romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Děti v osadě Sečovce snily s umělci o lepším domově

17.9.2015 12:06
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)

Slovenský umělec Tomáš Rafa se Sdružením Art Aktivista během léta zrealizoval Letní malířský workshop pro děti z romské osady v Sečovcích. Po dobu dvou týdnů tak na východě Slovenska spolupracovali výtvarníci a dobrovolníci společně s dětmi na dvou malířských projektech a to přímo ve vyloučené lokalitě.

Zadané téma první části projektu bylo „Můj vysněný dům“. Děti projevily svůj talent a přenesly svou vizi o novém domově na plátno o rozměrech 10x10 metrů. To bylo nakonec v rámci vernisáže umístěno na průčelí bytovky v osadě.

Malířský workshop pokračoval v druhé polovině revitalizací zanedbaných prostorů v bytovce. Zúčastnili se jí přímo samotní obyvatelé. Na rekonstrukci omítky se podíleli místní romští studenti, kteří studují obor zedník. Prostory pak společně vymalovaly rodiny s dětmi.

Výsledky tohoto projektu v podobě fotografií, krátkého dokumentárního filmu a samotného plátna budou k vidění v galeriích na Slovensku a také v zahraničí.

Aktuálně probíhá výstava v žilinské galerii Plusmínusnula v Nové synagoze Žilina. Díla budou k nahlédnutí do 18.9.2015.

Tomáš Rafa je výtvarník a filmař, který se tématu extremismu věnuje nejen na Slovensku, ale také v Polsku a v Čechách. Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie krásných umění ve Varšavě. V roce 2011 se stal držitelem Ceny Oskara Čepana za projekt Nový nacionalismus v srdci Evropy. Již několik let fotografuje a natáčí sérii videí, ve kterých zkoumá problémy soužití menšiny s majoritou, nebo hranice mezi patriotismem a extremismem. Často se ocitá v centru dění nebo městského konfliktu, cestuje a dělá i další angažované umělecké aktivity, nejčastěji ve veřejném prostoru.

Det,
Přečteno: 1274x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomáš Rafa, Výstava, Výtvarné umění, Vzájemné soužití, Děti, děti a mládež, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo