romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Časosoběrný fotografický dokument o romské ženě Libuně je k vidění v Praze

13.10.2015 9:55
Jedna z fotografií z cyklu Libuna (FOTO: Iren Stehliová)
Jedna z fotografií z cyklu Libuna (FOTO: Iren Stehliová)

Desítky let fotodokumentaristické práce Iren Stehliové, švýcarské fotografky s českými kořeny, prezentuje Galerie hlavního města Prahy. Základem výstavy, která je součástí festivalu Fotograf, je cyklus Libuna. Zachycuje desítky let ze života ženy z pražské romské komunity, který fotografka dokumentovala až do její předčasné smrti. Dokument a jeho strategie jsou letos tématem zmíněného fotografického festivalu.

Výstava Libuna a jiné eseje se koná v Domě fotografie v Revoluční ulici, kde potrvá až do 24. ledna. Autorka studovala na pražské FAMU, jejími generačními souputníky byli Ivan Lutterer, Jan Malý či Dušan Šimánek. S nimi se dodnes přátelí a dlouhodobě se pohybuje v českém prostředí. Pevné pouto ji pojila také s historičkou fotografie Annou Fárovou, jejíž byla oporou po jejím podpisu Charty 77 i v její práci na pozůstalosti Josefa Sudka.

S cyklem Libuna je jméno Stehliové nejčastěji spojované. S romskou dívkou tohoto jména se autorka seznámila jako studentka na koleji. Téměř tři desítky let si fotografovala v jejím domácím prostředí, s přibývajícími dětmi, vnoučaty i partnery. Výsledkem je kompaktní příběh plný přirozenosti a spontánnosti všech aktérů nespoutaný žádnými estetickými konvencemi, uvádí kurátorka výstavy a ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magda Juříková.

Práce Iren Stehliové má od počátku charakter ucelených fotografických esejů, které vypovídají o lidech a jejich prostředí v delších časových úsecích a je možné je po vzoru filmových dokumentů označit jako časosběrné. Příběh Libuny, kterou fotografovala od roku 1974, doprovází na současné výstavě výběr z dalších cyklů zabývajících se estetikou obchodů, služeb a domácností v minulém režimu.

Cyklus Pražské výlohy je z let 1978 až 1992 a ukazuje výjevy, které dnes znají jen pamětníci socialistického obchodu. Jsou na nich dnes těžko uvěřitelná aranžmá z jednoho druhu výrobku - sterilizovaného zelí, zubní pasty či pracího prášku; jinde spotřební zboží ve výloze obchodů překrývají ideologická hesla a portréty komunistických vůdců. Stehliová své fotografie vystavuje i ve Švýcarsku a zatímco, jak dnes řekla, příběh Libuny je srozumitelný i tam jako univerzální příběh ženy, výlohy Švýcaři prý nechápali.

Přečteno: 1492x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo