romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

15. jubilejní ročník festivalu Khamoro chystá tři koncerty Gypsy jazzu

Praha, 10.5.2013 9:21, (ROMEA)
Khamoro 2012 - defilé skupin centrem města. Foto: František Kostlán
Khamoro 2012 - defilé skupin centrem města. Foto: František Kostlán

Koncem května odstartuje v české metropoli 15. jubilejní ročník Světového romského festivalu Khamoro. Za jeho organizací stojí už od roku 1999 občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním ročníkem festivalu Khamoro převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Od pondělí 27. května do neděle 2. června  proběhnou v Praze kromě řady koncertů světově uznávaného žánru gypsy jazzu také koncerty tradiční romské hudby. Server Romea.cz, který je jedním z mediálních partnerů festivalu Khamoro, vám postupně přinese ukázky všech účinkujících kapel, které si budete moci během konání svátku romské kultury vychutnat naživo.

FEIGELI PRISOR BAND – Nizozemí

Feigeli Prisor, pro něhož jsou charakteristická kytarová sóla, cit pro přesné rytmy a citlivé melodie, tvoří společně s Sendelo Schäferem ovládajícím rytmickou kytaru a Peterem Krijnenem hrajícím na kontrabas ojedinělé jazzové trio. Tato formace z Nizozemí je již od počátku ovlivněna gypsy jazzem a gypsy swingem. Ať už kapela hraje nejznámější písně gypsy jazzu nebo své vlastní kusy, vždy mají posluchači možnost obdivovat jejich bravurní techniku a smysl pro detail.
FEIGELI PRISOR BAND můžete vidět: 27. 5. / 21:00 Jazz Dock

YORGUI LOEFFLER QUARTET – Francie

Nadaný kytarista Yourgui Loeffler patří k nové generaci představitelů gypsy jazzu, který se hlásí k odkazu Django Reinhardta. Jeho stylu je vlastní zejména svižné tempo a technická preciznost. Za svoji kariéru vyvinul vlastní techniku a specifické frázování, jeho levá ruka a smysl pro gypsy rytmy tak vzbuzuje pozornost mnoha odborníků. Pozoruhodné na Yourgim je také to, že hraje pouze instinktivně a nečte z not. Spolu se svým bratrem Gigim ovládajícím rytmickou kytaru a bratrancem Ginem hrajícím na kontrabas vytvořili v roce 1999 trio, zanedlouho se k nim přidal ještě pianista Vincent, což dalo vzniknout tomuto jedinečnému instrumentálnímu spojení.
YORGUI LOEFFLER QUARTET můžete vidět 28. 5. /21:00 Jazz Dock

OPUS 4 - Francie

Francouzští OPUS 4 se ve své tvorbě sice přiklánějí k dědictví Django Reindhardta, ale sami svůj vytříbený styl nazývají „vokálový gypsy swing“, k tradičnímu gypsy jazzu a gypsy swingu totiž přidali navíc vokály. Tito čtyři profesionální muzikanti východoevropského původu ve svém rozmanitém repertoáru vychází nejen z tradice Reindhardtova odkazu, ale v jejich podání se tradice mísí také s folkem i současnými jazzovými styly. Frontman kvarteta Serge Camps za svou kariéru vystupoval i v nejprestižnějších světových koncertních halách jako je Carnegie Hall či the Royal Albert Hall. Svoji nezaměnitelnou energii předávají pomocí dvou kytar, houslí a kontrabasu posluchačům po celém světě.
OPUS 4 můžete vidět 29. 5. /21:00 Jazz Dock


Přečteno: 471x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro 2013, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo