romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děti v osadě Sečovce snily s umělci o lepším domově

17.9.2015 12:06
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)
Letní malířský workshop v osadě (Zdroj: Tomáš Rafa)

Slovenský umělec Tomáš Rafa se Sdružením Art Aktivista během léta zrealizoval Letní malířský workshop pro děti z romské osady v Sečovcích. Po dobu dvou týdnů tak na východě Slovenska spolupracovali výtvarníci a dobrovolníci společně s dětmi na dvou malířských projektech a to přímo ve vyloučené lokalitě.

Zadané téma první části projektu bylo „Můj vysněný dům“. Děti projevily svůj talent a přenesly svou vizi o novém domově na plátno o rozměrech 10x10 metrů. To bylo nakonec v rámci vernisáže umístěno na průčelí bytovky v osadě.

Malířský workshop pokračoval v druhé polovině revitalizací zanedbaných prostorů v bytovce. Zúčastnili se jí přímo samotní obyvatelé. Na rekonstrukci omítky se podíleli místní romští studenti, kteří studují obor zedník. Prostory pak společně vymalovaly rodiny s dětmi.

Výsledky tohoto projektu v podobě fotografií, krátkého dokumentárního filmu a samotného plátna budou k vidění v galeriích na Slovensku a také v zahraničí.

Aktuálně probíhá výstava v žilinské galerii Plusmínusnula v Nové synagoze Žilina. Díla budou k nahlédnutí do 18.9.2015.

Tomáš Rafa je výtvarník a filmař, který se tématu extremismu věnuje nejen na Slovensku, ale také v Polsku a v Čechách. Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie krásných umění ve Varšavě. V roce 2011 se stal držitelem Ceny Oskara Čepana za projekt Nový nacionalismus v srdci Evropy. Již několik let fotografuje a natáčí sérii videí, ve kterých zkoumá problémy soužití menšiny s majoritou, nebo hranice mezi patriotismem a extremismem. Často se ocitá v centru dění nebo městského konfliktu, cestuje a dělá i další angažované umělecké aktivity, nejčastěji ve veřejném prostoru.

Det,
Přečteno: 1357x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomáš Rafa, Výstava, Výtvarné umění, Vzájemné soužití, Děti, děti a mládež, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo