romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstava Já, uprchlík představí příběhy lidí v mezní životní situaci

6.2.2017 11:09
Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy "Já, uprchlík" (Foto: Jana Plavec)

V pátek 10. února od 20 hodin bude v letenské kavárně Park Cafe zahájena vernisáž reportážních fotografií Jany Plavec Já, uprchlík. Výstava je věnována všem obětem bezpochyby největší humanitární krize od dob 2. světové války a okem zkušené dobrovolnice zachycuje osudy jednotlivců, kteří ztroskotali v bezčasí na hranicích evropských států.

Problém, o němž se přestává mluvit

Zhruba dvacet pečlivě vybraných momentek s naléhavostí ilustruje příběhy konkrétních běženců, s nimiž se fotografka setkala v provizorních uprchlických táborech či bezprostředně po vylodění člunů na břehu „nového světa“. Snímky zachycující prudké emoce – nejistotu, strach, šok i dojetí, jsou mementem tragédie statisíců lidí, kteří v úsilí o nalezení lepších podmínek pro životy své a svých dětí prchají ze zemí stižených válečným konfliktem, nestabilní politickou situací nebo chudobou. Přestože autorka příběhy fotografovaných uprchlíků většinou zná, stojí vystavované snímky záměrně samy o sobě a namísto komentáře nechávají mluvit tíhu okamžiku. Načasování vernisáže je také připomínkou, že jde o problém, který sice pomalu opouští stránky denního zpravodajství, v jádru se však nejenže nemění, ale vzhledem k významným posunům v celosvětovém rozložení politických sil lze nejspíš očekávat jeho postupné zhoršování.

O autorce

Jana Plavec (*1979) je autorka, jejíž umělecká dráha je v současnosti na vzestupu. Vystudovala Fotoacademii v Amsterdamu se specializací na dokumentární tvorbu. Ve své práci se soustředí na minority a společensky znevýhodněné jedince či skupiny obyvatel ve snaze zachytit jejich každodenní život. Zajímá ji zejména interakce lidí a jejich okolí a jejich vzájemné ovlivňování. V posledních letech se soustředí mimo jiné na téma uprchlické krize očima dobrovolníka, sama se takto účastnila dobrovolných misí v Srbsku (Berkasovo), Chorvatsku (Opatovac), v Řecku (Idomeni, Lesbos) a v Rakousku, z těchto lokací pochází i soubor snímků k výstavě: „Já, uprchlík“.

Přítomnost děl Jany Plavec ve veřejném prostoru a neustále se rozrůstající portfolio korunovalo několik významných ocenění a nedávno též nominace do prestižní mezinárodní fotografické soutěže Unseen Dummy Awards 2016. Na fotografiích Jany Plavec upoutá zejména niterný vhled, osobní nasazení a cit pro zachycení výjimečnosti. Její momentky nabízejí mimořádnou autentičnost a emotivitu, která nikdy nepřekračuje hranice sociálního kýče. Více o autorce Janě Plavec naleznete zde a zde.

Benefice

Výstava je plánovaná jako benefiční – veškeré vybrané vstupné bude použito na pokrytí finančních nákladů výstavy a ke konkrétním humanitárním účelům směřujícím k přímé pomoci lidem, kteří se nacházejí v bezvýchodné situaci uprchlíka. Po skončení výstavy bude též možné jednotlivé (signované) fotografie zakoupit – takto získané finance budou použity stejným způsobem.

adg, TZ PR Jany Plavec
Přečteno: 1884x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Výstava, fotografie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo