romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze proběhne Festival RomAcademy: Dny živé romštiny

8.11.2016 11:02
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Na konci listopadu se uskuteční festival RomAcademy jehož cílem je propagovat romský jazyk především mladé generaci Romů a představit romštinu jako rovnocenného partnera češtiny a přispět k její přítomnosti ve veřejném prostoru.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry“, dodala Ryvolová.

Festival se uskuteční ve dnech 28. – 29. listopadu 2016, pořádá jej Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Odehrávat se bude na Malé scéně divadla Minor.

V pondělí začne od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman, herec Zdeňek Godly. Přidá se i přední maďarská romská aktivistka Agnes Daróczi, která v roce 1979 organizovala první výstavu výtvarného umění maďarských romských samouků. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová.

V úterý 29. 11. návštěvníky opět čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista.
Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Festival se také věnuje romským dětem ze znevýhodněného sociálního prostředí. V rámci tohoto festivalu si děti poslechnou romské tradiční pohádky a naučí se několik romských říkadel a písniček.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hotvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také Zbyňka Andrše, vyučujícího romštiny.

Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Domácí, Kultura, Romský jazyk, Romština, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo