romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzpomínkový večer věnovaný Andreji Giňovi doplní divadlo i živá hudba

10.11.2015 14:50
Andrej Giňa. (FOTO: Lukáš Houdek)
Andrej Giňa. (FOTO: Lukáš Houdek)

Přátelé, spolupracovníci a obdivovatelé tvorby Andreje Giňi srdečně zvou na vzpomínkový večer Kovlo romano jilo/ Laskavé romské srdce. Hudební i spisovatelskou činnost, humor, činorodost i nevšední život významného romského autora si můžete připomenout 19. listopadu od 19:00 v Knihovně Václava Havla, která od samého počátku své existence (a zejména v osobě básníka a prozaika Jáchyma Topola) působí jako patron romské literatury.

Z podnětu vnuček Andreje Giňi Denisy a Stanislavy Mikových a v režii romistek Karolíny Ryvolové a Heleny Sadílkové vznikl celovečerní program, jehož součástí bude kromě čtení z vydaných děl Andreje Giňi také dramatizace jedné z jeho povídek v režii romského sdružení AraArt.

Na spisovatele, který byl též autorem i interpretem písní a zakladatelem skupiny Rytmus 84, budou prostřednictvím živé hudby vzpomínat také muzikanti z Rokycan, takto členové známých skupin Kale či Le čhavendar. Specialitou večera pak bude čtení z dosud nepublikovaných textů Andreje Giňi, tedy z materiálu, jehož vydání se v současné době teprve chystá.

Andrej Giňa (1936–2015) byl činovník Svazu Cikánů-Romů, neúnavný bojovník za práva Romů, ochránce romštiny a především spisovatel. Zemřel po dlouhé a vážné nemoci. Po dlouhém čekání se v roce 2013 konečně dočkal i své vysněné knihy, kterou pod titulem Paťiv: Ještě víme, co je úcta vydalo nakladatelství Triáda.

Přečteno: 636x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Andrej Giňa, úmrtí, Vzpomínková akce, Kultura, Literatura, divadlo, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo