romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze proběhne Festival RomAcademy: Dny živé romštiny

8.11.2016 11:02
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Na konci listopadu se uskuteční festival RomAcademy jehož cílem je propagovat romský jazyk především mladé generaci Romů a představit romštinu jako rovnocenného partnera češtiny a přispět k její přítomnosti ve veřejném prostoru.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry“, dodala Ryvolová.

Festival se uskuteční ve dnech 28. – 29. listopadu 2016, pořádá jej Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Odehrávat se bude na Malé scéně divadla Minor.

V pondělí začne od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman, herec Zdeňek Godly. Přidá se i přední maďarská romská aktivistka Agnes Daróczi, která v roce 1979 organizovala první výstavu výtvarného umění maďarských romských samouků. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová.

V úterý 29. 11. návštěvníky opět čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista.
Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Festival se také věnuje romským dětem ze znevýhodněného sociálního prostředí. V rámci tohoto festivalu si děti poslechnou romské tradiční pohádky a naučí se několik romských říkadel a písniček.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hotvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také Zbyňka Andrše, vyučujícího romštiny.

Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Domácí, Kultura, Romský jazyk, Romština, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo