romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Divadlo Ponec: Inscenace, která vypráví osudy obětí z tábora v Letech u Písku

Praha, 11.5.2014 10:51, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Divadlo, smuteční obřad a romskou hudbu spojilo v pražském divadle Ponec představení, které vypráví osudy obětí z tábora v Letech u Písku. Inscenace Lety - 1942 je hudební modlitbou za všechny oběti romského holocaustu. Kromě tradičních písní v něm zaznívají výpovědi přeživších vězňů a jejich rodin. Zabývá se tím Česká teelvize.

Představení připravilo Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s německým scénografem Mathiasem Straubem. Hudbu modlitby složil Jiří Korman a scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, oba se ujali i režie. "Je to v podstatě pohřební obřad. Když přijdete do kostela anebo do nějaké obřadní síně, tak není aktéra a není diváka. Všichni jsou nějakým způsobem zúčastnění," vysvětluje Račková.

Také scénograf Straub nevnímá projekt jako divadelní nebo hudební zážitek, ale jako pietní rituál pro oběti romského holocaustu v Čechách: "Je potřeba si uvědomit, že ať už chceme či nikoli, fenomén kolektivní viny ovlivňuje sám každý jednotlivec, svým vlastním vnímáním konkrétních členů znevýhodněné skupiny."

Podle Kormana jde o modlitbu proto, že se smuteční romský akt nikdy neobejde bez hudby. Ta vždy provází zesnulého Roma na jeho poslední cestě. Hudební dílo se inspirovalo výpověďmi přeživších vězňů, které sepsal americký spisovatel Paul Polansky ve své knize Tíživé mlčení. V hlavní roli se představí česká herečka Barbora Kubátová.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE
ČT
Přečteno: 550x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romský holocaust, Lety u Písku, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo