romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Časosoběrný fotografický dokument o romské ženě Libuně je k vidění v Praze

13.10.2015 9:55
Jedna z fotografií z cyklu Libuna (FOTO: Iren Stehliová)
Jedna z fotografií z cyklu Libuna (FOTO: Iren Stehliová)

Desítky let fotodokumentaristické práce Iren Stehliové, švýcarské fotografky s českými kořeny, prezentuje Galerie hlavního města Prahy. Základem výstavy, která je součástí festivalu Fotograf, je cyklus Libuna. Zachycuje desítky let ze života ženy z pražské romské komunity, který fotografka dokumentovala až do její předčasné smrti. Dokument a jeho strategie jsou letos tématem zmíněného fotografického festivalu.

Výstava Libuna a jiné eseje se koná v Domě fotografie v Revoluční ulici, kde potrvá až do 24. ledna. Autorka studovala na pražské FAMU, jejími generačními souputníky byli Ivan Lutterer, Jan Malý či Dušan Šimánek. S nimi se dodnes přátelí a dlouhodobě se pohybuje v českém prostředí. Pevné pouto ji pojila také s historičkou fotografie Annou Fárovou, jejíž byla oporou po jejím podpisu Charty 77 i v její práci na pozůstalosti Josefa Sudka.

S cyklem Libuna je jméno Stehliové nejčastěji spojované. S romskou dívkou tohoto jména se autorka seznámila jako studentka na koleji. Téměř tři desítky let si fotografovala v jejím domácím prostředí, s přibývajícími dětmi, vnoučaty i partnery. Výsledkem je kompaktní příběh plný přirozenosti a spontánnosti všech aktérů nespoutaný žádnými estetickými konvencemi, uvádí kurátorka výstavy a ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magda Juříková.

Práce Iren Stehliové má od počátku charakter ucelených fotografických esejů, které vypovídají o lidech a jejich prostředí v delších časových úsecích a je možné je po vzoru filmových dokumentů označit jako časosběrné. Příběh Libuny, kterou fotografovala od roku 1974, doprovází na současné výstavě výběr z dalších cyklů zabývajících se estetikou obchodů, služeb a domácností v minulém režimu.

Cyklus Pražské výlohy je z let 1978 až 1992 a ukazuje výjevy, které dnes znají jen pamětníci socialistického obchodu. Jsou na nich dnes těžko uvěřitelná aranžmá z jednoho druhu výrobku - sterilizovaného zelí, zubní pasty či pracího prášku; jinde spotřební zboží ve výloze obchodů překrývají ideologická hesla a portréty komunistických vůdců. Stehliová své fotografie vystavuje i ve Švýcarsku a zatímco, jak dnes řekla, příběh Libuny je srozumitelný i tam jako univerzální příběh ženy, výlohy Švýcaři prý nechápali.

Přečteno: 1466x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo