické Dělnické strany. Navazuje na obdobné akce, které sympatizanti rasistických iniciativ pořádají v posledních měsících v mnoha místech země. V Plzni se, na rozdíl od řady míst, kde podobné akce v nedávné minulosti proběhly, spojují občané, neziskové organizace a politici, aby společně dali najevo, že odmítají pokusy neonacistů o vyvolávání nesnášenlivosti. Plzeňanky a Plzeňané jsou v sobotu zváni na občanské shromáždění proti rasové nesnášenlivosti.

Vyzýváme všechny Plzeňanky a Plzeňany, kterým se stejně jako nám nelíbí neonacistické provokace, aby se v sobotu připojili k našemu občanskému protestu

"Vyzýváme všechny Plzeňanky a Plzeňany, kterým se stejně jako nám nelíbí neonacistické provokace, aby se v sobotu připojili k našemu občanskému protestu, který se koná od 14.30 na schodech před Komerční bankou na Anglickém nábřeží v Plzni, a vyjádřili tak spolu s námi nenásilnou formou svůj nesouhlas s plánovanou provokací," říká Martin Marek, mluvčí občanské iniciativy "V Plzni nácky nechceme".

"K naší výzvě se do dnešního dne připojilo již 19 iniciativ, mezi kterými jsou občanská sdružení, politické strany," doplňuje Martin Marek.

Občanské shromáždění před Komerční bankou je řádně ohlášeno a podpořilo ho 19 plzeňských sdružení, iniciativ a politických stran: Plzeňané o.s., HUMR o.s., Johan o.s., iniciativa Plzeň na kole, Strana zelených Plzeň, Děti Země Plzeň, Česká pirátská strana - Plzeňský kraj, Člověk v tísni Plzeň o.p.s., In Iustititia o.s., Ponton o.s., Plzeň proti rasismu, Food not Bombs Plzeň, TOP 09 regionální sdružení Plzeňsko, Žonglér, Tady a teď o.p.s., Plzeňská aliance, Plzeň 2015 o.p.s. a další.

V průběhu shromáždění vystoupí několik řečníků a na místě bude možné si například vyrobit vlastní transparent. Prvním řečníkem na shromáždění bude Mons. František Radkovský, biskup plzeňský, který shromáždění vyjádřil svou plnou podporu.

“Chceme jasně ukázat, že v Plzni nehodláme pasivně přihlížet pokusům o vyvolávání nenávisti, strachu a nesnášenlivosti. Jsme přesvědčeni, že občané oceňující demokracii a solidaritu nemají sedět doma, když se naším městem chystají pochodovat lidé přímo spojení s neonacistickým prostředím,“ říká Petr Vaněk, mluvčí občanské iniciativy "V Plzni nácky nechceme".

„Bohužel, k rasistům se v poslední době přidává i spousta obyčejných lidí. V Člověku v tísni dobře víme, jak se jejich životní situace v poslední době zhoršuje. Věřím však ve zdravý rozum Plzeňáků. Snad chápou, že za jejich dluhy nebo ztrátu práce nemohou Romové,“ doufá Aleš Kavalír ze společnosti Člověk v tísni.

Základní informace k shromáždění:

  • Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu
  • Prostor před Komerční bankou, Anglické nábřeží Plzeň
  • Sobota 24. srpna 2013 od 14.30 hod
  • web: www.vplzninackynechceme.cz
  • fb: www.tinyurl.com/vplzninackynechceme
Přečteno: 4367x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Pochod, Neonacismus, Rasismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo