romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děti v osadě Sečovce snily s umělci o lepším domově

17.9.2015 12:06
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)

Slovenský umělec Tomáš Rafa se Sdružením Art Aktivista během léta zrealizoval Letní malířský workshop pro děti z romské osady v Sečovcích. Po dobu dvou týdnů tak na východě Slovenska spolupracovali výtvarníci a dobrovolníci společně s dětmi na dvou malířských projektech a to přímo ve vyloučené lokalitě.

Zadané téma první části projektu bylo „Můj vysněný dům“. Děti projevily svůj talent a přenesly svou vizi o novém domově na plátno o rozměrech 10x10 metrů. To bylo nakonec v rámci vernisáže umístěno na průčelí bytovky v osadě.

Malířský workshop pokračoval v druhé polovině revitalizací zanedbaných prostorů v bytovce. Zúčastnili se jí přímo samotní obyvatelé. Na rekonstrukci omítky se podíleli místní romští studenti, kteří studují obor zedník. Prostory pak společně vymalovaly rodiny s dětmi.

Výsledky tohoto projektu v podobě fotografií, krátkého dokumentárního filmu a samotného plátna budou k vidění v galeriích na Slovensku a také v zahraničí.

Aktuálně probíhá výstava v žilinské galerii Plusmínusnula v Nové synagoze Žilina. Díla budou k nahlédnutí do 18.9.2015.

Tomáš Rafa je výtvarník a filmař, který se tématu extremismu věnuje nejen na Slovensku, ale také v Polsku a v Čechách. Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie krásných umění ve Varšavě. V roce 2011 se stal držitelem Ceny Oskara Čepana za projekt Nový nacionalismus v srdci Evropy. Již několik let fotografuje a natáčí sérii videí, ve kterých zkoumá problémy soužití menšiny s majoritou, nebo hranice mezi patriotismem a extremismem. Často se ocitá v centru dění nebo městského konfliktu, cestuje a dělá i další angažované umělecké aktivity, nejčastěji ve veřejném prostoru.

Det,
Přečteno: 1393x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tomáš Rafa, Výstava, Výtvarné umění, Vzájemné soužití, Děti, děti a mládež, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo