romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Django Fest 2014: Je třeba hudbu nejen slyšet, ale i vidět

Brno, 26.11.2014 13:51, (ROMEA)
Skupina Imperio na festivalu Django Fest 2014 (Zdroj: Veronika Kačová, FOTO: Sabir Agalarov)
Skupina Imperio na festivalu Django Fest 2014 (Zdroj: Veronika Kačová, FOTO: Sabir Agalarov)

Třináctý ročník multižánrového festivalu Django fest 2014, proběhl ve středu 19. 11. 2014 od 19:00 hodin v brněnském Music baru Metro. Během programu se představili tři kapely, kteří mají za sebou bohatou hudební historii. Úvodem zazněla romská hymna Dželem Dželem.

Festival nese jméno fenomenálního romského jazzového kytaristy Django Reinhardta, který se i přes svůj zdravotní handicap stal celosvětově uznávaným umělcem a může v tom být pro každého dobrým vzorem, že každou překážku je možné vlastním úsilím překonat.

Vynikající kapela Caminando, která doslova žije flamenkem a vášnivým rytmem, nás přivedla na proslulý jih Španělska. Umělecký vedoucí španělského seskupení je Akbar Nicolas a od roku 2012 působí v Praze, kde vede taneční workshopy. 

Po nich vystoupila kapela Imperio, jedna z nejlepších romských kapel, která předvedla žhavé, energické a světové rytmy. Jejich hudbu můžete slyšet na různých hudebních festivalech, soukromých akcích, či koncertech, nejen v České republice. Mimo jiné vystoupili i na světovém Mezinárodním festivalů v Krakově. Kapelníkem skupiny je Milan Gábor. Kluci pocházejí a žijí v Přerově.

Hlavní hvězdou večera byl všestranný multižánrový hudebník Tomáš Bótlo. Svým fanouškům zanechal skvělou vzpomínku. Zazpíval známé hity jako jsou: Vaš Tuke, Prosím Vrať sa. Tomáš míchá romskou hudbu s moderními žánry. I když se během jeho vystoupení vyskytlo pár technických problémů, závěr skončil zcela nečekaným hudebním zažítkem pro všechny. Kapela Imperio společně s Tomášem Bótlem předvedli společně famózní hudební výkon.

"Mrzí mě, že na festival letos nedorazilo víc lidí a přišlo mi, že je málo kapel. Na dalším ročník bych chtěla vidět třeba kapelu Hollosy band," řekla brněnská tanečnice Renáta Čonková.

Jsem silně přesvědčená, že skrze hudbu se můžou dít zázraky. Společnost by měla zkusit hledat a znovu objevit kulturu lidství, která se musí stát součástí každodenního života i součástí jednání každého jednotlivce. Slyšet píseň je pro Romy jako vidět příběh, který je váš. Hudba nestárne, tak jako žádné umění nestárne. Hudba může být v každé lidské bytostí, která dokáže milovat, může vyřešit všechny problémy mezilidských vztahů. Romská hudba je ale i silně ponořená do hloubky duše. Každý člověk v ní může najít sám sebe. Majoritní společnost může díky hudebním akcím, kde vystupují Romové, změnit svůj pohled na ně. Skrze hudbu mohou mezi sebou všichni najít civilizovanou formu soužití.

Festival tradičně organizuje Společenství Romů na Moravě, za finanční podpory ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna, společně s Janou Vejplachovou, výkonnou ředitelkou Společenství Romů na Moravě Romano jekhetaniben pre Morava.

FOTOGALERIE

Přečteno: 779x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Brno, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo