romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyklus Rozpravy dnes v Jihlavě uzavře kapela Terne Čhave

16.12.2016 13:34
Skupina Terne čhave. Foto: Terne čhave
Skupina Terne čhave. Foto: Terne čhave

Závěrečný třetí večer z cyklu Rozpravy bude patřit koncertu úspěšné romsko-české kapely Terne Čhave. Jihlavský DIOD (Divadlo otevřených dveří) jím v pátek 16. prosince uzavře sérii akcí věnovaných romské kultuře, historii i současnosti. Během Rozprav se místnímu publiku představily romské spisovatelky a další slavné a úspěšné osobnosti, romské fotbalové týmy a místní taneční soubory. Koncert kapely, která získala žánrového Anděla a procestovala celou Evropu, bude kromě zábavné a kulturní tečky i oslavou projektů, na kterých spolupracují Romové s Neromy.

„Rozpravy pro nás byly cestou do neznáma a o to víc nás těší mimořádný zájem jihlavského publika o všechny akce, které jsme v rámci tohoto projektu připravili. Ať už to byla projekce filmu FC Roma, nebo cvičení Capoeiry, ukázalo se, že společné kulturní akce mohou překonávat bariéry ve společnosti a pomoci k dnes tolik vzácnému dialogu,“ říká k projektu vedoucí produkce DIODu Adam Hruška.

Předchozí vydání Rozprav v DIODu navštívilo přes 300 diváků – Romů i Neromů, dětí i dospělých, což dokazuje, že pořádání podobných akcí má v Jihlavě smysl.

Projekt byl podpořen v rámci grantu Velvyslanectví USA v Praze. Akce je od 20.00 otevřená všem bez rozdílu zdarma.

O kapele:

Terne Čhave představují na české hudební scéně v mnoha ohledech ojedinělý fenomén. Počátky kapely sahají až do 80. let minulého století, kdy se poprvé objevila na plzeňské Portě. Mladí Romové hrající folk s romskými kořeny sklízeli u publika úspěchy. Po několika nepříjemných zážitcích s tehdejšími skinheads se na několik let odmlčeli. Nebyli by to však Terne Čhave, kdyby se po pár letech znovu nesešli, silnější než kdy předtím.

V roce 2001, tedy rok po návratu, získali ocenění na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané a stali se jedním z největších objevů roku. Od té doby vydali čtyři alba, spolupracovali se Zuzanou Navarovou, Idou Kelarovou nebo neméně slavnou romskou kapelou Točkolotoč a odehráli stovky koncertů v ČR i v zahraničí (včetně festivalů Sziget nebo Colours of Ostrava) a bodovali i v evropské hitparádě world music. Romské hudebníky doplnili hudebníci neromští a vývoj jejich hudebního stylu směřoval od folku přes world music až po styl, který si příznačně nazvali Rom'n'Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl žánrové ocenění Anděl za desku More, love! Více informací o kapele najdete zde.

„Terne Čhave jsou kapelou, která má potenciál oslovit všechny lidi bez rozdílu, Romy i Neromy. Na rozdíl od ostatních romských kapel Terne Čhave sice čerpají z romských hudebních tradic, ale nebojí se je obohatit o prvky jazzu, ska, nebo dokonce i punku. Ač jsou v kapele i Neromové, texty jsou psány převážně v romštině. To kapele umožňuje se i se smutnými tématy vypořádat pozitivním způsobem. Příval energie roztančí každé publikum. ‚Vždyť na co by nám byly problémy, kdybychom se z nich nemohli vyzpívat nebo vytancovat‘ – tak zní jejich heslo,“ zve na koncert produkční Rozprav, David Drevňák.

Přečteno: 1176x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Koncert, Terne Čhave, JihlavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo