romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Django Fest 2014: Je třeba hudbu nejen slyšet, ale i vidět

Brno, 26.11.2014 13:51, (ROMEA)
Skupina Imperio na festivalu Django Fest 2014 (Zdroj: Veronika Kačová, FOTO: Sabir Agalarov)
Skupina Imperio na festivalu Django Fest 2014 (Zdroj: Veronika Kačová, FOTO: Sabir Agalarov)

Třináctý ročník multižánrového festivalu Django fest 2014, proběhl ve středu 19. 11. 2014 od 19:00 hodin v brněnském Music baru Metro. Během programu se představili tři kapely, kteří mají za sebou bohatou hudební historii. Úvodem zazněla romská hymna Dželem Dželem.

Festival nese jméno fenomenálního romského jazzového kytaristy Django Reinhardta, který se i přes svůj zdravotní handicap stal celosvětově uznávaným umělcem a může v tom být pro každého dobrým vzorem, že každou překážku je možné vlastním úsilím překonat.

Vynikající kapela Caminando, která doslova žije flamenkem a vášnivým rytmem, nás přivedla na proslulý jih Španělska. Umělecký vedoucí španělského seskupení je Akbar Nicolas a od roku 2012 působí v Praze, kde vede taneční workshopy. 

Po nich vystoupila kapela Imperio, jedna z nejlepších romských kapel, která předvedla žhavé, energické a světové rytmy. Jejich hudbu můžete slyšet na různých hudebních festivalech, soukromých akcích, či koncertech, nejen v České republice. Mimo jiné vystoupili i na světovém Mezinárodním festivalů v Krakově. Kapelníkem skupiny je Milan Gábor. Kluci pocházejí a žijí v Přerově.

Hlavní hvězdou večera byl všestranný multižánrový hudebník Tomáš Bótlo. Svým fanouškům zanechal skvělou vzpomínku. Zazpíval známé hity jako jsou: Vaš Tuke, Prosím Vrať sa. Tomáš míchá romskou hudbu s moderními žánry. I když se během jeho vystoupení vyskytlo pár technických problémů, závěr skončil zcela nečekaným hudebním zažítkem pro všechny. Kapela Imperio společně s Tomášem Bótlem předvedli společně famózní hudební výkon.

"Mrzí mě, že na festival letos nedorazilo víc lidí a přišlo mi, že je málo kapel. Na dalším ročník bych chtěla vidět třeba kapelu Hollosy band," řekla brněnská tanečnice Renáta Čonková.

Jsem silně přesvědčená, že skrze hudbu se můžou dít zázraky. Společnost by měla zkusit hledat a znovu objevit kulturu lidství, která se musí stát součástí každodenního života i součástí jednání každého jednotlivce. Slyšet píseň je pro Romy jako vidět příběh, který je váš. Hudba nestárne, tak jako žádné umění nestárne. Hudba může být v každé lidské bytostí, která dokáže milovat, může vyřešit všechny problémy mezilidských vztahů. Romská hudba je ale i silně ponořená do hloubky duše. Každý člověk v ní může najít sám sebe. Majoritní společnost může díky hudebním akcím, kde vystupují Romové, změnit svůj pohled na ně. Skrze hudbu mohou mezi sebou všichni najít civilizovanou formu soužití.

Festival tradičně organizuje Společenství Romů na Moravě, za finanční podpory ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna, společně s Janou Vejplachovou, výkonnou ředitelkou Společenství Romů na Moravě Romano jekhetaniben pre Morava.

FOTOGALERIE

Přečteno: 778x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Brno, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo