romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vězeňský objekt hodonínského tábora bude zpřístupněn v pouze v době pietního aktu

Hodonín u Kunštátu, 14.8.2012 12:20, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Památku obětí romského holocaustu z bývalého hodonínského protektorátního tábora uctí v neděli v Hodoníně u Kunštátu. K této příležitosti Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského zpřístupní veřejnosti jediný dochovaný a zrekonstruovaný vězeňský objekt v areálu bývalého tábora. Pietní shromáždění naplánovalo brněnské Muzeum romské kultury na tuto neděli. Jednadvacátého srpna totiž uplyne devětašedesát let od největšího transportu romských vězňů z Hodonína do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Program piety začne v jedenáct hodin mší svatou v areálu bývalého takzvaného cikánského tábora. „Jako již tradičně potom v poledne uctíme památku obětí u památníku Žalov," řekla Martina Zuzaňáková z Muzea romské kultury. Ten muzeum postavilo v devadesátých letech na místě masového hrobu lidí, kteří v táboře zahynuli. „Za dobu existence cikánského tábora tam zahynulo přes dvě stě lidí. Asi sedmdesát je jich pohřbeno na hřbitově v Černovicích. Potom mrtvé začali pohřbívat do masových hrobů v lese kousek od tábora," dodala Zuzaňáková pro blanensky denik.cz.

Program bude pokračovat slavnostní vernisáží ve zrekonstruovaném vězeňském baráku a o půl třetí se pietní shromáždění přemístí na hřbitov do Černovic. K příležitosti pietního aktu se veřejnosti otevřou i brány tábora, kde Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského z pověření vlády buduje nový památník. „Zatím jsme zrekonstruovali jediný dochovaný vězeňský barák, ve kterém v den shromáždění pořádáme speciální výstavu," řekla ředitelka Národního pedagogického muzea Markéta Pánková. V opraveném vězeňském baráku návštěvníci uvidí expozici o budování památníku a o historii tábora. „Budova bude otevřená jen pro tento den, po pietním shromáždění ji zase zavřeme a budeme pokračovat dál ve stavebních pracích. Památník má být dokončen za tři roky," dodala Pánková pro denik.cz.

Pietního aktu se zúčastní i náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová a ministr školství Petr Fiala. „Dále přijede například i zástupce britského velvyslanectví," dodala Zuzaňáková pro blanensky denik.cz.

vrf, denik.cz
Přečteno: 815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hodonín u Kunštátu, Holocaust, Pietní akce, Nacismus, MuzeumHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo