romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Horká čokoláda" - o menšinách uvnitř menšin

11.8.2015 10:23
Pozvánka na představení Divadla utlačovaných
Pozvánka na představení Divadla utlačovaných

Ve čtvrtek 13. srpna se v rámci festivalu Prague pride 2015 koná další představení Divadla utlačovaných na téma jaké to je být menšinou v menšině.

Interaktivní divadelní představení na téma diskriminace romské LGBT menšiny vzniklo na základě autentických životních zkušeností. Přítomní diváci budou aktivně vtaženi do hry, a budou si tak moct vyzkoušet na vlastní kůži, jak by se vypořádali s kombinovanou diskriminací.

Po zhlédnutí příběhu, který zahrají členové uměleckého sdružení Ararat, budou mít možnost se společně zamyslet a zároveň i vyzkoušet, zda mohl hlavní protagonista udělat něco jinak a zda to s ním mohlo dopadnout lépe. Společně se pokusí nalézt odpovědi na otázky, které se týkají konkrétních lidí, konkrétních životů.

Prague Pride s romskými organizacemi spolupracovala už v minulých ročnících, letos se navíc vůbec poprvé bude konat mezinárodní romská konference, která je úplně první svého druhu. " Považuji to za milník v oblasti lidských práv a jsem přesvědčen, že se tím posouváme dál také obecně, jako společnost. Nikdy předtím tu neexistovala veřejná debata takového typu. Je důležité, aby zaznělo, že už nechceme dále zůstávat neviditelnou menšinou," uvedl pro Romea.cz David Tišer ze sdružení AraArt, které organizuje romský program.

Divadlo utlačovaných bylo vytvořeno v 70. letech brazilským vizionářem Augustem Boalem jako forma společného učení, využívajícího divadla jako nástroje pro změnu. Původně byl tento nástroj vyvinut při Boalově práci s rolníky a dělnickou nejchudší společenskou vrstvou, ale nyní je používán po celém světě pro politický a sociální aktivismus, řešení konfliktních situací, komunitní práci, terapii, a legislativní otázky.

Jeho průkopnicí v České republice je Lenka Remsová z Masarykovy univerzity v Brně. Před třemi lety začaly tuto formu divadla rozvíjet v Praze Dana Moree s Lízou Zimou Urbanovou, které se rozhodly koncept obohatit o smíšenou skupinu účinkujících tvořenou romskými a ne-romskými herci. V divadelních hrách barvu pleti ale demonstrují například odlišnou barvou paruk, Rom pak může hrát Neroma a naopak.

Představení Divadlo utlačovaných, aneb jaké to je být menšinou v menšině se koná od 20 hod. v Rock café, Národní 20, Praha 1.

Přečteno: 3576x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, divadlo utlačovaných, LGBTHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo