romea - logo
16. října 2019 (středa)
svátek má Havel
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzpomínkový večer věnovaný Andreji Giňovi doplní divadlo i živá hudba

10.11.2015 14:50
Andrej Giňa. (FOTO: Lukáš Houdek)
Andrej Giňa. (FOTO: Lukáš Houdek)

Přátelé, spolupracovníci a obdivovatelé tvorby Andreje Giňi srdečně zvou na vzpomínkový večer Kovlo romano jilo/ Laskavé romské srdce. Hudební i spisovatelskou činnost, humor, činorodost i nevšední život významného romského autora si můžete připomenout 19. listopadu od 19:00 v Knihovně Václava Havla, která od samého počátku své existence (a zejména v osobě básníka a prozaika Jáchyma Topola) působí jako patron romské literatury.

Z podnětu vnuček Andreje Giňi Denisy a Stanislavy Mikových a v režii romistek Karolíny Ryvolové a Heleny Sadílkové vznikl celovečerní program, jehož součástí bude kromě čtení z vydaných děl Andreje Giňi také dramatizace jedné z jeho povídek v režii romského sdružení AraArt.

Na spisovatele, který byl též autorem i interpretem písní a zakladatelem skupiny Rytmus 84, budou prostřednictvím živé hudby vzpomínat také muzikanti z Rokycan, takto členové známých skupin Kale či Le čhavendar. Specialitou večera pak bude čtení z dosud nepublikovaných textů Andreje Giňi, tedy z materiálu, jehož vydání se v současné době teprve chystá.

Andrej Giňa (1936–2015) byl činovník Svazu Cikánů-Romů, neúnavný bojovník za práva Romů, ochránce romštiny a především spisovatel. Zemřel po dlouhé a vážné nemoci. Po dlouhém čekání se v roce 2013 konečně dočkal i své vysněné knihy, kterou pod titulem Paťiv: Ještě víme, co je úcta vydalo nakladatelství Triáda.

Přečteno: 640x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Andrej Giňa, úmrtí, Vzpomínková akce, Kultura, Literatura, divadlo, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo