romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cyklus Rozpravy dnes v Jihlavě uzavře kapela Terne Čhave

16.12.2016 13:34
Skupina Terne čhave. Foto: Terne čhave
Skupina Terne čhave. Foto: Terne čhave

Závěrečný třetí večer z cyklu Rozpravy bude patřit koncertu úspěšné romsko-české kapely Terne Čhave. Jihlavský DIOD (Divadlo otevřených dveří) jím v pátek 16. prosince uzavře sérii akcí věnovaných romské kultuře, historii i současnosti. Během Rozprav se místnímu publiku představily romské spisovatelky a další slavné a úspěšné osobnosti, romské fotbalové týmy a místní taneční soubory. Koncert kapely, která získala žánrového Anděla a procestovala celou Evropu, bude kromě zábavné a kulturní tečky i oslavou projektů, na kterých spolupracují Romové s Neromy.

„Rozpravy pro nás byly cestou do neznáma a o to víc nás těší mimořádný zájem jihlavského publika o všechny akce, které jsme v rámci tohoto projektu připravili. Ať už to byla projekce filmu FC Roma, nebo cvičení Capoeiry, ukázalo se, že společné kulturní akce mohou překonávat bariéry ve společnosti a pomoci k dnes tolik vzácnému dialogu,“ říká k projektu vedoucí produkce DIODu Adam Hruška.

Předchozí vydání Rozprav v DIODu navštívilo přes 300 diváků – Romů i Neromů, dětí i dospělých, což dokazuje, že pořádání podobných akcí má v Jihlavě smysl.

Projekt byl podpořen v rámci grantu Velvyslanectví USA v Praze. Akce je od 20.00 otevřená všem bez rozdílu zdarma.

O kapele:

Terne Čhave představují na české hudební scéně v mnoha ohledech ojedinělý fenomén. Počátky kapely sahají až do 80. let minulého století, kdy se poprvé objevila na plzeňské Portě. Mladí Romové hrající folk s romskými kořeny sklízeli u publika úspěchy. Po několika nepříjemných zážitcích s tehdejšími skinheads se na několik let odmlčeli. Nebyli by to však Terne Čhave, kdyby se po pár letech znovu nesešli, silnější než kdy předtím.

V roce 2001, tedy rok po návratu, získali ocenění na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané a stali se jedním z největších objevů roku. Od té doby vydali čtyři alba, spolupracovali se Zuzanou Navarovou, Idou Kelarovou nebo neméně slavnou romskou kapelou Točkolotoč a odehráli stovky koncertů v ČR i v zahraničí (včetně festivalů Sziget nebo Colours of Ostrava) a bodovali i v evropské hitparádě world music. Romské hudebníky doplnili hudebníci neromští a vývoj jejich hudebního stylu směřoval od folku přes world music až po styl, který si příznačně nazvali Rom'n'Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl žánrové ocenění Anděl za desku More, love! Více informací o kapele najdete zde.

„Terne Čhave jsou kapelou, která má potenciál oslovit všechny lidi bez rozdílu, Romy i Neromy. Na rozdíl od ostatních romských kapel Terne Čhave sice čerpají z romských hudebních tradic, ale nebojí se je obohatit o prvky jazzu, ska, nebo dokonce i punku. Ač jsou v kapele i Neromové, texty jsou psány převážně v romštině. To kapele umožňuje se i se smutnými tématy vypořádat pozitivním způsobem. Příval energie roztančí každé publikum. ‚Vždyť na co by nám byly problémy, kdybychom se z nich nemohli vyzpívat nebo vytancovat‘ – tak zní jejich heslo,“ zve na koncert produkční Rozprav, David Drevňák.

Přečteno: 1183x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Koncert, Terne Čhave, JihlavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo