romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze proběhne Festival RomAcademy: Dny živé romštiny

8.11.2016 11:02
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Na konci listopadu se uskuteční festival RomAcademy jehož cílem je propagovat romský jazyk především mladé generaci Romů a představit romštinu jako rovnocenného partnera češtiny a přispět k její přítomnosti ve veřejném prostoru.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry“, dodala Ryvolová.

Festival se uskuteční ve dnech 28. – 29. listopadu 2016, pořádá jej Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Odehrávat se bude na Malé scéně divadla Minor.

V pondělí začne od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman, herec Zdeňek Godly. Přidá se i přední maďarská romská aktivistka Agnes Daróczi, která v roce 1979 organizovala první výstavu výtvarného umění maďarských romských samouků. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová.

V úterý 29. 11. návštěvníky opět čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista.
Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Festival se také věnuje romským dětem ze znevýhodněného sociálního prostředí. V rámci tohoto festivalu si děti poslechnou romské tradiční pohádky a naučí se několik romských říkadel a písniček.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hotvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také Zbyňka Andrše, vyučujícího romštiny.

Přečteno: 771x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Domácí, Kultura, Romský jazyk, Romština, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo