romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Banda ne moc šikovně převlečených nácků" ze skupiny Ortel boduje v Českém slavíku

Praha, 7.11.2014 10:45, (ROMEA)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Podle průběžných výsledků letošní ankety Český Slavík figuruje v první desítce mezi skupinami i neonacistická kapela Ortel z Plzně. Nenávistné texty skupiny Ortel jsou namířeny především na Romy a náboženské menšiny.

O spojení kapely Ortel s extremisty svědčí například to, že píseň Hadr se stala hymnou neonacistické Dělnické strany, která byla rozpuštěna.

Výňatek z pravidel ankety

Pořadatel si vyhrazuje právo vyřadit z ankety zpěváka, zpěvačku nebo hudební skupinu, jejichž verbální nebo obrazové projevy mohou být v rozporu s právním řádem České republiky, nebo porušují zásady dobrých mravů, či zásady elementární lidské slušnosti. Jde například o projevy, které mohou podporovat myšlenky nebo hnutí směřující k potlačování lidských práv a svobod, podporovat rasovou nenávist, vybízet k násilí nebo páchání trestné činnosti, ohrožovat výchovu dětí nebo texty, které nad společensky obecně akceptovatelnou mez obsahují hrubá, vulgární a urážlivé výrazy nebo formulace apod.

"To, co se nedaří na politické scéně, se tito bílí bojovníci snaží vynahradit na poli hudebním. A kde jinde se dá najít nejúrodnější půda pro krypto-rasistické a latentně white power žvásty než mezi fanoušky českého rocku (rozuměj pivního bigbeatu)? A tak vznikla kapela Ortel," píše o skupině Ortel na serveru G.cz Vojtěch Libich, který podrobně vyjmenovává důvody proč je skupina Ortel "banda ne moc šikovně převlečených nácků."

Zakladatel skupiny Ortel, který si říká Tomáš Ortel, je také zakladatelem kultovní neonacistické kapely Conflict 88. Číslice 88 jsou neonacistický kryptogram pro pozdrav heil Hitler. V kapele Ortel však tento neonacista vystupuje umírněně. "Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek," upozorňuje Vojtěch Libich.

Kluby, ve kterých kapela Ortel koncertuje často čelí bojkotu ze strany ostatních kapel. Například minulý měsíc plzeňská skupina Positive Mind spolu s kapelami Emmett Brown a Donnie Darko zrušily své koncerty v pražském klubu Kain, který poskytl prostor skupině Ortel.

"Zvyšování popularity tohoto uskupení má pak na svědomí pochody (nejen) latentních nacionalistů Plzní (členové Ortel jdou v první řadě). Vlastenectví v této formě a projevu nepodporujeme. Myslete si o tom, co chcete, nicméně produkce klubu je pořádá zcela vědomě. Kapela Ortel se nám také pomalu, ale jistě vkrádá do rádií a do celkově většího podvědomí posluchačů. Toto není správné a pokud nesouhlasíte, zkuste si dát tu práci a najít si například na Wikipedii něco o české historii. Takže bděte, čtěte a mějte vlastní rozum. Nevymlouvejte se například na romský problém, mějte vlastní názor ohledně problémů a strastí všedního života," uvedla skupina Positive Mind na svém facebookovém profilu.

Přečteno: 7531x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, AnketaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo