romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Horká čokoláda" - o menšinách uvnitř menšin

11.8.2015 10:23
Pozvánka na představení Divadla utlačovaných
Pozvánka na představení Divadla utlačovaných

Ve čtvrtek 13. srpna se v rámci festivalu Prague pride 2015 koná další představení Divadla utlačovaných na téma jaké to je být menšinou v menšině.

Interaktivní divadelní představení na téma diskriminace romské LGBT menšiny vzniklo na základě autentických životních zkušeností. Přítomní diváci budou aktivně vtaženi do hry, a budou si tak moct vyzkoušet na vlastní kůži, jak by se vypořádali s kombinovanou diskriminací.

Po zhlédnutí příběhu, který zahrají členové uměleckého sdružení Ararat, budou mít možnost se společně zamyslet a zároveň i vyzkoušet, zda mohl hlavní protagonista udělat něco jinak a zda to s ním mohlo dopadnout lépe. Společně se pokusí nalézt odpovědi na otázky, které se týkají konkrétních lidí, konkrétních životů.

Prague Pride s romskými organizacemi spolupracovala už v minulých ročnících, letos se navíc vůbec poprvé bude konat mezinárodní romská konference, která je úplně první svého druhu. " Považuji to za milník v oblasti lidských práv a jsem přesvědčen, že se tím posouváme dál také obecně, jako společnost. Nikdy předtím tu neexistovala veřejná debata takového typu. Je důležité, aby zaznělo, že už nechceme dále zůstávat neviditelnou menšinou," uvedl pro Romea.cz David Tišer ze sdružení AraArt, které organizuje romský program.

Divadlo utlačovaných bylo vytvořeno v 70. letech brazilským vizionářem Augustem Boalem jako forma společného učení, využívajícího divadla jako nástroje pro změnu. Původně byl tento nástroj vyvinut při Boalově práci s rolníky a dělnickou nejchudší společenskou vrstvou, ale nyní je používán po celém světě pro politický a sociální aktivismus, řešení konfliktních situací, komunitní práci, terapii, a legislativní otázky.

Jeho průkopnicí v České republice je Lenka Remsová z Masarykovy univerzity v Brně. Před třemi lety začaly tuto formu divadla rozvíjet v Praze Dana Moree s Lízou Zimou Urbanovou, které se rozhodly koncept obohatit o smíšenou skupinu účinkujících tvořenou romskými a ne-romskými herci. V divadelních hrách barvu pleti ale demonstrují například odlišnou barvou paruk, Rom pak může hrát Neroma a naopak.

Představení Divadlo utlačovaných, aneb jaké to je být menšinou v menšině se koná od 20 hod. v Rock café, Národní 20, Praha 1.

Přečteno: 3588x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, divadlo utlačovaných, LGBTHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo