romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze proběhne Festival RomAcademy: Dny živé romštiny

8.11.2016 11:02
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Na konci listopadu se uskuteční festival RomAcademy jehož cílem je propagovat romský jazyk především mladé generaci Romů a představit romštinu jako rovnocenného partnera češtiny a přispět k její přítomnosti ve veřejném prostoru.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry“, dodala Ryvolová.

Festival se uskuteční ve dnech 28. – 29. listopadu 2016, pořádá jej Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Odehrávat se bude na Malé scéně divadla Minor.

V pondělí začne od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman, herec Zdeňek Godly. Přidá se i přední maďarská romská aktivistka Agnes Daróczi, která v roce 1979 organizovala první výstavu výtvarného umění maďarských romských samouků. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová.

V úterý 29. 11. návštěvníky opět čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista.
Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Festival se také věnuje romským dětem ze znevýhodněného sociálního prostředí. V rámci tohoto festivalu si děti poslechnou romské tradiční pohádky a naučí se několik romských říkadel a písniček.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hotvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také Zbyňka Andrše, vyučujícího romštiny.

Přečteno: 741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Domácí, Kultura, Romský jazyk, Romština, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo