romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Děti v osadě Sečovce snily s umělci o lepším domově

17.9.2015 12:06
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)

Slovenský umělec Tomáš Rafa se Sdružením Art Aktivista během léta zrealizoval Letní malířský workshop pro děti z romské osady v Sečovcích. Po dobu dvou týdnů tak na východě Slovenska spolupracovali výtvarníci a dobrovolníci společně s dětmi na dvou malířských projektech a to přímo ve vyloučené lokalitě.

Zadané téma první části projektu bylo „Můj vysněný dům“. Děti projevily svůj talent a přenesly svou vizi o novém domově na plátno o rozměrech 10x10 metrů. To bylo nakonec v rámci vernisáže umístěno na průčelí bytovky v osadě.

Malířský workshop pokračoval v druhé polovině revitalizací zanedbaných prostorů v bytovce. Zúčastnili se jí přímo samotní obyvatelé. Na rekonstrukci omítky se podíleli místní romští studenti, kteří studují obor zedník. Prostory pak společně vymalovaly rodiny s dětmi.

Výsledky tohoto projektu v podobě fotografií, krátkého dokumentárního filmu a samotného plátna budou k vidění v galeriích na Slovensku a také v zahraničí.

Aktuálně probíhá výstava v žilinské galerii Plusmínusnula v Nové synagoze Žilina. Díla budou k nahlédnutí do 18.9.2015.

Tomáš Rafa je výtvarník a filmař, který se tématu extremismu věnuje nejen na Slovensku, ale také v Polsku a v Čechách. Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie krásných umění ve Varšavě. V roce 2011 se stal držitelem Ceny Oskara Čepana za projekt Nový nacionalismus v srdci Evropy. Již několik let fotografuje a natáčí sérii videí, ve kterých zkoumá problémy soužití menšiny s majoritou, nebo hranice mezi patriotismem a extremismem. Často se ocitá v centru dění nebo městského konfliktu, cestuje a dělá i další angažované umělecké aktivity, nejčastěji ve veřejném prostoru.

Det,
Přečteno: 1326x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomáš Rafa, Výstava, Výtvarné umění, Vzájemné soužití, Děti, děti a mládež, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo