romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstava Já, uprchlík představí příběhy lidí v mezní životní situaci

6.2.2017 11:09
Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy "Já, uprchlík" (Foto: Jana Plavec)

V pátek 10. února od 20 hodin bude v letenské kavárně Park Cafe zahájena vernisáž reportážních fotografií Jany Plavec Já, uprchlík. Výstava je věnována všem obětem bezpochyby největší humanitární krize od dob 2. světové války a okem zkušené dobrovolnice zachycuje osudy jednotlivců, kteří ztroskotali v bezčasí na hranicích evropských států.

Problém, o němž se přestává mluvit

Zhruba dvacet pečlivě vybraných momentek s naléhavostí ilustruje příběhy konkrétních běženců, s nimiž se fotografka setkala v provizorních uprchlických táborech či bezprostředně po vylodění člunů na břehu „nového světa“. Snímky zachycující prudké emoce – nejistotu, strach, šok i dojetí, jsou mementem tragédie statisíců lidí, kteří v úsilí o nalezení lepších podmínek pro životy své a svých dětí prchají ze zemí stižených válečným konfliktem, nestabilní politickou situací nebo chudobou. Přestože autorka příběhy fotografovaných uprchlíků většinou zná, stojí vystavované snímky záměrně samy o sobě a namísto komentáře nechávají mluvit tíhu okamžiku. Načasování vernisáže je také připomínkou, že jde o problém, který sice pomalu opouští stránky denního zpravodajství, v jádru se však nejenže nemění, ale vzhledem k významným posunům v celosvětovém rozložení politických sil lze nejspíš očekávat jeho postupné zhoršování.

O autorce

Jana Plavec (*1979) je autorka, jejíž umělecká dráha je v současnosti na vzestupu. Vystudovala Fotoacademii v Amsterdamu se specializací na dokumentární tvorbu. Ve své práci se soustředí na minority a společensky znevýhodněné jedince či skupiny obyvatel ve snaze zachytit jejich každodenní život. Zajímá ji zejména interakce lidí a jejich okolí a jejich vzájemné ovlivňování. V posledních letech se soustředí mimo jiné na téma uprchlické krize očima dobrovolníka, sama se takto účastnila dobrovolných misí v Srbsku (Berkasovo), Chorvatsku (Opatovac), v Řecku (Idomeni, Lesbos) a v Rakousku, z těchto lokací pochází i soubor snímků k výstavě: „Já, uprchlík“.

Přítomnost děl Jany Plavec ve veřejném prostoru a neustále se rozrůstající portfolio korunovalo několik významných ocenění a nedávno též nominace do prestižní mezinárodní fotografické soutěže Unseen Dummy Awards 2016. Na fotografiích Jany Plavec upoutá zejména niterný vhled, osobní nasazení a cit pro zachycení výjimečnosti. Její momentky nabízejí mimořádnou autentičnost a emotivitu, která nikdy nepřekračuje hranice sociálního kýče. Více o autorce Janě Plavec naleznete zde a zde.

Benefice

Výstava je plánovaná jako benefiční – veškeré vybrané vstupné bude použito na pokrytí finančních nákladů výstavy a ke konkrétním humanitárním účelům směřujícím k přímé pomoci lidem, kteří se nacházejí v bezvýchodné situaci uprchlíka. Po skončení výstavy bude též možné jednotlivé (signované) fotografie zakoupit – takto získané finance budou použity stejným způsobem.

adg, TZ PR Jany Plavec
Přečteno: 1914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Výstava, fotografie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo