romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstava Já, uprchlík představí příběhy lidí v mezní životní situaci

6.2.2017 11:09
Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy "Já, uprchlík" (Foto: Jana Plavec)

V pátek 10. února od 20 hodin bude v letenské kavárně Park Cafe zahájena vernisáž reportážních fotografií Jany Plavec Já, uprchlík. Výstava je věnována všem obětem bezpochyby největší humanitární krize od dob 2. světové války a okem zkušené dobrovolnice zachycuje osudy jednotlivců, kteří ztroskotali v bezčasí na hranicích evropských států.

Problém, o němž se přestává mluvit

Zhruba dvacet pečlivě vybraných momentek s naléhavostí ilustruje příběhy konkrétních běženců, s nimiž se fotografka setkala v provizorních uprchlických táborech či bezprostředně po vylodění člunů na břehu „nového světa“. Snímky zachycující prudké emoce – nejistotu, strach, šok i dojetí, jsou mementem tragédie statisíců lidí, kteří v úsilí o nalezení lepších podmínek pro životy své a svých dětí prchají ze zemí stižených válečným konfliktem, nestabilní politickou situací nebo chudobou. Přestože autorka příběhy fotografovaných uprchlíků většinou zná, stojí vystavované snímky záměrně samy o sobě a namísto komentáře nechávají mluvit tíhu okamžiku. Načasování vernisáže je také připomínkou, že jde o problém, který sice pomalu opouští stránky denního zpravodajství, v jádru se však nejenže nemění, ale vzhledem k významným posunům v celosvětovém rozložení politických sil lze nejspíš očekávat jeho postupné zhoršování.

O autorce

Jana Plavec (*1979) je autorka, jejíž umělecká dráha je v současnosti na vzestupu. Vystudovala Fotoacademii v Amsterdamu se specializací na dokumentární tvorbu. Ve své práci se soustředí na minority a společensky znevýhodněné jedince či skupiny obyvatel ve snaze zachytit jejich každodenní život. Zajímá ji zejména interakce lidí a jejich okolí a jejich vzájemné ovlivňování. V posledních letech se soustředí mimo jiné na téma uprchlické krize očima dobrovolníka, sama se takto účastnila dobrovolných misí v Srbsku (Berkasovo), Chorvatsku (Opatovac), v Řecku (Idomeni, Lesbos) a v Rakousku, z těchto lokací pochází i soubor snímků k výstavě: „Já, uprchlík“.

Přítomnost děl Jany Plavec ve veřejném prostoru a neustále se rozrůstající portfolio korunovalo několik významných ocenění a nedávno též nominace do prestižní mezinárodní fotografické soutěže Unseen Dummy Awards 2016. Na fotografiích Jany Plavec upoutá zejména niterný vhled, osobní nasazení a cit pro zachycení výjimečnosti. Její momentky nabízejí mimořádnou autentičnost a emotivitu, která nikdy nepřekračuje hranice sociálního kýče. Více o autorce Janě Plavec naleznete zde a zde.

Benefice

Výstava je plánovaná jako benefiční – veškeré vybrané vstupné bude použito na pokrytí finančních nákladů výstavy a ke konkrétním humanitárním účelům směřujícím k přímé pomoci lidem, kteří se nacházejí v bezvýchodné situaci uprchlíka. Po skončení výstavy bude též možné jednotlivé (signované) fotografie zakoupit – takto získané finance budou použity stejným způsobem.

adg, TZ PR Jany Plavec
Přečteno: 1892x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Výstava, fotografie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo