romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzpomínkový večer věnovaný Andreji Giňovi doplní divadlo i živá hudba

10.11.2015 14:50
Andrej Giňa. (FOTO: Lukáš Houdek)
Andrej Giňa. (FOTO: Lukáš Houdek)

Přátelé, spolupracovníci a obdivovatelé tvorby Andreje Giňi srdečně zvou na vzpomínkový večer Kovlo romano jilo/ Laskavé romské srdce. Hudební i spisovatelskou činnost, humor, činorodost i nevšední život významného romského autora si můžete připomenout 19. listopadu od 19:00 v Knihovně Václava Havla, která od samého počátku své existence (a zejména v osobě básníka a prozaika Jáchyma Topola) působí jako patron romské literatury.

Z podnětu vnuček Andreje Giňi Denisy a Stanislavy Mikových a v režii romistek Karolíny Ryvolové a Heleny Sadílkové vznikl celovečerní program, jehož součástí bude kromě čtení z vydaných děl Andreje Giňi také dramatizace jedné z jeho povídek v režii romského sdružení AraArt.

Na spisovatele, který byl též autorem i interpretem písní a zakladatelem skupiny Rytmus 84, budou prostřednictvím živé hudby vzpomínat také muzikanti z Rokycan, takto členové známých skupin Kale či Le čhavendar. Specialitou večera pak bude čtení z dosud nepublikovaných textů Andreje Giňi, tedy z materiálu, jehož vydání se v současné době teprve chystá.

Andrej Giňa (1936–2015) byl činovník Svazu Cikánů-Romů, neúnavný bojovník za práva Romů, ochránce romštiny a především spisovatel. Zemřel po dlouhé a vážné nemoci. Po dlouhém čekání se v roce 2013 konečně dočkal i své vysněné knihy, kterou pod titulem Paťiv: Ještě víme, co je úcta vydalo nakladatelství Triáda.

Přečteno: 655x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Andrej Giňa, úmrtí, Vzpomínková akce, Kultura, Literatura, divadlo, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo